Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Protezoplastyka

Protezoplastyka to wymiana zmienionych chorobowo powierzchni stawu na sztuczne (proteza), które mają poprawić jego funkcjonowanie. Obecnie tego typu zabiegi operacyjne wykonuje się na większości stawów. Operacja ma charakter otwarty i przeprowadzana jest u pacjentów, u których zmiany zwyrodnieniowe stawów nie mogą już być leczone rehabilitacyjnie i zachowawczo (farmakologicznie), gdyż ze względu na zaawansowanie objawów metody te nie przynoszą już rezultatu.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

spis treści

  Wśród różnych typów protez, najodpowiedniejszą wybiera się w oparciu o wiek, stan chorego, skalę zmian chorobowych oraz potrzeby pacjenta. Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym. Pobyt w szpitalu trwa około 7 do 14 dni. W zależności od stawu poddanego leczeniu, rehabilitacja rozpoczyna się przeważnie już następnego dnia. Następnie dla każdego pacjenta wyznacza się indywidualnie program ćwiczeń, który trwa kilka miesięcy. Wskazane są również pobyty na turnusach rehabilitacyjnych oraz sanatoryjnych, które pomagają w szybszym powrocie do samodzielności.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Dr n. med. Szymon Kujawiak
  Następny artykuł: Endoprotezoplastyka
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza