Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto pamiętać, że każda przemoc pozostawia ślad – bez względu na to, czy blizna zostaje na ciele, czy na psychice. Zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna jest szkodliwa dla rozwoju i samooceny jednostki. Warto pamiętać, że psychiczne znęcanie się jest traktowane jako przestępstwo. Co robić, gdy znęcanie się nad dzieckiem czy znęcanie się nad żoną staje się naszą rzeczywistością?

Polecane wideo:

Przemoc psychiczna w rodzinie

Wyzwiska, przykrości, upokorzenia, które stopniowo przybierają na sile, określa się mianem przemocy psychicznej. Przemoc psychiczna jest przestępstwem. Najczęściej jej ofiarami padają kobiety, nierzadko również dzieci. Zdarza się jednak, że także mężczyźni żyją w toksycznych związkach, w których rolę kata przyjmuje kobieta. Przemoc psychiczna niszczy całą rodzinę. Niejednokrotnie doprowadza ofiary do stanów depresyjnych, lękowych, a nawet myśli samobójczych. Osoby będące ofiarami przemocy domowej, są zazwyczaj skryte, zamknięte w sobie i mają niskie poczucie własnej wartości.

Termin „obrażenia psychiczne” odnosi się do szkód powodujących obniżenie możliwości intelektualnych lub psychicznych jednostki, w wyniku czego następuje wyraźne pogorszenie się jej funkcjonowania w porównaniu z typowymi dla danej kultury standardami zachowania. Nadużycia psychologiczne lub emocjonalne i zaniedbanie bardzo trudno poddają się ocenie ilościowej i nie sposób jednoznacznie określić ich intensywności i dolegliwości.

Najczęściej rejestrowaną formą przemocy jest znęcanie się moralne, polegające na używaniu w stosunku do ofiary słów wulgarnych. Inne przejawy zachowania sprawcy, to: awanturowanie się w domu, groźby bicia, niszczenie domowych sprzętów, wypędzanie z domu. Nie należy zapominać o najbardziej drastycznych przypadkach przemocy, takich jak: zastraszanie, zmuszanie do przyglądania się szokującym scenom, pozbawianie poczucia bezpieczeństwa itp.

Formy przemocy psychicznej

Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia, przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są: groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne.

Przemoc w małżeństwie nie musi polegać wyłącznie na wykorzystywaniu fizycznej przewagi jednej ze stron w celu zniewolenia, molestowania seksualnego i bicia partnera. Może też obejmować znęcanie się psychiczne, lżenie i urąganie godności osobistej współmałżonka. Często, gdy tak się dzieje, ofiara przemocy psychicznej sama nie jest świadoma, że zachowanie takie przekracza granice dozwolone w nawet najbardziej burzliwych związkach. Sytuację pogłębia fakt, że w okresie między kolejnymi wybuchami złości, mężczyzna pokazuje swoją lepszą – czułą, troskliwą i ujmującą – stronę.

Zachowania, które kwalifikujemy jako przemoc psychologiczną to przede wszystkim:

 • pogarda, czyli nieokazywanie szacunku przy osobach trzecich, lekceważenie pracy, opinii i starań partnerki,
 • odosobnianie poprzez monitorowanie lub rozłączanie rozmów telefonicznych, uniemożliwianie lub utrudnianie kontaktów z najbliższymi i rodziną, narzucanie swojego zdania odnośnie miejsca gdzie i osób z którymi się spotyka partnerka,
 • wywieranie nacisku, m.in. wskutek rozpowszechniania wymyślonych informacji o partnerce, zabierania pieniędzy, potomstwa, auta, czy wyłączania komórki,
 • groźby, np. wykonywanie agresywnych gestów, niszczenie własności partnerki, kopanie w ścianę, grożenie przemocą fizyczną, rzucanie wszystkim, co się ma pod ręką, czy straszenie nożem,
 • agresja słowna i destrukcyjna krytyka, np. wyzywanie, bezpodstawne oskarżanie, krzyczenie, a nawet przedrzeźnianie,
 • tendencje prześladowcze, czyli nieustanne sprawdzanie prawdomówności partnerki, kontrolowanie otrzymywanej przez nią korespondencji, śledzenie, czy ośmieszanie kobiety przy obcych ludziach,
 • zaprzeczenie, poprzez zrzucenie winy za spowodowanie przemocy na kobietę, przy jednoczesnym udawaniu osoby przyjaznej, miłej i dobrze wychowanej w miejscach publicznych, a także próby wzbudzenia litości wobec własnej osoby poprzez płacz i prośby.
5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Psychiczne znęcanie się nad żoną

Psychiczne znęcanie się nad żoną jest wbrew pozorom dość częstym zjawiskiem społecznym. Ofiary wstydzą się przyznać do tego, że są psychicznie molestowane i boją się wyjść ze swoim problemem na zewnątrz. Nie wolno jednak zlekceważyć sygnałów terroru psychicznego, jeśli widzisz, że partner:

 • wpada w szał z byle powodu,
 • stale podejrzewa cię o chęć zdrady lub jej dokonanie,
 • posiada utartą, niemożliwą do zmiany opinię na temat tego, co można, a co nie przystoi kobiecie,
 • wykazuje zmienne nastroje i właśnie nim podporządkowane jest wasze codzienne życie, a ty starasz się wciąż domyślać się, czego od ciebie oczekuje,
 • zabrania ci jakichkolwiek kontaktów towarzyskich bez własnego w nich uczestnictwa,
 • mówi ci, jak masz się ubierać i z kim masz przestać się przyjaźnić, kontroluje każde twoje poczynanie,
 • wzbudza w tobie strach, a ty zrobisz wiele, a właściwie wszystko, byle tylko się nie denerwował,
 • złości się i grozi ci, wskutek czego z wielu rzeczy zrezygnowałaś, aby nie wszczynać kłótni,
 • popycha cię, wyzywa, stosuje groźby lub zupełnie się nie odzywa,
 • straszy, że się zabije, gdy go zostawisz.

Przemoc psychiczna w małżeństwie jest trudna do rozpoznania i niezwykle ciężko jest ją udowodnić. Polega bowiem na przemyślnym manipulowaniu drugą osobą, powolnym utwierdzaniu ją w przekonaniu, że jest nic nie warta, nic nie potrafi. Psychologiczny sadysta w ten sposób uzależnia od siebie własną ofiarę i coraz bardziej gnębi. Psychiczny terror bywa często gorszą gehenną niż cielesne znęcanie się.

Ofiary przemocy psychicznej

Ludzie, wobec których stosowana jest przemoc psychiczna, mają niską samoocenę. Z reguły winą za akty przemocy obarczają siebie i powoli poddają się woli tyrana. Dostosowują swoje zachowanie do jego wymogów. Starają się zachowywać zgodnie z jego oczekiwaniami – mówią to, co chce usłyszeć, przyjmują poglądy toksycznego partnera, nie pozwalają sobie na głośne wyrażanie własnych opinii. Bardzo często ofiary przemocy psychicznej unikają kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Niechętnie spotykają się z innymi lub notorycznie odwołują spotkania w ostatniej chwili. Ofiary przemocy psychicznej cierpią na stany lękowe i depresję. Bardzo często podejmują próby samobójcze.

Kiedy podejrzewasz, że znana ci osoba lub członek rodziny doświadcza przemocy psychicznej w małżeństwie, nie wahaj się i udziel wsparcia. Powiedz jej o Niebieskiej Linii, czyli Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Dzięki Niebieskiej Linii osoba maltretowana w małżeństwie będzie mogła porozmawiać z psychologiem. Specjaliści pogotowia skierują zainteresowanego do najbliższej w pobliżu jego miejsca zamieszkania placówki pomocy. Ofiary przemocy psychicznej potrzebują wyjścia z domu, w którym panuje terror i zastraszanie. Zachęć taką osobę do wspólnych wyjść, spróbuj porozmawiać z nią o zachowaniu partnera i motywować do realnej oceny swojej sytuacji. Ofiary przemocy psychicznej muszą wiedzieć, że nie są same.

Dołącz do dyskusji na forum w wątku "Przemoc psychiczna".

Komentarze (230)
~Student
~Student 3 dni temu

Jeśli mogę wtrącić się do tematu i prosić chętnych z Państwa do wypowiedzenia się w ankiecie. Wiem, że temat jest bardzo delikatny, ale może moja ankieta niektórym uświadomi ich sytuację. Przeprowadzam badania na temat "Przemoc psychiczna w związkach partnerskich a dalsze życie ofiar". Jeśli jesteś osobą pełnoletnią i kiedykolwiek doświadczałeś/łaś przemocy psychicznej ze strony partnera, dziewczyny/chłopaka, żony/męża to wypełnij tą ankietę! Jeśli znasz osobę która doświadczyła przemocy psychicznej udostępnij jej ankietę! Pamiętaj, że przemoc psychiczna to również krytykowanie, szantażowanie czy agresja słowna. Potrwa to chwilę a bardzo mi pomożesz. http://profitest.pl/s/9273/uIdEuPmC3Y0y5ZYk

Odpowiedz
~Sama 70
~Sama 70 1 tydzień temu

Moje małżeństwo trwa 25 lat, od kiedy pamiętam to byłam ofiarą przemocy psychicznej. Na początku myślałam że tak jest u każdego, bo wszyscy się kłócą, poza tym małe dzieci, po prostu znosiłam to, on nigdy nawet nie przeprosił, taki dumny. Teraz kiedy dzieci się wyprowadziły na swoje, postanowiłam zawalczyć o siebie. Mam już dość słuchania, że jestem głupia jak każda baba, że jestem bydlę bo za głośno zamknęłam drzwi a on w tym czasie spał, albo że jestem gnój bo na pewno specjalnie szuram kapciami. Takie bzdury a on dostawał furii. Przemocy fizycznej raczej nie było. Dzisiaj byłam na policji, zgłosiłam to. Pan dzielnicowy pofatyguje się do nas, aby porozmawiać z moim mężem. Zobaczymy co to da. Na pewno go to zaskoczy, bo tyle razy straszylam go ze zgłoszę, a poza tym jest u nas w miejscowości szanowanym i cenionym mieszkańcem,chyba nikt by mi nie uwierzył. Wyprowadzić się nie mam za bardzo gdzie, poza tym nie chce się rozwodzic, chciałabym zmusić go na terapię, bo te jego ataki furii to nienormalne zachowanie. Ja już zapisałam się a terapię do psychologa.

Odpowiedz
~Taka sobie ja
~Taka sobie ja około miesiąca temu

Mam ten sam problem. Ale wczoraj zdecydowałam się odejść od męża. Wystarczy mojego ponizania i znęcania się nade mną. Ciągłe awantury o byle g..... podporządkowanie się jemu i jego teorii na życie. Zabranianie dzieciom jedzenia jogurtów owoców lub parowek ponieważ najmłodsze dziecko potrzebuje. Wiem że zrobiłam pierwszy krok w lepsze życie...życie bez kata.

Odpowiedz
~Kielcza
~Kielcza 3 miesiące temu

Ktoś tu zapomniał napisać o znecaniu się nad mężem. Dzieleniu dzieci na moje i twoje. Czyli grzeczne to moje a twoje to te które mają własne zdanie czyli nie dały się podporządkować matce. Wyzywanie bliskich męża a wywyzszanie swojej rodziny i siebie samego.

Odpowiedz
~aska
~aska 3 miesiące temu

@~zagubiona: przechodze to samo.na poczatku myslalam ze to ja jestem zla ze on ma racje co do mnie.Mowil ze jestem nic nie warta ze robie syf w domu zaczal zabraniac mi jezdzic do matki.jak zobaczyl balagan a przy dziecku 7mies nie jestem w stanie wszystkiego dopilnowac, to mnie pobil przy tym trzymal dziecko na rekach a mnie bil i smial sie prosto w twarz.tel mi roztrzaskal laptopa zabral i zamknal drzwi zebym nie mogla do sasiadow pobiec.udalo mi si uciec i poszlam prosto na policje.przyjechali do niego pouczyli a ja spakowalam swoje manele i odeszlam.pierwszy i ostatni raz ktos podniosl na mnie reke.nie jestem smieciem zeby tak mnie traktowac,nie bede jego sprzataczka praczka gotowaczka i prasowaczka.dosc tego.robilam wszystko aby tylko sie nie zdenerwowal ale juz dosc.nie bede ofiara przemocy.to on jest nie wart mnie.

Odpowiedz
~zagubiona
~zagubiona 3 miesiące temu

Witam, chciała bym opowiedzieć swoja historie... moje małżeństwo trwa prawie 3 lata znamy się 4 lata dosyć szybko wzięliśmy ślub z racji tego iż byłam w ciąży i jego rodzina na to nalegała .Mam synka z poprzedniego związku wszystko było w porządku dopóki nie podrosła troszkę córcia nasze wspólne dziecko.Stosunek do mojego syna bardzo się zmienił. Wróciłam do pracy spełniam się w niej lecz mój mąż twierdzi ze zbyt dużo pracuje zaniedbuje dom i dzieci.Co jest wielka nie prawda wstaje rano idę do pracy wraca odbieram dzieci sprzątam gotuje ..... a mój mąż ... hmm wiecznie go nie ma siedzi w garażu lub u swojej siostry ale to ja jestem ta zła mam zrezygnować z pracy i wychowywać dzieci tylko ze ja jestem w tedy nieszczęśliwa nie potrafię siedzieć w domu a poza tym nie chce być od nikogo zależna ostatnio usłyszałam ze ma w d.... moja rodzinę liczy się tylko jego rodzina nie wiem co mam robić .Raz mnie poszarpał bo był pod wpływem alkoholu a ja nie chciałam mu dać kluczyków od auta wiec wziął drugie i pojechał bo rodziców.Od roku nie chce mi się wracać do domu jak on jest .Ostatnio jak zobaczyłam auto ze jest wczesnej ode mnie a w domu nie ogarnięte tak jak on by tego chciał to nie mogłam rąk uspokoić z nerwów . Gdy zaczyna się kutnia to boje się wyrazić swoje zdanie a jedyny argument mojego męża to moja praca . Grozi mi ze zabierze mi córeczkę ..... nie wiem co mam robić czy ja naprawdę jestem taka zła ?????

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczne związki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Toksyczne związki
Toksyczne związki

Jak zakończyć związek?

Jak zakończyć związek? Odtwórz wideo

Brak odwagi powoduje często, że osoby, które nie są szczęśliwe w obecnym związku zamiast rozstać się z klasą zaczynają zachowywać się w sposób nienaturalny i niezrozumiały dla drugiej połówki, przez co wyrządzają im krzywdę. Dzieje się tak dlatego, że...

Toksyczne związki

Seks z eks

Seks z eks Odtwórz wideo

się w celu odbycia stosunku, a następnie powrót do życia singla. Taka relacja przypomina zatem wolny związek, pozbawiony poważniejszych zobowiązań

Toksyczne związki

Przyzwyczajenie a namiętność

Przyzwyczajenie a namiętność Odtwórz wideo

W życiu dwojga ludzi bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy to oboje partnerów jest znudzonych swoim życiem seksualnym. Na początku znajomości kochankowie pragną spędzać każdą wolną chwilę razem, a namiętność między nimi wybucha każdej nocy. Z biegiem...

Toksyczne związki

Brak komunikacji w związku

Brak komunikacji w związku

Lekceważenie potrzeb drugiej osoby, brak komunikacji i wzajemne oskarżenia niszczą związek. W toksycznym związku cierpią obie strony, częstym problemem w tego typu relacji jest nieumiejętność rozstania.

Toksyczne związki

Mizoginizm

Uprzedzenia są szkodliwe, dlatego warto z nimi walczyć. Mimo iż dyskryminacja kobiet jest niedozwolona, wiele pań odczuwa ją na własnej skórze. Niestety, nie ogranicza się ona jedynie do niższych płac. Poważnym problemem jest także niechęć do kobiet,...

Toksyczne związki

Chorobliwa zazdrość

destrukcyjnie na nasz związek. Jeśli natomiast pozwolimy rozwinąć się temu uczuciu, musimy wziąć pod uwagę konsekwencje, jakimi mogą być agresja (...) się w związku przytłamszona i ograniczana. Z tego powodu w związkach...

Toksyczne związki

Jakie ryzyko dla zdrowia niosą toksyczne związki?

Jakie ryzyko dla zdrowia niosą toksyczne związki?

, że tylko to, że nadal będą ze swoim partnerem, może go naprawdę zmienić i zlikwidować jego cechy, które sprawiają, że związek jest toksyczny (...) . Możemy być wtedy pewni, że to co działo się przed rozstaniem, prędzej...

Toksyczne związki

Zespół Otella - charakterystyka, objawy, leczenie

Zespół Otella - charakterystyka, objawy, leczenie

Zespół Otella to skrajny przykład toksycznego związku, polegający na  uporczywych urojeniach związanych z  niewiernością partnerki, nawet wtedy (...) ? Przyznać się do domniemanej zdrady, mimo że nie jest to prawda? Co robić? Zespół...

Toksyczne związki

Uzależnienie od partnera

Uzależnienie od partnera

dokładnie uzależnienie emocjonalne od partnera? Toksyczny związek Zdrowy związek to taki, kiedy jest się w stanie sobie powiedzieć: „Mogę (...) się wówczas problem. Może być to właśnie uzależnienie...