Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Zdjęcie pary / Shutterstock

Przemoc psychiczna w małżeństwie najczęściej dotyczy kobiet. Przemoc psychiczna jest najpowszechniejszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Jak zatem można im pomóc? Warto pamiętać, że każda przemoc pozostawia ślad – bez względu na to, czy blizna zostaje na ciele, czy na psychice. Zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna jest szkodliwa dla rozwoju i samooceny jednostki. Warto pamiętać, że psychiczne znęcanie się jest traktowane jako przestępstwo. Co robić, gdy znęcanie się nad dzieckiem czy znęcanie się nad żoną staje się naszą rzeczywistością?

1. Przemoc psychiczna w rodzinie

Wyzwiska, przykrości, upokorzenia, które stopniowo przybierają na sile, określa się mianem przemocy psychicznej. Przemoc psychiczna jest przestępstwem. Najczęściej jej ofiarami padają kobiety, nierzadko również dzieci. Zdarza się jednak, że także mężczyźni żyją w toksycznych związkach, w których rolę kata przyjmuje kobieta. Przemoc psychiczna niszczy całą rodzinę. Niejednokrotnie doprowadza ofiary do stanów depresyjnych, lękowych, a nawet myśli samobójczych. Osoby będące ofiarami przemocy domowej, są zazwyczaj skryte, zamknięte w sobie i mają niskie poczucie własnej wartości.

Termin „obrażenia psychiczne” odnosi się do szkód powodujących obniżenie możliwości intelektualnych lub psychicznych jednostki, w wyniku czego następuje wyraźne pogorszenie się jej funkcjonowania w porównaniu z typowymi dla danej kultury standardami zachowania. Nadużycia psychologiczne lub emocjonalne i zaniedbanie bardzo trudno poddają się ocenie ilościowej i nie sposób jednoznacznie określić ich intensywności i dolegliwości.

Najczęściej rejestrowaną formą przemocy jest znęcanie się moralne, polegające na używaniu w stosunku do ofiary słów wulgarnych. Inne przejawy zachowania sprawcy, to: awanturowanie się w domu, groźby bicia, niszczenie domowych sprzętów, wypędzanie z domu. Nie należy zapominać o najbardziej drastycznych przypadkach przemocy, takich jak: zastraszanie, zmuszanie do przyglądania się szokującym scenom, pozbawianie poczucia bezpieczeństwa itp.

2. Formy przemocy psychicznej

Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia, przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są: groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne.

Przemoc w małżeństwie nie musi polegać wyłącznie na wykorzystywaniu fizycznej przewagi jednej ze stron w celu zniewolenia, molestowania seksualnego i bicia partnera. Może też obejmować znęcanie się psychiczne, lżenie i urąganie godności osobistej współmałżonka. Często, gdy tak się dzieje, ofiara przemocy psychicznej sama nie jest świadoma, że zachowanie takie przekracza granice dozwolone w nawet najbardziej burzliwych związkach. Sytuację pogłębia fakt, że w okresie między kolejnymi wybuchami złości, mężczyzna pokazuje swoją lepszą – czułą, troskliwą i ujmującą – stronę.

Zachowania, które kwalifikujemy jako przemoc psychologiczną to przede wszystkim:

 • pogarda, czyli nieokazywanie szacunku przy osobach trzecich, lekceważenie pracy, opinii i starań partnerki,
 • odosobnianie poprzez monitorowanie lub rozłączanie rozmów telefonicznych, uniemożliwianie lub utrudnianie kontaktów z najbliższymi i rodziną, narzucanie swojego zdania odnośnie miejsca gdzie i osób z którymi się spotyka partnerka,
 • wywieranie nacisku, m.in. wskutek rozpowszechniania wymyślonych informacji o partnerce, zabierania pieniędzy, potomstwa, auta, czy wyłączania komórki,
 • groźby, np. wykonywanie agresywnych gestów, niszczenie własności partnerki, kopanie w ścianę, grożenie przemocą fizyczną, rzucanie wszystkim, co się ma pod ręką, czy straszenie nożem,
 • agresja słowna i destrukcyjna krytyka, np. wyzywanie, bezpodstawne oskarżanie, krzyczenie, a nawet przedrzeźnianie,
 • tendencje prześladowcze, czyli nieustanne sprawdzanie prawdomówności partnerki, kontrolowanie otrzymywanej przez nią korespondencji, śledzenie, czy ośmieszanie kobiety przy obcych ludziach,
 • zaprzeczenie, poprzez zrzucenie winy za spowodowanie przemocy na kobietę, przy jednoczesnym udawaniu osoby przyjaznej, miłej i dobrze wychowanej w miejscach publicznych, a także próby wzbudzenia litości wobec własnej osoby poprzez płacz i prośby.

3. Psychiczne znęcanie się nad żoną

Psychiczne znęcanie się nad żoną jest wbrew pozorom dość częstym zjawiskiem społecznym. Ofiary wstydzą się przyznać do tego, że są psychicznie molestowane i boją się wyjść ze swoim problemem na zewnątrz. Nie wolno jednak zlekceważyć sygnałów terroru psychicznego, jeśli widzisz, że partner:

 • wpada w szał z byle powodu,
 • stale podejrzewa cię o chęć zdrady lub jej dokonanie,
 • posiada utartą, niemożliwą do zmiany opinię na temat tego, co można, a co nie przystoi kobiecie,
 • wykazuje zmienne nastroje i właśnie nim podporządkowane jest wasze codzienne życie, a ty starasz się wciąż domyślać się, czego od ciebie oczekuje,
 • zabrania ci jakichkolwiek kontaktów towarzyskich bez własnego w nich uczestnictwa,
 • mówi ci, jak masz się ubierać i z kim masz przestać się przyjaźnić, kontroluje każde twoje poczynanie,
 • wzbudza w tobie strach, a ty zrobisz wiele, a właściwie wszystko, byle tylko się nie denerwował,
 • złości się i grozi ci, wskutek czego z wielu rzeczy zrezygnowałaś, aby nie wszczynać kłótni,
 • popycha cię, wyzywa, stosuje groźby lub zupełnie się nie odzywa,
 • straszy, że się zabije, gdy go zostawisz.

Przemoc psychiczna w małżeństwie jest trudna do rozpoznania i niezwykle ciężko jest ją udowodnić. Polega bowiem na przemyślnym manipulowaniu drugą osobą, powolnym utwierdzaniu ją w przekonaniu, że jest nic nie warta, nic nie potrafi. Psychologiczny sadysta w ten sposób uzależnia od siebie własną ofiarę i coraz bardziej gnębi. Psychiczny terror bywa często gorszą gehenną niż cielesne znęcanie się.

4. Ofiary przemocy psychicznej

Ludzie, wobec których stosowana jest przemoc psychiczna, mają niską samoocenę. Z reguły winą za akty przemocy obarczają siebie i powoli poddają się woli tyrana. Dostosowują swoje zachowanie do jego wymogów. Starają się zachowywać zgodnie z jego oczekiwaniami – mówią to, co chce usłyszeć, przyjmują poglądy toksycznego partnera, nie pozwalają sobie na głośne wyrażanie własnych opinii. Bardzo często ofiary przemocy psychicznej unikają kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Niechętnie spotykają się z innymi lub notorycznie odwołują spotkania w ostatniej chwili. Ofiary przemocy psychicznej cierpią na stany lękowe i depresję. Bardzo często podejmują próby samobójcze.

Kiedy podejrzewasz, że znana ci osoba lub członek rodziny doświadcza przemocy psychicznej w małżeństwie, nie wahaj się i udziel wsparcia. Powiedz jej o Niebieskiej Linii, czyli Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Dzięki Niebieskiej Linii osoba maltretowana w małżeństwie będzie mogła porozmawiać z psychologiem. Specjaliści pogotowia skierują zainteresowanego do najbliższej w pobliżu jego miejsca zamieszkania placówki pomocy. Ofiary przemocy psychicznej potrzebują wyjścia z domu, w którym panuje terror i zastraszanie. Zachęć taką osobę do wspólnych wyjść, spróbuj porozmawiać z nią o zachowaniu partnera i motywować do realnej oceny swojej sytuacji. Ofiary przemocy psychicznej muszą wiedzieć, że nie są same.

Dołącz do dyskusji na forum w wątku "Przemoc psychiczna".

Źródła zewnętrzne

Joanna Krocz,
Komentarze (143)
~dupalacz
~dupalacz

dlaczego to mąż znęca się nad kobietą? w moim małżeństwie to żona wpada we wściekłość za każdym razem kiedy ośmielam się mieć inne zdanie niż ona. krzyczy, wygraża, że odejdzie/wyprowadzi się z naszą 2 letnią córeczką, nie odzywa się do mnie po takim wybuchu, twierdzi, że to przeze mnie tak się zachowuje "bo ty na spokojnie nie rozumiesz to muszę krzyczeć". często oskarża mnie, że mam kochankę albo sobie planuję życie z inną kobietą. nie spotykamy się z nikim, nigdzie nie wychodzimy, najlepiej gdybym zajmował się córką po pracy bo ona chce w spokoju obejrzeć seriale.
czasami wolę przemilczeć pewne sytuacje, albo nie podejmować pewnych tematów, żeby znowu nie krzyczała. już tak nie mogę. wiąże nas jeszcze kredyt na mieszkanie. boję się o córkę, nie chce jej stracić. najgorsze, że żona nie chce wogóle słyszeć o jakiejkolwiek rozmowie z psychologiem, psychiatrą, terapeutą bo przecież: nie mów nikomu co dzieje się w domu.
co robić??? ostatnio po jakiejś awanturze myślałem, żeby zjechać z drogi na drzewo jej stroną auta!!! to jakiś koszmar.

Odpowiedz
~stoned
~stoned

no właśnie, dlaczego pisze się, że to faceci znęcają się psychicznie nad kobietami. Ja od kilku lat mieszkam zagranicą, do Polski przylatuję raz na 3 miesiące, do dzieci. Moja "cudowna" małżonka na przestrzeni kilkunastu lat małżeństwa zrobiła mi taki kocioł w głowie, że kompletnie straciłem poczucie własnej wartości, popadłem w depresję itp. Miła jest tylko wtedy, gdy potrzebuje kasy. Jakiś czas temu poznałem kogoś. Dzięki tej kobiecie odzyskałem wiarę w siebie. Niestety, "żonka" się dowiedziała i zaczęła robić jazdy. Jakieś zazdrości, awantury itp. Chciałem i chcę się rozwieść ale się boję. Nawet nie wiem czego. Moje małżeństwo to po prostu jedno wielkie, toksyczne gówno a ja się boję z niego wyjść :-(

Odpowiedz
~Marja
~Marja

@~dupalacz: po tym ostatnim twoim zdaniu az sie pop,akalam. Tez tak mialam, to rozpacz, mialam chwile kiedy ledwo zylam, myslalam podstawie auto jego strona powiem noga zeslizla ze sprzegla. Nigdy nikomy o tym nie mowi.am to straszne tylko to oni nas na to popuchaja to cos jak samobujstwo. Po probie zabujstwa ucieklam z dziecmi 6 miesiecy temu. Szuka nas, nadzwania, mejluje, zyje w strachu, nie wiem czy tosie skonczy. Mowio ze tak jak znajdzie inna ofiare. Mam pewnie miec nadzieje ze sie zajmie krzywdzeniem innej, to tak jak autem w drzewo, ha ha. Boze. Zycze mu zeby zdech to pewnie rozumiesz. Ty modl sie oby znalazla sobie kochasia, powjec jej ze jestes zazdrosny a ona pienkna, kup jej kicke i wysylaj na tance, baw curke i modlsie zeby ten co ja wezmie nie chcial dziecka. Dobry plan to pol sukcesu. Powodzenia.

Odpowiedz
~I...
~I...

jestem zamknięta w zbroi od 25 lat i to jest straszne... ale wśród znajomych (nielicznych) i rodziny jesteśmy wzorowym małżeństwem - tak to wygląda;

Odpowiedz
~noktowizor
~noktowizor

Coraz więcej kobiet i coraz częściej stosuje przemoc wobec mężczyn. Mężczyni są poprzez stereotyp feministyczny dyskryminowani w życiu rodzinnym, politycznym społecznym, i gospodarczym. Kobiety częściej zawiadamiają o przemocy , niż mężczyzni, którzy chcą utrzymać małzeństwio i rodzinę. Statystyki przemocy nie sa adekwatne do rzeczywstości. Coraz więcej kobiet pozoruje przemoc aby powiększyc swoje majątki poprzez eksmisje mężczyn z mieszkań, domów, które sa ich własnościa, lub wspołwłasnościa. Coraz wiecej kobiert bierze rozwody aby znależc kolejnego sponsora finansowego ich egoistycznych i wygurowanych potrzeb zycia ponad stan do czego uzywają posdtepnego seksu, który niama nic wspolnego z dojrzałą i odpowiedzialną miłoscią. Doprowadzja do pozbawienia męczyzn praw rodzielskich aby płacili rzekomo na dzieci alimenty, a w reczywistosci te ko0biety utrzymnuja sie z tych alimenty rzekomo na dzieci , podczas gdy one sie z tych alimentów utrzymują, a moga pracowąc. bowiem niechce im sie pracować. Mezczyna w Polsce stał się "reproduktorem" i źródłem utrzymania. Kobiety czesto zdradxzaja swoich mężczyzn co traktuje sie jak zwyczaj, a dzieci cierpią na kalectwo duchowe. w ten sposóvb ruszyła produkcja ludzii o defektach psychicznych na czym zarobi sie dodatkowe pieniadze. Męzczyna nie znajduje sie pod równa ochrona prawną tak jak kobieta. Narusznie jego godnosci i nienaruszalnosci praw człowieka są łamane. Kwitnie prostytucja, konkubinaty i przejmowanie kobiet polskich przez obcokrajwców. Powstaje pytanie poco tylu męzczyn przez wieki oddawłao swoje życie aby uchronic, takze kobiety - skoro teraz to wszystko jest robione w majestacie prawa?

Odpowiedz
~Mąż Agnieszki
~Mąż Agnieszki

@~dupalacz: Wiesz co, mam to samo i sam nie wiem jak to rozwiązać, ale jeżeli one nie będą chciały sobie pomóc to chyba nasz trud będzie na marne, byłem na dwóch terapiach, ale ona zawsze widziała winę we mnie, awantury, wieczne pretensje z jej strony, jej agresja, brak pożycia od 7 lat, chyba skończy się to rozwodem, lub separacją. Może Ona musi doznać szoku, że musi coś z sobą zrobić, inaczej będzie się miotać i krąg przemocy będzie coraz silniejszy. Skoro Cię szantażuje-pozwól jej odejść, na pewno tego nie zrobi. Stosuje szantaż emocjonalny bo wie, że ma nad tobą kontrolę. Ach gdybym tylko mógł cofnąć czas, uciekł bym z dala od mojej wariatki,

Odpowiedz
~egon
~egon

@~dupalacz: no właśnie. U mnie to samo. Właściwie to cały opis pasuje do mojej żony. Przemoc psychiczna to przecież domena kobiet. My używamy fizycznej. Ona praktycznie nie mówi, tylko się drze. Po pracy internecik, pudelek seriale. Gotować nie umie. Sprzątać też nie. Rozpasła się, że mi już koledzy uwagę zwracają. A jak się stawiam, to zabiera się z dzieckiem na kilka dni.do mamusi. Właściwie to zaczyna mi się to podobać. Dzisiaj znowu na noc z dzieckiem nie zamierza wracać. Udaję, że bardzo cierpię z tego powodu i ustawiam się z kolegami na wieczór. Złe stosunki z żoną mają też plusy. Niestety wszystkie namiary moich znajomych kobiet pousuwała mi z telefonu. Jak tylko któraś do mnie zadzwoni to po kilku dniach znika z telefonu w niewyjaśnionych okolicznościach. A z najlepszymi kolegami próbowała mnie pokłócić. Jakby nie fakt, że jest radcą prawnym, to bym już dawno pogonił :)

Odpowiedz
~glupia bo uwierzyla
~glupia bo uwierzyla

Jestem z partnerem od okolo 4 lat. Ostatnio zauwazam, ze nie tylko zobojetnial, nie reaguje na fakt, ze jestem chora, czy mnie cos boli, ale jeszcze zaczyna podnosic glos i uzywac wulgaryzmow. Ostatnio nazwal mnie pierdo... piz... . Nie moglam uwierzyc wlasnym uszom. Zapytalam go - 'Cos powiedzial?', a on odpowiedzial - 'Dobrze slyszalas'.
Zalamalo mnie to psychicznie, bo chcialam wierzyc, ze mnie kocha. Juz teraz wiem, ze nie.
Tylko co robic, kiedy nie mam dokad pojsc i nie mam pieniedzy na wynajem mieszkania, nie wspominaja nawet o kupnie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczne związki - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Toksyczne związki
Toksyczne związki

Chorobliwa zazdrość

Zazdrość bardzo często towarzyszy miłości. Mówi się nawet, że nie ma miłości bez zazdrości. Uczucie zazdrości jest naturalne i pojawia się, gdy zaczynamy przypuszczać, że możemy stracić bliską nam osobę. Warto nauczyć się panować nad zazdrością, wtedy...

Toksyczne związki

Związek z psychopatą

Związek z psychopatą

(...) uczuć u innych, a szczególnie wyczulony jest na oznaki słabości drugiej osoby. Psychopata w związku Toksyczne związki ... wyplątać się z destrukcyjnego związku. Zdaniem mgr Anny Ręklewskiej: "często osoby wchodzące w toksyczne związki mają...

Toksyczne związki

Mizoginizm

Uprzedzenia są szkodliwe, dlatego warto z nimi walczyć. Mimo iż dyskryminacja kobiet jest niedozwolona, wiele pań odczuwa ją na własnej skórze. Niestety, nie ogranicza się ona jedynie do niższych płac. Poważnym problemem jest także niechęć do kobiet,...

Toksyczne związki

Uzależnienie od partnera

Uzależnienie od partnera

Każdy z nas, będąc w związku, w mniejszym lub większym stopniu czuje się zależny od tej drugiej, ukochanej osoby. Nie jest to jednak jeszcze w żadnym przypadku uzależnienie od partnera. Prawdziwe, chorobliwe uzależnienie od partnera oznacza utratę własnej...

Toksyczne związki

Zespół Otella

Zespół Otella

Zespół Otella to skrajny przykład toksycznego związku, polegający na uporczywych urojeniach związanych z niewiernością partnerki, nawet wtedy, gdy nie ma jakichkolwiek symptomów zdrady czy romansu. Występuje najczęściej u mężczyzn nadużywających...

Przemoc domowa

Przemoc psychiczna w rodzinie

Przemoc psychiczna w rodzinie

Przemoc psychiczna w rodzinie to problem natury prawnej, moralnej, psychologicznej i społecznej. Rodzina jest środowiskiem o podstawowym znaczeniu dla jakości funkcjonowania i rozw

Problemy

Przemoc domowa

Przemoc domowa jest wciąż tematem drażliwym w naszym społeczeństwie. Nie każdy jest w stanie się przyznać, że miała ona miejsce w ich domach. Wyróżnia się kilka form przemocy w rodzinie, jak np.: fizyczną, psychiczną, ekonomiczną, seksualną. Przemoc nad...

Orientacje seksualne

Płeć psychiczna

Wydawać się może, że płeć mamy jedną - kobieta, mężczyzna. Ten prosty podział przestaje być tak oczywisty, gdy weźmiemy pod uwagę, że badacze wyróżniają aż dziesięć rodzajów pł