Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto pamiętać, że każda przemoc pozostawia ślad – bez względu na to, czy blizna zostaje na ciele, czy na psychice. Zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna jest szkodliwa dla rozwoju i samooceny jednostki. Warto pamiętać, że psychiczne znęcanie się jest traktowane jako przestępstwo. Co robić, gdy znęcanie się nad dzieckiem czy znęcanie się nad żoną staje się naszą rzeczywistością?

Polecane wideo:

Przemoc psychiczna w rodzinie

Wyzwiska, przykrości, upokorzenia, które stopniowo przybierają na sile, określa się mianem przemocy psychicznej. Przemoc psychiczna jest przestępstwem. Najczęściej jej ofiarami padają kobiety, nierzadko również dzieci. Zdarza się jednak, że także mężczyźni żyją w toksycznych związkach, w których rolę kata przyjmuje kobieta. Przemoc psychiczna niszczy całą rodzinę. Niejednokrotnie doprowadza ofiary do stanów depresyjnych, lękowych, a nawet myśli samobójczych. Osoby będące ofiarami przemocy domowej, są zazwyczaj skryte, zamknięte w sobie i mają niskie poczucie własnej wartości.

Termin „obrażenia psychiczne” odnosi się do szkód powodujących obniżenie możliwości intelektualnych lub psychicznych jednostki, w wyniku czego następuje wyraźne pogorszenie się jej funkcjonowania w porównaniu z typowymi dla danej kultury standardami zachowania. Nadużycia psychologiczne lub emocjonalne i zaniedbanie bardzo trudno poddają się ocenie ilościowej i nie sposób jednoznacznie określić ich intensywności i dolegliwości.

Najczęściej rejestrowaną formą przemocy jest znęcanie się moralne, polegające na używaniu w stosunku do ofiary słów wulgarnych. Inne przejawy zachowania sprawcy, to: awanturowanie się w domu, groźby bicia, niszczenie domowych sprzętów, wypędzanie z domu. Nie należy zapominać o najbardziej drastycznych przypadkach przemocy, takich jak: zastraszanie, zmuszanie do przyglądania się szokującym scenom, pozbawianie poczucia bezpieczeństwa itp.

Formy przemocy psychicznej

Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia, przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są: groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne.

Przemoc w małżeństwie nie musi polegać wyłącznie na wykorzystywaniu fizycznej przewagi jednej ze stron w celu zniewolenia, molestowania seksualnego i bicia partnera. Może też obejmować znęcanie się psychiczne, lżenie i urąganie godności osobistej współmałżonka. Często, gdy tak się dzieje, ofiara przemocy psychicznej sama nie jest świadoma, że zachowanie takie przekracza granice dozwolone w nawet najbardziej burzliwych związkach. Sytuację pogłębia fakt, że w okresie między kolejnymi wybuchami złości, mężczyzna pokazuje swoją lepszą – czułą, troskliwą i ujmującą – stronę.

Zachowania, które kwalifikujemy jako przemoc psychologiczną to przede wszystkim:

 • pogarda, czyli nieokazywanie szacunku przy osobach trzecich, lekceważenie pracy, opinii i starań partnerki,
 • odosobnianie poprzez monitorowanie lub rozłączanie rozmów telefonicznych, uniemożliwianie lub utrudnianie kontaktów z najbliższymi i rodziną, narzucanie swojego zdania odnośnie miejsca gdzie i osób z którymi się spotyka partnerka,
 • wywieranie nacisku, m.in. wskutek rozpowszechniania wymyślonych informacji o partnerce, zabierania pieniędzy, potomstwa, auta, czy wyłączania komórki,
 • groźby, np. wykonywanie agresywnych gestów, niszczenie własności partnerki, kopanie w ścianę, grożenie przemocą fizyczną, rzucanie wszystkim, co się ma pod ręką, czy straszenie nożem,
 • agresja słowna i destrukcyjna krytyka, np. wyzywanie, bezpodstawne oskarżanie, krzyczenie, a nawet przedrzeźnianie,
 • tendencje prześladowcze, czyli nieustanne sprawdzanie prawdomówności partnerki, kontrolowanie otrzymywanej przez nią korespondencji, śledzenie, czy ośmieszanie kobiety przy obcych ludziach,
 • zaprzeczenie, poprzez zrzucenie winy za spowodowanie przemocy na kobietę, przy jednoczesnym udawaniu osoby przyjaznej, miłej i dobrze wychowanej w miejscach publicznych, a także próby wzbudzenia litości wobec własnej osoby poprzez płacz i prośby.

Psychiczne znęcanie się nad żoną

Psychiczne znęcanie się nad żoną jest wbrew pozorom dość częstym zjawiskiem społecznym. Ofiary wstydzą się przyznać do tego, że są psychicznie molestowane i boją się wyjść ze swoim problemem na zewnątrz. Nie wolno jednak zlekceważyć sygnałów terroru psychicznego, jeśli widzisz, że partner:

 • wpada w szał z byle powodu,
 • stale podejrzewa cię o chęć zdrady lub jej dokonanie,
 • posiada utartą, niemożliwą do zmiany opinię na temat tego, co można, a co nie przystoi kobiecie,
 • wykazuje zmienne nastroje i właśnie nim podporządkowane jest wasze codzienne życie, a ty starasz się wciąż domyślać się, czego od ciebie oczekuje,
 • zabrania ci jakichkolwiek kontaktów towarzyskich bez własnego w nich uczestnictwa,
 • mówi ci, jak masz się ubierać i z kim masz przestać się przyjaźnić, kontroluje każde twoje poczynanie,
 • wzbudza w tobie strach, a ty zrobisz wiele, a właściwie wszystko, byle tylko się nie denerwował,
 • złości się i grozi ci, wskutek czego z wielu rzeczy zrezygnowałaś, aby nie wszczynać kłótni,
 • popycha cię, wyzywa, stosuje groźby lub zupełnie się nie odzywa,
 • straszy, że się zabije, gdy go zostawisz.

Przemoc psychiczna w małżeństwie jest trudna do rozpoznania i niezwykle ciężko jest ją udowodnić. Polega bowiem na przemyślnym manipulowaniu drugą osobą, powolnym utwierdzaniu ją w przekonaniu, że jest nic nie warta, nic nie potrafi. Psychologiczny sadysta w ten sposób uzależnia od siebie własną ofiarę i coraz bardziej gnębi. Psychiczny terror bywa często gorszą gehenną niż cielesne znęcanie się.

Ofiary przemocy psychicznej

Ludzie, wobec których stosowana jest przemoc psychiczna, mają niską samoocenę. Z reguły winą za akty przemocy obarczają siebie i powoli poddają się woli tyrana. Dostosowują swoje zachowanie do jego wymogów. Starają się zachowywać zgodnie z jego oczekiwaniami – mówią to, co chce usłyszeć, przyjmują poglądy toksycznego partnera, nie pozwalają sobie na głośne wyrażanie własnych opinii. Bardzo często ofiary przemocy psychicznej unikają kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Niechętnie spotykają się z innymi lub notorycznie odwołują spotkania w ostatniej chwili. Ofiary przemocy psychicznej cierpią na stany lękowe i depresję. Bardzo często podejmują próby samobójcze.

Kiedy podejrzewasz, że znana ci osoba lub członek rodziny doświadcza przemocy psychicznej w małżeństwie, nie wahaj się i udziel wsparcia. Powiedz jej o Niebieskiej Linii, czyli Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Dzięki Niebieskiej Linii osoba maltretowana w małżeństwie będzie mogła porozmawiać z psychologiem. Specjaliści pogotowia skierują zainteresowanego do najbliższej w pobliżu jego miejsca zamieszkania placówki pomocy. Ofiary przemocy psychicznej potrzebują wyjścia z domu, w którym panuje terror i zastraszanie. Zachęć taką osobę do wspólnych wyjść, spróbuj porozmawiać z nią o zachowaniu partnera i motywować do realnej oceny swojej sytuacji. Ofiary przemocy psychicznej muszą wiedzieć, że nie są same.

Dołącz do dyskusji na forum w wątku "Przemoc psychiczna".

Komentarze (226)
~Taka sobie ja
~Taka sobie ja wczoraj

Mam ten sam problem. Ale wczoraj zdecydowałam się odejść od męża. Wystarczy mojego ponizania i znęcania się nade mną. Ciągłe awantury o byle g..... podporządkowanie się jemu i jego teorii na życie. Zabranianie dzieciom jedzenia jogurtów owoców lub parowek ponieważ najmłodsze dziecko potrzebuje. Wiem że zrobiłam pierwszy krok w lepsze życie...życie bez kata.

Odpowiedz
~Kielcza
~Kielcza 2 miesiące temu

Ktoś tu zapomniał napisać o znecaniu się nad mężem. Dzieleniu dzieci na moje i twoje. Czyli grzeczne to moje a twoje to te które mają własne zdanie czyli nie dały się podporządkować matce. Wyzywanie bliskich męża a wywyzszanie swojej rodziny i siebie samego.

Odpowiedz
~aska
~aska 2 miesiące temu

@~zagubiona: przechodze to samo.na poczatku myslalam ze to ja jestem zla ze on ma racje co do mnie.Mowil ze jestem nic nie warta ze robie syf w domu zaczal zabraniac mi jezdzic do matki.jak zobaczyl balagan a przy dziecku 7mies nie jestem w stanie wszystkiego dopilnowac, to mnie pobil przy tym trzymal dziecko na rekach a mnie bil i smial sie prosto w twarz.tel mi roztrzaskal laptopa zabral i zamknal drzwi zebym nie mogla do sasiadow pobiec.udalo mi si uciec i poszlam prosto na policje.przyjechali do niego pouczyli a ja spakowalam swoje manele i odeszlam.pierwszy i ostatni raz ktos podniosl na mnie reke.nie jestem smieciem zeby tak mnie traktowac,nie bede jego sprzataczka praczka gotowaczka i prasowaczka.dosc tego.robilam wszystko aby tylko sie nie zdenerwowal ale juz dosc.nie bede ofiara przemocy.to on jest nie wart mnie.

Odpowiedz
~zagubiona
~zagubiona 2 miesiące temu

Witam, chciała bym opowiedzieć swoja historie... moje małżeństwo trwa prawie 3 lata znamy się 4 lata dosyć szybko wzięliśmy ślub z racji tego iż byłam w ciąży i jego rodzina na to nalegała .Mam synka z poprzedniego związku wszystko było w porządku dopóki nie podrosła troszkę córcia nasze wspólne dziecko.Stosunek do mojego syna bardzo się zmienił. Wróciłam do pracy spełniam się w niej lecz mój mąż twierdzi ze zbyt dużo pracuje zaniedbuje dom i dzieci.Co jest wielka nie prawda wstaje rano idę do pracy wraca odbieram dzieci sprzątam gotuje ..... a mój mąż ... hmm wiecznie go nie ma siedzi w garażu lub u swojej siostry ale to ja jestem ta zła mam zrezygnować z pracy i wychowywać dzieci tylko ze ja jestem w tedy nieszczęśliwa nie potrafię siedzieć w domu a poza tym nie chce być od nikogo zależna ostatnio usłyszałam ze ma w d.... moja rodzinę liczy się tylko jego rodzina nie wiem co mam robić .Raz mnie poszarpał bo był pod wpływem alkoholu a ja nie chciałam mu dać kluczyków od auta wiec wziął drugie i pojechał bo rodziców.Od roku nie chce mi się wracać do domu jak on jest .Ostatnio jak zobaczyłam auto ze jest wczesnej ode mnie a w domu nie ogarnięte tak jak on by tego chciał to nie mogłam rąk uspokoić z nerwów . Gdy zaczyna się kutnia to boje się wyrazić swoje zdanie a jedyny argument mojego męża to moja praca . Grozi mi ze zabierze mi córeczkę ..... nie wiem co mam robić czy ja naprawdę jestem taka zła ?????

Odpowiedz
~słoneczko
~słoneczko 3 miesiące temu

Witam, chciałabym przypomnieć o bardzo ważnej rzeczy o której powinny pamiętać osoby które chcą walczyć. Przemoc psychiczną jest ciężko udowodnić . Dobrze żebyście zawsze były jeden krok od waszego oprawcy . Dowody są ważne dla sądu i może przydać się jak ktoś nie będzie mógł w to uwierzyć np.kamery ,podsłuchy, internecie jest tego dużo i ceny są różne . Każda historia jest inna polecam zawsze o poradę zgłosić się do prawnika lub ośrodka przemocy . Prawda jest jedna ten co naprawdę KOCHA nie zadaje bólu . Jak kiedyś będziesz miała 90-lat ;) popatrzysz w lustro sama będziesz siebie dumna że umiałaś podejmować decyzje i napisałaś własną lepszą historię . Rozumiem dlaczego żyje się z katem , jest to uzależnienie od osoby tłumaczymy to różnie np . miłość , jest ojcem dla naszego dziecka , wspiera mnie bo jest itp. Poszukaj czystej kartki i wypisz na stronie co dajesz tej osobie i ile ta osoba daje tobie od siebie . Znajdziesz siłę w sobie bo jeśli tyle dałaś radę przejść jesteś silną kobietą i możesz zdobywać cały świat . Powodzenia walce o leprze jutro .

Odpowiedz
~Magda
~Magda 4 miesiące temu

@~ta sama: chcę Ci powiedzieć najpierw że bardzo Ci współczuję, ale niestety nie rozumiem Twojego zachowania, żyjesz z katem, który znęca się nad Tobą dzień po dniu. Dlaczego nie odejdziesz od niego? krzywdzisz siebie i dziecko, nie rozumiem tego, co Cię przy nim trzyma jeszcze. Gdybyś myślała że jest mi łatwo mówić to powiem tylko że przeżyłam straszne chwile z mężem( o ile tak można nazwać potwora który się nade mną znęcał i patrzyły na to moje dzieci), byłam skrajnie wyczerpana psychicznie, bo głównie na tym polegała jego przemoc, w kwietniu od niego odeszłam zabierając dzieci, pomogła mi rodzina. Dziś jestem spokojna a moje dzieci jak mówią - szczęśliwe. Nie wiem jaką masz sytuację, ale zawsze jest wyjście. Ja sobie nie wyobrażałam dalej takiego życia, nie dało się . A Ty? Uwierz mi dasz radę, nie krzywdź przede wszystkim siebie. Decyzja należy do Ciebie. Nie jest to łatwe ale życie z takim człowiekiem jest o wiele trudniejsze. Proszę pomyśl o tym. Wiem co czujesz, dlatego to piszę. Pomyśl jak dużo jeszcze zniesiesz w imię czego. Naprawdę możesz być szczęśliwa, przerwij to! trzymam kciuki i mam nadzieję że przynajmniej spróbujesz.

Odpowiedz
~ta sama
~ta sama 4 miesiące temu

@~MaOli: Ja mam to samo.U mnie się ciągnie już 6 lat.Na początku myślałam,że to chwilowe,ale jak urodziłam dziecko to było jeszcze gorzej.Bił mnie jak karmiłam małą,jak ją kąpałam.Teraz nasza córka ma pięć lat i jest zakochana w tatusiu,a ja....?Już nie,tylko po co z nim jestem?Nie wiem.

Odpowiedz
~MaOli
~MaOli 5 miesięcy temu

4 lata po ślubie w dniu ślubu zaczął być dla mnie chamski z każdym miesiącem jest gorzej doszło dziecko dla którego tylko to znoszę co wieczór płacząc w poduszkę bo straciłam pracę rodzinę znajomych ciągle musiał być on ugotować obiad bo wróci zmęczony prasować po nocach bo trzeba do pracy mu tylko leży przed TV zero pomocy przy dziecku czy w domu ciągle tylko mnie obraża poglądy mam mieć takie jak on bo jak myślę inaczej jestem głupia nie wiem ile to wytrzymam jeszcze gdybym nie miała dziecka dawno bym skończyła ze sobą każdy dzień to strach kiedy zacznie być chamem czy przy ludziach mam dość

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczne związki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Czy?

~lokaj Sługi • ostatni post 8 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Toksyczne związki
Toksyczne związki

Jak zakończyć związek?

Brak odwagi powoduje często, że osoby, które nie są szczęśliwe w obecnym związku zamiast rozstać się z klasą zaczynają zachowywać się w sposób nienaturalny i niezrozumiały dla drugiej połówki, przez co wyrządzają im krzywdę. Dzieje się tak dlatego, że...

Toksyczne związki

Seks z eks

się w celu odbycia stosunku, a następnie powrót do życia singla. Taka relacja przypomina zatem wolny związek, pozbawiony poważniejszych zobowiązań

Toksyczne związki

Brak komunikacji w związku

Brak komunikacji w związku

Lekceważenie potrzeb drugiej osoby, brak komunikacji i wzajemne oskarżenia niszczą związek. W toksycznym związku cierpią obie strony, częstym problemem w tego typu relacji jest nieumiejętność rozstania.

Toksyczne związki

Uzależnienie od partnera

Uzależnienie od partnera

dokładnie uzależnienie emocjonalne od partnera? Toksyczny związek Zdrowy związek to taki, kiedy jest się w stanie (...) się w związek ze względu...

Toksyczne związki

Zespół Otella - charakterystyka, objawy, leczenie

Zespół Otella - charakterystyka, objawy, leczenie

Zespół Otella to skrajny przykład toksycznego związku, polegający na uporczywych urojeniach związanych z niewiernością partnerki, nawet wtedy, gdy nie ma jakichkolwiek symptomów zdrady czy romansu. Występuje najczęściej u mężczyzn nadużywających...

Toksyczne związki

Przyzwyczajenie a namiętność

W życiu dwojga ludzi bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy to oboje partnerów jest znudzonych swoim życiem seksualnym. Na początku znajomości kochankowie pragną spędzać każdą wolną chwilę razem, a namiętność między nimi wybucha każdej nocy. Z biegiem...

Toksyczne związki

Chorobliwa zazdrość

destrukcyjnie na nasz związek. Jeśli natomiast pozwolimy rozwinąć się temu uczuciu, musimy wziąć pod uwagę konsekwencje, jakimi mogą być agresja (...) awantur z powodu zazdrości partnera, może czuć się w związku przytłamszona i ograniczana....

Toksyczne związki

Jakie ryzyko dla zdrowia niosą toksyczne związki?

Jakie ryzyko dla zdrowia niosą toksyczne związki?

, że tylko to, że nadal będą ze swoim partnerem, może go naprawdę zmienić i zlikwidować jego cechy, które sprawiają, że związek jest toksyczny (...) . Możemy być wtedy pewni, że to co działo się przed rozstaniem, prędzej...

Toksyczne związki

Mizoginizm

Uprzedzenia są szkodliwe, dlatego warto z nimi walczyć. Mimo iż (/dyskryminacja-w-pracy) jest niedozwolona, wiele pań odczuwa ją na własnej skórze. Niestety, nie ogranicza się ona jedynie do niższych płac. Poważnym problemem jest także niechęć do kobiet,...