Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto pamiętać, że każda przemoc pozostawia ślad – bez względu na to, czy blizna zostaje na ciele, czy na psychice. Zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna jest szkodliwa dla rozwoju i samooceny jednostki. Warto pamiętać, że psychiczne znęcanie się jest traktowane jako przestępstwo. Co robić, gdy znęcanie się nad dzieckiem czy znęcanie się nad żoną staje się naszą rzeczywistością?

Polecane wideo:

1. Przemoc psychiczna w rodzinie

Wyzwiska, przykrości, upokorzenia, które stopniowo przybierają na sile, określa się mianem przemocy psychicznej. Przemoc psychiczna jest przestępstwem. Najczęściej jej ofiarami padają kobiety, nierzadko również dzieci. Zdarza się jednak, że także mężczyźni żyją w toksycznych związkach, w których rolę kata przyjmuje kobieta. Przemoc psychiczna niszczy całą rodzinę. Niejednokrotnie doprowadza ofiary do stanów depresyjnych, lękowych, a nawet myśli samobójczych. Osoby będące ofiarami przemocy domowej, są zazwyczaj skryte, zamknięte w sobie i mają niskie poczucie własnej wartości.

Termin „obrażenia psychiczne” odnosi się do szkód powodujących obniżenie możliwości intelektualnych lub psychicznych jednostki, w wyniku czego następuje wyraźne pogorszenie się jej funkcjonowania w porównaniu z typowymi dla danej kultury standardami zachowania. Nadużycia psychologiczne lub emocjonalne i zaniedbanie bardzo trudno poddają się ocenie ilościowej i nie sposób jednoznacznie określić ich intensywności i dolegliwości.

Najczęściej rejestrowaną formą przemocy jest znęcanie się moralne, polegające na używaniu w stosunku do ofiary słów wulgarnych. Inne przejawy zachowania sprawcy, to: awanturowanie się w domu, groźby bicia, niszczenie domowych sprzętów, wypędzanie z domu. Nie należy zapominać o najbardziej drastycznych przypadkach przemocy, takich jak: zastraszanie, zmuszanie do przyglądania się szokującym scenom, pozbawianie poczucia bezpieczeństwa itp.

2. Formy przemocy psychicznej

Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia, przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są: groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne.

Przemoc w małżeństwie nie musi polegać wyłącznie na wykorzystywaniu fizycznej przewagi jednej ze stron w celu zniewolenia, molestowania seksualnego i bicia partnera. Może też obejmować znęcanie się psychiczne, lżenie i urąganie godności osobistej współmałżonka. Często, gdy tak się dzieje, ofiara przemocy psychicznej sama nie jest świadoma, że zachowanie takie przekracza granice dozwolone w nawet najbardziej burzliwych związkach. Sytuację pogłębia fakt, że w okresie między kolejnymi wybuchami złości, mężczyzna pokazuje swoją lepszą – czułą, troskliwą i ujmującą – stronę.

Zachowania, które kwalifikujemy jako przemoc psychologiczną to przede wszystkim:

 • pogarda, czyli nieokazywanie szacunku przy osobach trzecich, lekceważenie pracy, opinii i starań partnerki,
 • odosobnianie poprzez monitorowanie lub rozłączanie rozmów telefonicznych, uniemożliwianie lub utrudnianie kontaktów z najbliższymi i rodziną, narzucanie swojego zdania odnośnie miejsca gdzie i osób z którymi się spotyka partnerka,
 • wywieranie nacisku, m.in. wskutek rozpowszechniania wymyślonych informacji o partnerce, zabierania pieniędzy, potomstwa, auta, czy wyłączania komórki,
 • groźby, np. wykonywanie agresywnych gestów, niszczenie własności partnerki, kopanie w ścianę, grożenie przemocą fizyczną, rzucanie wszystkim, co się ma pod ręką, czy straszenie nożem,
 • agresja słowna i destrukcyjna krytyka, np. wyzywanie, bezpodstawne oskarżanie, krzyczenie, a nawet przedrzeźnianie,
 • tendencje prześladowcze, czyli nieustanne sprawdzanie prawdomówności partnerki, kontrolowanie otrzymywanej przez nią korespondencji, śledzenie, czy ośmieszanie kobiety przy obcych ludziach,
 • zaprzeczenie, poprzez zrzucenie winy za spowodowanie przemocy na kobietę, przy jednoczesnym udawaniu osoby przyjaznej, miłej i dobrze wychowanej w miejscach publicznych, a także próby wzbudzenia litości wobec własnej osoby poprzez płacz i prośby.

3. Psychiczne znęcanie się nad żoną

Psychiczne znęcanie się nad żoną jest wbrew pozorom dość częstym zjawiskiem społecznym. Ofiary wstydzą się przyznać do tego, że są psychicznie molestowane i boją się wyjść ze swoim problemem na zewnątrz. Nie wolno jednak zlekceważyć sygnałów terroru psychicznego, jeśli widzisz, że partner:

 • wpada w szał z byle powodu,
 • stale podejrzewa cię o chęć zdrady lub jej dokonanie,
 • posiada utartą, niemożliwą do zmiany opinię na temat tego, co można, a co nie przystoi kobiecie,
 • wykazuje zmienne nastroje i właśnie nim podporządkowane jest wasze codzienne życie, a ty starasz się wciąż domyślać się, czego od ciebie oczekuje,
 • zabrania ci jakichkolwiek kontaktów towarzyskich bez własnego w nich uczestnictwa,
 • mówi ci, jak masz się ubierać i z kim masz przestać się przyjaźnić, kontroluje każde twoje poczynanie,
 • wzbudza w tobie strach, a ty zrobisz wiele, a właściwie wszystko, byle tylko się nie denerwował,
 • złości się i grozi ci, wskutek czego z wielu rzeczy zrezygnowałaś, aby nie wszczynać kłótni,
 • popycha cię, wyzywa, stosuje groźby lub zupełnie się nie odzywa,
 • straszy, że się zabije, gdy go zostawisz.

Przemoc psychiczna w małżeństwie jest trudna do rozpoznania i niezwykle ciężko jest ją udowodnić. Polega bowiem na przemyślnym manipulowaniu drugą osobą, powolnym utwierdzaniu ją w przekonaniu, że jest nic nie warta, nic nie potrafi. Psychologiczny sadysta w ten sposób uzależnia od siebie własną ofiarę i coraz bardziej gnębi. Psychiczny terror bywa często gorszą gehenną niż cielesne znęcanie się.

4. Ofiary przemocy psychicznej

Ludzie, wobec których stosowana jest przemoc psychiczna, mają niską samoocenę. Z reguły winą za akty przemocy obarczają siebie i powoli poddają się woli tyrana. Dostosowują swoje zachowanie do jego wymogów. Starają się zachowywać zgodnie z jego oczekiwaniami – mówią to, co chce usłyszeć, przyjmują poglądy toksycznego partnera, nie pozwalają sobie na głośne wyrażanie własnych opinii. Bardzo często ofiary przemocy psychicznej unikają kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Niechętnie spotykają się z innymi lub notorycznie odwołują spotkania w ostatniej chwili. Ofiary przemocy psychicznej cierpią na stany lękowe i depresję. Bardzo często podejmują próby samobójcze.

Kiedy podejrzewasz, że znana ci osoba lub członek rodziny doświadcza przemocy psychicznej w małżeństwie, nie wahaj się i udziel wsparcia. Powiedz jej o Niebieskiej Linii, czyli Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Dzięki Niebieskiej Linii osoba maltretowana w małżeństwie będzie mogła porozmawiać z psychologiem. Specjaliści pogotowia skierują zainteresowanego do najbliższej w pobliżu jego miejsca zamieszkania placówki pomocy. Ofiary przemocy psychicznej potrzebują wyjścia z domu, w którym panuje terror i zastraszanie. Zachęć taką osobę do wspólnych wyjść, spróbuj porozmawiać z nią o zachowaniu partnera i motywować do realnej oceny swojej sytuacji. Ofiary przemocy psychicznej muszą wiedzieć, że nie są same.

Dołącz do dyskusji na forum w wątku "Przemoc psychiczna".

Polecane wideo:

Komentarze (191)
~Ania
~Ania

@~BEZSILNA: Witam. To co opisujesz jest straszne ale niestety tak bywa, sama przechodziłam to do niedawna kiedy postanowiłam że nie pozwolę się dłużej tak traktować i obrażać, zwłaszcza że się bardzo bałam. Bałam się jego powrotów do domu pod wpływem alkoholu, ciągłego wyganiania z domu, a to co najbardziej mnie bolało,to to że wszystkiego słuchały dzieci. Miałam dość płakania w łazience po cichutku żeby nie widziały mnie w takim stanie i nie cierpiały jeszcze bardziej. Myślałam że dłużej tego nie wytrzymam. Aż pewnego dnia powiedziałam dość, kiedy mnie posiniaczył. Poszłam na policję, złożyłam pozew o rozwód i na chwilę obecną już razem nie mieszkamy, wyprowadziłam się z dziećmi, bo on oczywiście nie miał takiego zamiaru, w zasadzie tylko o to mu chodziło żebym się wyniosła i w końcu mu się udało, ale to nie ważne spokój i odzyskanie poczucia bezpieczeństwa jest najważniejsze. To co opisałam to bardzo duży skrót moich traumatycznych wydarzeń, ale napisałam to po to byś wiedziała że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Moja rada może być tylko jena, uciekać jak najszybciej od tyrana bo może być tylko gorzej. On chce przejąć nad Tobą całkowitą kontrolę i już mu się po części udało. Nie pozwól na to bo Cię zniszczy. Na takie kroki trzeba dużo odwagi ale warto. Ja życzę Ci żebyś się odważyła no i spotkała takich ludzi którzy zawsze Ci pomogą. Powodzenia, życzę dużo wytrwałości.

Odpowiedz
~Magda
~Magda

@~Iks: a dlaczego nie wypada, ja bym powiedziała że nawet trzeba, kobiety też stosują przemoc. Na pewno trzeba szukać pomocy, a można ją uzyskać w różnej formie. Ja bym zaczęła od psychoterapeuty. Powodzenia.

Odpowiedz
~BEZSILNA
~BEZSILNA

Witam.. Mam problem z moim partnerem i chce sie wyzalic. Jestem z moim facetem od 4 lat. Od dlugiego czasu nie potrafimy sie dogadac. Zneca sie nade mna psychicznie. Potrafi z byle powodu wpasc w szal, szarpac mna, rzucac na lozko, pare razy mnie uderzyl, naplul prosto mi na twarz. Podczas klotni u niego w domu nie chce mnie wypuscic z pokoju, zabiera mi telefon, moje rzeczy, torebke i rzuca tym po pokoju. Stosuje wobec mnie obrazliwe wyzwiska nazywajac mnie nawet szmata. Potrafi obrazac moja rodzine, obraza mojego ojca i matka za to jaki maja zawod. Czesto podejrzewa mnie o zdrady, kontroluje moja komorke i smsy. Jest caly czas podejrzliwy chcociaz nie daje mu powodow zadnych, jestem caly czas wierna. Nie pozwala mi porozmawiac z zadnym innym mezczyzna gdyz od razu uwaza ze podoba mi sie ten facet. Oczywiscie po klotni zrzuca cala wine na mnie, nie potrafi przyznac sie do bledow i nie pamieta juz o slowach w ktorych mnie obrazal. Prosze o pomoc :

Odpowiedz
~aleksa
~aleksa

Wiem że czasem trudno zmusić się do działania, też się bałam, wstydziłam swojej sytuacji ale najważniejsze to zdobyć się na odwagę i zwrócić się po pomoc, skorzystać z szukamterapeuty.pl , potem już powinno wszytko przyjść o wiele łatwiej.

Odpowiedz
~Kasia
~Kasia

Edi, Magda, dziękuję Wam bardzo. Zbierać dowody zacznę na pewno. Och, zdziwi się jak mu je kiedyś rzucę w twarz. Wiem, że nie dziś i nie jutro, ale to się kiedyś zakończy, tak bym mogła żyć spokojnie.

Odpowiedz
~Anka
~Anka

@~md2107: Witam, uważam że piszesz w dobrym miejscu. Myślę że powinnaś się jak najszybciej wyprowadzić od męża , bo wiem z własnego doświadczenia że będzie tylko gorzej, póki wasze dziecko jest jeszcze małe i niewiele rozumie. Tutaj do problemu dołączone są narkotyki, a może to jest główny problem. Myślę że Twój mąż nic sobie nie zrobi ani dziecku. Zastrasza Cię żebyś się go bała i żeby nikt się nie dowiedział co się dzieje w waszych czterech ścianach. Moja rada-uciekać i ratować siebie i dziecko. Szukaj pomocy u rodziny i znajomych. A tacie powiedz że tak się nie da żyć. Życzę powodzenia i współczuję bo skoro tu piszesz to znaczy że jest źle.

Odpowiedz
~Magda
~Magda

@~Kasia: Witam Kasiu, żeby się coś wydarzyło to musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Ja wiem co czujesz i doskonale Cię rozumiem , przechodziłam do niedawna to samo co Ty. Byłam "zastraszonym stworzonkiem", ciągle miałam nadzieję że coś się zmieni, ale niestety może być tylko gorzej. Moja rada dla Ciebie jest tylko taka: musisz się uwolnić od tego człowieka i ratować siebie i dzieci. Trzeba się do tego przygotować, musisz go nagrywać, żeby mu udowodnić i pójść do adwokata. Na nic nie czekaj. Wiem że się boisz ale strach jest najgorszym doradcą. To się na pewno jakoś rozwiąże tylko musisz się odważyć i wziąć życie w swoje, nie siedzieć w miejscu tylko działać. Odgryzanie mu się, jak to napisał poprzednik nic nie da, to go tylko upewni że Cię zdenerwował i osiągnął swój cel. Oni nie mają skrupułów. Gdybyś chciała ze mną porozmawiać to chętnie to zrobię. Mam duży bagaż doświadczeń i bardzo bliska jest mi twoja historia. A jeżeli sama chcesz to udźwignąć, to życzę Ci dużo odwagi, powodzenia i pamiętaj że jeżeli tylko zaczniesz coś z tym robić, i zaufasz że wszystko się ułoży, to napotkasz na swojej drodze wspaniałych ludzi którzy są zawsze chętni do pomocy i będzie wszystko dobrze, tylko na to trzeba czasu. Najważniejsze jest żeby przestać się bać i działać. Powodzenia, trzymam kciuki.

Odpowiedz
~Edi
~Edi

@~Kasia: Kasiu, każdy człowiek ma prawo do własnej godności, do szacunku i zrozumienia. Musisz zacxząc wyrażać to co myslisz. Nie daj się manipulować i się nie bó. Oczywiście początkowo mąż będzie zaskoczony Twoją postawą i może być agresywny w słowach ale nie pokazuj, że się boisz bo On właśnie twój lęk wykorzystuje do manipulowania Tobą. Bądź dzielna i stanowcza. Staraj się być przy tym sprawiedliwa bo o to przecież w związku chodzi i o tym komunikuj. Powinno byś sprawiedliwie. Powodzenia

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczne związki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Toksyczne związki
Toksyczne związki

Seks z eks

Seks z eks

się w celu odbycia stosunku, a następnie powrót do życia singla. Taka relacja przypomina zatem wolny związek, pozbawiony poważniejszych zobowiązań

Toksyczne związki

Jak zakończyć związek?

Jak zakończyć związek?

Brak odwagi powoduje często, że osoby, które nie są szczęśliwe w obecnym związku zamiast rozstać się z klasą zaczynają zachowywać się w sposób nienaturalny i niezrozumiały dla drugiej połówki, przez co wyrządzają im krzywdę. Dzieje się tak dlatego, że...

Toksyczne związki

Związek z psychopatą

Związek z psychopatą

może zdarzyć się kłótnia, a nawet awantura. Co jednak zrobić, jeżeli to jest związek toksyczny? Jak poznać, czy tworzymy relację z psychopatą (...) , nadużywanie alkoholu, obniżony poziom odczuwania lęku, tendencja...

Toksyczne związki

Brak komunikacji w związku

Brak komunikacji w związku

Lekceważenie potrzeb drugiej osoby, brak komunikacji i wzajemne oskarżenia niszczą związek. W toksycznym związku cierpią obie strony, częstym problemem w tego typu relacji jest nieumiejętność rozstania.

Toksyczne związki

Zespół Otella

Zespół Otella

Zespół Otella to skrajny przykład toksycznego związku, polegający na uporczywych urojeniach związanych z niewiernością partnerki, nawet wtedy (...) wyniszczający związek dwojga ludzi. Zaprzeczanie niewierności tylko...

Toksyczne związki

Uzależnienie od partnera

Uzależnienie od partnera

dokładnie uzależnienie emocjonalne od partnera? Toksyczny związek Zdrowy związek to taki, kiedy jest się w stanie (...) się w związek ze względu...

Toksyczne związki

Przyzwyczajenie a namiętność

Przyzwyczajenie a namiętność

W życiu dwojga ludzi bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy to oboje partnerów jest znudzonych swoim życiem seksualnym. Na początku znajomości kochankowie pragną spędzać każdą wolną chwilę razem, a namiętność między nimi wybucha każdej nocy. Z biegiem...

Toksyczne związki

Jakie ryzyko dla zdrowia niosą toksyczne związki?

Jakie ryzyko dla zdrowia niosą toksyczne związki?

, że związek jest toksyczny. W rzeczywistości takie diametralne zmiany w charakterach partnerów są bardzo rzadkie. Kolejne kłótnie powodują rozstania, a kolejne (...) toksyczny związek?...

Toksyczne związki

Chorobliwa zazdrość

destrukcyjnie na nasz związek. Jeśli natomiast pozwolimy rozwinąć się temu uczuciu, musimy wziąć pod uwagę konsekwencje, jakimi mogą być agresja (...) awantur z powodu zazdrości partnera, może czuć się w związku przytłamszona i ograniczana....

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby