Trwa ładowanie...

Przerost warg sromowych – charakterystyka, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
Magdalena Urban 30.03.2021 19:31
Przerost warg sromowych – przyczyny, leczenie
Przerost warg sromowych – przyczyny, leczenie (123rf)

Gdy wewnętrzne wargi sromowe są większe od zewnętrznych mamy do czynienia z przerostem warg sromowych. Dolegliwość ta dla niektórych kobiet stanowi nie tylko problem estetyczny, ale także może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poznaj przyczyny przerostu warg sromowych i dowiedz się i czy można poradzić sobie z takim problemem?

spis treści

1. Charakterystyka przerostu warg sromowych

Narządy rodne kobiety tworzą między innymi wargi sromowe większe (zewnętrzne) oraz mniejsze (wewnętrzne), jednak istnieją takie przypadki w budowie anatomicznej, że porządek ten zostaje odwrócony – tzn. mniejsze wargi sromowe stają są znacznie większe od warg zewnętrznych. O przeroście warg sromowych można mówić, gdy długość wargi sromowej od postawy do krawędzi przekracza 4 cm.

2. Przyczyny przerostu warg sromowych

Przyczyny przerostu warg sromowych mogą być różne, zdarza się, że jest to wynik wady wrodzonej, a czasami wada nabyta, która może powstać na skutek intensywnego życia seksualnego (np. częstej masturbacji), na skutek noszenia biżuterii intymnej, po licznych porodach, po leczeniu hormonalnym (w dzieciństwie), na skutek przebytych infekcji pochwy lub podrażnień skóry z powodu nietrzymania moczu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W niektórych przypadkach przerost warg sromowych może być spowodowany zaburzeniami hormonów w organizmie. Ponadto, istnieją choroby, którym może towarzyszyć objaw w postaci przerostu warg sromowych (np. obrzęk chłonny lub mielodysplazja).

Nie zawsze przerost warg sromowych stanowi kłopot. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy przerost warg sromowych jest znaczący i wpływa na samopoczucie kobiety. Przerost warg sromowych może sprawić, że maleje poczucie atrakcyjności, czasami rozmiar warg sromowych jest na tyle duży, że nie da się tego ukryć pod kostiumem kąpielowym czy bielizną, czasami dochodzi do bolesnych otarć wskutek, np. jazdy na rowerze. Przerost warg sromowych może powodować kłopoty z utrzymaniem właściwej higieny intymnej.

Przerost warg sromowych wymaga konsultacji u specjalisty
Przerost warg sromowych wymaga konsultacji u specjalisty

3. Leczenie warg sromowych

Gdy przerost warg sromowych stanowi problem dla kobiety, jedynym sposobem na usunięciem tego rodzaju dolegliwości jest zabieg chirurgiczny, tzw. labioplastyka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu zaleca się 4-5 dni spędzić w łóżku, bo chodzenie lub siedzenie sprawia ból.

Operacja zmniejszenia przerostu warg sromowych mniejszych kosztuje od 1500 do nawet 5000 zł. W bardzo poważnych przypadkach, gdy dolegliwość przerostu warg sromowych utrudnia normalne funkcjonowanie, lekarz może zlecić wykonanie zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

To musisz wiedzieć

Jeśli na wargach sromowych widoczne są drobne krosteczki ukryte pod skórą, lub pęcherzyki z płynem surowiczym lub krwistym albo ropne wykwity, które towarzyszą przerostowi warg srmowych, należy skontaktować się ze specjalistą. Krostki mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, które należy rozpoznać i podjąć odpowiednie leczenie.

Wykwity przy przeroście warg sromowych mogą wynikać z zakażeń narządów płciowych lub układu moczowego. Czasami zaleca się wykonanie badania ogólnego lub posiewu moczu. W niektórych przypadkach powstałe na wargach sromowych pęcherzyki mogą świadczyć o zakażeniu wirusem opryszczki narządów płciowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze