Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto pamiętać, że każda przemoc pozostawia ślad – bez względu na to, czy blizna zostaje na ciele, czy na psychice. Zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna jest szkodliwa dla rozwoju i samooceny jednostki. Warto pamiętać, że psychiczne znęcanie się jest traktowane jako przestępstwo. Co robić, gdy znęcanie się nad dzieckiem czy znęcanie się nad żoną staje się naszą rzeczywistością?

Zobacz film: "Przemoc to nie tylko bicie"

Przemoc psychiczna w rodzinie

Wyzwiska, przykrości, upokorzenia, które stopniowo przybierają na sile, określa się mianem przemocy psychicznej. Przemoc psychiczna jest przestępstwem. Najczęściej jej ofiarami padają kobiety, nierzadko również dzieci. Zdarza się jednak, że także mężczyźni żyją w toksycznych związkach, w których rolę kata przyjmuje kobieta. Przemoc psychiczna niszczy całą rodzinę. Niejednokrotnie doprowadza ofiary do stanów depresyjnych, lękowych, a nawet myśli samobójczych. Osoby będące ofiarami przemocy domowej, są zazwyczaj skryte, zamknięte w sobie i mają niskie poczucie własnej wartości.

Termin „obrażenia psychiczne” odnosi się do szkód powodujących obniżenie możliwości intelektualnych lub psychicznych jednostki, w wyniku czego następuje wyraźne pogorszenie się jej funkcjonowania w porównaniu z typowymi dla danej kultury standardami zachowania. Nadużycia psychologiczne lub emocjonalne i zaniedbanie bardzo trudno poddają się ocenie ilościowej i nie sposób jednoznacznie określić ich intensywności i dolegliwości.

Najczęściej rejestrowaną formą przemocy jest znęcanie się moralne, polegające na używaniu w stosunku do ofiary słów wulgarnych. Inne przejawy zachowania sprawcy, to: awanturowanie się w domu, groźby bicia, niszczenie domowych sprzętów, wypędzanie z domu. Nie należy zapominać o najbardziej drastycznych przypadkach przemocy, takich jak: zastraszanie, zmuszanie do przyglądania się szokującym scenom, pozbawianie poczucia bezpieczeństwa itp.

Formy przemocy psychicznej

Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia, przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są: groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne.

Przemoc w małżeństwie nie musi polegać wyłącznie na wykorzystywaniu fizycznej przewagi jednej ze stron w celu zniewolenia, molestowania seksualnego i bicia partnera. Może też obejmować znęcanie się psychiczne, lżenie i urąganie godności osobistej współmałżonka. Często, gdy tak się dzieje, ofiara przemocy psychicznej sama nie jest świadoma, że zachowanie takie przekracza granice dozwolone w nawet najbardziej burzliwych związkach. Sytuację pogłębia fakt, że w okresie między kolejnymi wybuchami złości, mężczyzna pokazuje swoją lepszą – czułą, troskliwą i ujmującą – stronę.

Zachowania, które kwalifikujemy jako przemoc psychologiczną to przede wszystkim:

 • pogarda, czyli nieokazywanie szacunku przy osobach trzecich, lekceważenie pracy, opinii i starań partnerki,
 • odosobnianie poprzez monitorowanie lub rozłączanie rozmów telefonicznych, uniemożliwianie lub utrudnianie kontaktów z najbliższymi i rodziną, narzucanie swojego zdania odnośnie miejsca gdzie i osób z którymi się spotyka partnerka,
 • wywieranie nacisku, m.in. wskutek rozpowszechniania wymyślonych informacji o partnerce, zabierania pieniędzy, potomstwa, auta, czy wyłączania komórki,
 • groźby, np. wykonywanie agresywnych gestów, niszczenie własności partnerki, kopanie w ścianę, grożenie przemocą fizyczną, rzucanie wszystkim, co się ma pod ręką, czy straszenie nożem,
 • agresja słowna i destrukcyjna krytyka, np. wyzywanie, bezpodstawne oskarżanie, krzyczenie, a nawet przedrzeźnianie,
 • tendencje prześladowcze, czyli nieustanne sprawdzanie prawdomówności partnerki, kontrolowanie otrzymywanej przez nią korespondencji, śledzenie, czy ośmieszanie kobiety przy obcych ludziach,
 • zaprzeczenie, poprzez zrzucenie winy za spowodowanie przemocy na kobietę, przy jednoczesnym udawaniu osoby przyjaznej, miłej i dobrze wychowanej w miejscach publicznych, a także próby wzbudzenia litości wobec własnej osoby poprzez płacz i prośby.
5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Psychiczne znęcanie się nad żoną

Psychiczne znęcanie się nad żoną jest wbrew pozorom dość częstym zjawiskiem społecznym. Ofiary wstydzą się przyznać do tego, że są psychicznie molestowane i boją się wyjść ze swoim problemem na zewnątrz. Nie wolno jednak zlekceważyć sygnałów terroru psychicznego, jeśli widzisz, że partner:

 • wpada w szał z byle powodu,
 • stale podejrzewa cię o chęć zdrady lub jej dokonanie,
 • posiada utartą, niemożliwą do zmiany opinię na temat tego, co można, a co nie przystoi kobiecie,
 • wykazuje zmienne nastroje i właśnie nim podporządkowane jest wasze codzienne życie, a ty starasz się wciąż domyślać się, czego od ciebie oczekuje,
 • zabrania ci jakichkolwiek kontaktów towarzyskich bez własnego w nich uczestnictwa,
 • mówi ci, jak masz się ubierać i z kim masz przestać się przyjaźnić, kontroluje każde twoje poczynanie,
 • wzbudza w tobie strach, a ty zrobisz wiele, a właściwie wszystko, byle tylko się nie denerwował,
 • złości się i grozi ci, wskutek czego z wielu rzeczy zrezygnowałaś, aby nie wszczynać kłótni,
 • popycha cię, wyzywa, stosuje groźby lub zupełnie się nie odzywa,
 • straszy, że się zabije, gdy go zostawisz.

Przemoc psychiczna w małżeństwie jest trudna do rozpoznania i niezwykle ciężko jest ją udowodnić. Polega bowiem na przemyślnym manipulowaniu drugą osobą, powolnym utwierdzaniu ją w przekonaniu, że jest nic nie warta, nic nie potrafi. Psychologiczny sadysta w ten sposób uzależnia od siebie własną ofiarę i coraz bardziej gnębi. Psychiczny terror bywa często gorszą gehenną niż cielesne znęcanie się.

Ofiary przemocy psychicznej

Ludzie, wobec których stosowana jest przemoc psychiczna, mają niską samoocenę. Z reguły winą za akty przemocy obarczają siebie i powoli poddają się woli tyrana. Dostosowują swoje zachowanie do jego wymogów. Starają się zachowywać zgodnie z jego oczekiwaniami – mówią to, co chce usłyszeć, przyjmują poglądy toksycznego partnera, nie pozwalają sobie na głośne wyrażanie własnych opinii. Bardzo często ofiary przemocy psychicznej unikają kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Niechętnie spotykają się z innymi lub notorycznie odwołują spotkania w ostatniej chwili. Ofiary przemocy psychicznej cierpią na stany lękowe i depresję. Bardzo często podejmują próby samobójcze.

Kiedy podejrzewasz, że znana ci osoba lub członek rodziny doświadcza przemocy psychicznej w małżeństwie, nie wahaj się i udziel wsparcia. Powiedz jej o Niebieskiej Linii, czyli Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Dzięki Niebieskiej Linii osoba maltretowana w małżeństwie będzie mogła porozmawiać z psychologiem. Specjaliści pogotowia skierują zainteresowanego do najbliższej w pobliżu jego miejsca zamieszkania placówki pomocy. Ofiary przemocy psychicznej potrzebują wyjścia z domu, w którym panuje terror i zastraszanie. Zachęć taką osobę do wspólnych wyjść, spróbuj porozmawiać z nią o zachowaniu partnera i motywować do realnej oceny swojej sytuacji. Ofiary przemocy psychicznej muszą wiedzieć, że nie są same.

Dołącz do dyskusji na forum w wątku "Przemoc psychiczna".

Komentarze (266)
~gabi
~gabi 2 miesiące temu

@~Iza: Ja mam 62 lata. Wynajęłam z emerytury. Będę żyć o suchym chlebie i wodzie i w gołych ścianach. Bronić się będę w sądzie sama. Na adwokata mnie nie stać. Tym razem się nie poddam. Nie jest ważne dla mnie w tej chwili nawet to, że mąż zna się na prawie. W tej swojej zaciekłości i przekonaniu, że ma do czynienia z imbecylem sam dostarczył mi wiele dowodów świadczących przeciw sobie.. Sam sobie strzelił gola.

Odpowiedz
~całe życie upokarzana
~całe życie upokarzana 2 miesiące temu

Może ubawi Was to do łez, że ja przez czterdzieści lat małżeństwa znosiłam przemoc fizyczną i psychiczną. Tak - czterdzieści lat. Ostatnie jego zdanie które wysłuchałam a które wymówił w przelocie brzmiało , „Twój czas już minął. To co chciałem w życiu osiągnąć, osiągnąłem. Skończyłem studia, zrobiłem karierę zawodową, wybudowałem dom, założyłem firmę. Nie ukrywam, że przez cały ten czas szukałem kobiety mojego życia i wreszcie ją znalazłem. Ty możesz teraz tylko spierdalać . Było to dla mnie tym boleśniejsze, że to wszystko co osiągnął, osiągnął w małżeństwie. Dziś się już niczego nie boję. Nie myślę już o nim. W tej chwili ponownie jest z kochanką. Mężatką. Wisi mi to. Dom opuszczam. Zostałam do tego zmuszona groźbą i podstępem. Jedno w tej chwili jest pewne. Wstyd odkładam na bok i zaczynam walkę o odzyskanie resztki mojej godności. Wszystkim, którzy łudzą się nadzieją, iż ich partner kiedyś się zmieni z całego serca życzę, żeby nigdy nie usłyszeli takich słów jak ja. Niestety, wśród tyranów cuda się nie zdarzają.

Odpowiedz
~beata
~beata 3 miesiące temu

Zostaw go i uciekaj póki masz jeszcze czas , sama dasz radę, masz dla kogo żyć , żeby później syn nie powiedział Ci tak jak mnie moja córka - ale mi zgotowałaś los. Im wcześniej uwolnisz się od toksycznego związku tym lepiej ...uwierz mi

Odpowiedz
~Ania
~Ania 3 miesiące temu

Witam wszystkich, chcialabym opisac swoj problem bo nie daje mi on spokoju nie mam nawet z kim o tym porozmawiac,bo dla swojego partnera zostawilam kawal ladnego zycia, zeby zaczac tylko z nim nowa droge zycia . Niestety on do tego zycia dopuscil kilka osob ktore bardzo mnie irytuja z tego wzgledu, ze we wszystko sie wtracaja i probuja manipulowac nami, naszym zwiazkiem, zyciem. Nie akceptuje siostry swojego partnera i mu o tym powiedzialam w dniu dzisiejszym ale on mi naublizal.... co mnie rozerwalo od srodka ale zeby to pierwszy raz. Wiele dla niego znioslam juz, od ponad roku czasu to wszystko trwa. Wyzwiska, klotnie, przemoc typu ja ci oddam w twarz,bo ty mnie uderzylas wiec ci oddalem itp., nocne powroty pod wplywem alkoholu do domu, cpanie, picie, koledzy - nikomu nie bronie ich miec ale maja zly wplyw na niego, moj partner nie potrafi mnie uspokoic w nerwach, sam dolewa oliwy do ognia. Nie wie czym jest empatia i wyciszenie, zwlaszcza, ze jestem teraz w ciazy a tylko slysze dookola, ze to hormony bla bla bla ale nikt nie wezmie na widelce mojego partnera, nie przemowi jemu do rozumu tylko to MY kobiety mamy byc posluszne, siedziec cicho i sie nie odzywac - tak byloby najlepiej dla faceta. Wybaczylam mu naprawde caly stos bledow ale on je popelnia stale, jak nie stare, to dochodza nowe. Rzadko kiedy dotrzyma danego slowa, szuka wymowek, kieruje sie czesto tym co inni powiedza, rzadko stanie w mojej obronie, nie moge miec wlasnego zdania - przyklad, to brak sympatii do jego siostry, wiekszosci kolegow, palenia papierosow - booo... inaczej sam sobie bede kupowal i to jest taka rozmowa z dporoslym ale niestety czy dojrzalym czlowiekiem... ja nie mam juz sily, nie daje sobie rady z tym wszystkim. My w ogole ze soba nie rozmawiamy a jesli dochodzi do jakiejs tam wymiany zdan, to konczy sie to jego irytacja, wrzaskami, trzaskaniem drzwiami, wyjsciem na piwo itp. po prostu mnie zbywa a ja mam siedziec cicho i czekac az ochlonie i przez jakis czas jest dobrze dopoki cos nas obojga nie wyprowadzi z rownowagi. Tak sie nie da zyc, ja jestem w ciazy i bardzo zle znosze te klotnie, obrazanie mnie i wysluchiwanie jakie to WSZYSTKO inne siostra, koledzy, papierosy sa dla niego wazne. A ja pytam sie gdzie ja jestem w tym wszystkim..... Kiedy byl chory nie jeden raz, mial powazny uray-nie mogl chdzic, byl na zwolnieniu lekarskim, kto byl przy nim hmmm... niech zgadne oczywiscie , ze JA, sniadanka, obiady i kolacje, zeby nie byl glodny.... JA choc nie toleruje jego palenia kupowalam mu papierosy juz miliony razy i to byl moj podstawowy blad najwyrazniej. jedyne co mnie napedza i jeszcze trzyma przy zyciu to nasz syn, boje sie tylko co to bedzie kiedy on przyjdzie na swiat a moj partner bedzie ciagle sie ze mnie przekrzykiwal, nigdy nie potrafi ustapic, odpuscic i zalagodzic sytuacji to ja zawsze wpadam w placz i jestem cala zdruzgotana. Czuje niestety , ze mam depresje i kiedys moze doprowadzic to do prawdziwej tragedii.

Odpowiedz
~Cesxxx
~Cesxxx 3 miesiące temu

Witam wszystkich. Jestem ofiarą przemocy tylko taką różnicą że jestem mężem i jestem zniszczony przez żonę . Od 3 lat ciągle awantury o wszystko, mam zakaz rozmawiania z moimi rodzicami, moi rodzice nie mogą zobaczyć wnuków itp... już tego nie wytrzymuje A nie wiem co robić. W dodatku moja praca wymaga zdrowia psychicznego, jestem pilotem codziennie przewoze za swoimi plecami ok 600osob. Co jeśli nie wytrzymam? Proszę pomóżcie....

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie
Przemoc domowa

Przemoc wobec kobiet. Czym jest "Baba"? (WIDEO)

Przemoc wobec kobiet jest stosowana codziennie. Niestety, to zjawisko nie traci na sile. Kobiety, których dotyka przemoc, często nie wiedzą (...) prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet "Baba" - Anita Kucharska-Dziedzic....

Przemoc domowa

Mąż bije żonę

, szczególnie tych najmłodszych. Przemoc psychiczna w rodzinie to problem natury prawnej, moralnej, psychologicznej i społecznej. Polega na poniżaniu, stosowaniu (...) nie tylko środowisk patologicznych. Przemocy...

Trauma

Gwałt w małżeństwie (WIDEO)

Gwałt w małżeństwie (WIDEO) Odtwórz wideo

fizycznej i psychicznej, dezintegruje życie rodzinne i oddala od siebie parterów. O tym, czym jest gwałt w małżeństwie mówi Arkadiusz Bilejczyk, seksuolog. (...) Gwałt jest formą kontaktu seksualnego wymuszonego na...

Przemoc domowa

Przemoc fizyczna w rodzinie

Przemoc fizyczna w rodzinie

Dzieci, które doświadczają przemocy fizycznej, nie wiedzą, do kogo powinny zwrócić się o pomoc.

Przemoc domowa

Przemoc psychiczna w rodzinie

Przemoc psychiczna w rodzinie

stanu, świadectwa lekarskie o obrażeniach doznanych przez ofiarę, notatki policyjne z interwencji. - Przemoc psychiczna w małżeństwie - Przemoc (...) Przemoc psychiczna...

Przemoc domowa

Żona bije męża

za patologiczne? Przemoc domowa ma miejsce wtedy, gdy partnerka próbuje zdominować fizycznie lub psychicznie męża, używając gróźb, szantażu, przewagi (...) , ale też psychiczny, emocjonalny czy finansowy; przemoc...

Przemoc domowa

Psychopata w rodzinie

Psychopata w rodzinie

W ciężkich sytuacjach niezbędna jest konsultacja z psychiatrą, ważne jest to przede wszystkim dla kobiet, które narażone były na przemoc psychiczną i fizyczną.

Zdrowie psychiczne

Cechy, po których poznasz socjopatę

Cechy, po których poznasz socjopatę

Siudem. Przeczytaj także: Podstępna choroba o groźnych powikłaniach. Sprawdź, jak się przed nią uchronić Przemoc psychiczna i fizyczna - (...) ; Psychopaci bardzo często stosują wobec osób, z którymi żyją, przemoc...