Trwa ładowanie...

Wpływ przeciwutleniaczy na płodność

Avatar placeholder
30.06.2015 08:48
Wpływ przeciwutleniaczy na płodność
Wpływ przeciwutleniaczy na płodność (Zdjęcie autorstwa Vegan Feast Catering / CC BY 2.0)

Dwa niezależne programy badawcze wykazały różny wpływ preparatów z przeciwutleniaczami na płodność kobiet i mężczyzn. Wynika z nich, iż podczas gdy kobietom starającym się o dziecko nadmiar przeciwutleniaczy może zaszkodzić, mężczyźni mogą na nim skorzystać.

spis treści

1. Wolne rodniki a płodność mężczyzny

Według naukowców, nadmiar wolnych rodników nie sprzyja płodności mężczyzny. Wolne rodniki powstają w wyniku przemian metabolicznych zachodzących w organizmie i uszkadzają składniki komórek. Przyspieszają również proces starzenia. W zdrowych organizmach nadmiar wolnych rodników jest naturalnie eliminowany, jednak w wyniku stresu i przemęczenia jest to utrudnione. Naukowcy uważają, że cząsteczki te niekorzystnie wpływają na plemniki.

2. Badanie na mężczyznach z wykorzystaniem przeciwutleniaczy

Istnieje wiele naturalnych substancji, które neutralizują działanie wolnych rodników. Substancje te to przeciwutleniacze, a należą do nich przede wszystkim niektóre witaminy i minerały. Mężczyźni, którzy brali udział w badaniu przyjmowali różne przeciwutleniacze, między innymi cynk, magnez, witaminę E i L-karnitynę. Okazało się, iż ich partnerki miały 4-krotnie większe szanse na zajście w ciążę, a także 5-krotnie większe szanse na urodzenie dziecka w porównaniu z kobietami, których partnerzy nie stosowali suplementów z przeciwutleniaczami.

3. Przeciwutleniacze a płodność kobiety

Podczas badań na myszach przeprowadzonych w Izraelu sprawdzono wpływ przeciwutleniaczy na płodność kobiety. Eksperyment polegał na wstrzykiwaniu tych substancji myszom do jajników. Wyniki eksperymentu wskazują, że w wyniku podania przeciwutleniaczy z jajników uwalniało się mniej komórek jajowych. Dodatkowo zahamowano aktywność genów odpowiadających za proces owulacji. Następnym krokiem będzie sprawdzenie zależności między ilością przeciwutleniaczy przyjmowanych w diecie a płodnością kobiety.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze