Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Defloracja błony dziewiczej - fakty i mity

Avatar placeholder
09.03.2023 17:07
Defloracja błony dziewiczej zazwyczaj wiąże się z niewielkim bólem
Defloracja błony dziewiczej zazwyczaj wiąże się z niewielkim bólem (Zdjęcie autorstwa: ieta_xantina / CC BY-SA 2.0)

Defloracja błony dziewiczej jest tematem niezwykle interesującym dla tych, którzy planują bądź zdecydowali się rozpocząć współżycie seksualne. Związane z tym przeżyciem emocje, wątpliwości, strach przed bólem, jaki powoduje defloracja (przebicie) błony śluzowej spędzają dziewczętom niekiedy sen z oczu. Defloracja odbywa się zwykle w trakcie odbywania pierwszego stosunku. Nie jest to jednak regułą. Defloracja może nastąpić na skutek pettingu czy masturbacji.

spis treści

1. Charakterystyka błony dziewiczej

Defloracja błony dziewiczej zazwyczaj wiąże się z niewielkim bólem i delikatnym krwawieniem. Zdarza sie również, że mimo odbytego stosunku płciowego defloracja błony dziewiczej nie następuje. Jeśli nastąpi defloracja błony dziewiczej należy udać się do lekarza ginekologa w celu przeprowadzenia małego zabiegu.

Błona dziewicza to niewielki fragment błony śluzowej otaczający wejście do pochwy. Jest ona zbudowana z włókien elastycznych i kolagenowych tkanki łącznej. Budowa błony dziewiczej zależy od wielu czynników, między innymi od zmian wrodzonych, odmienności rasowych, wpływu hormonów, okresu gojenia się po przebytym urazie lub zakażeniu.

Zobacz film: "Kiedy jest za wcześnie na seks?"

W czasie rozwoju, od niemowlęctwa do okresu dojrzewania, błona dziewicza zmienia swój wygląd i grubość. W okresie dojrzewania, gdy wzrasta stężenie estrogenów (kobiecych hormonów płciowych), staje się grubsza i bardziej postrzępiona. Może mieć różne kształty: półksiężycowaty, pierścieniowaty, wielootworowy, postrzępiony, płatkowaty.

Jej pierwszy raz - warunki
Jej pierwszy raz - warunki

Kobiety do swojego pierwszego razu podchodzą znacznie bardziej emocjonalnie niż mężczyźni. Bardzo więc

zobacz galerię

Podczas pierwszego stosunku seksualnego na ogół następuje defloracja błony dziewiczej. Co najmniej u połowy kobiet defloracja błony dziewiczej łączy się z niewielkim krwawieniem i nieznacznym bólem podczas stosunku. Są to najbardziej popularne objawy świadczące o tym, że nastapiła deflaracja błony dziewiczej.

Zdarza się, że w przypadku dużego otworu w błonie dziewiczej defloracja może nie dać żadnych objawów (dotyczy to przynajmniej 20% kobiet i określa mianem zjawiska „braku błony”).

Defloracja, czyli przerwanie błony dziewiczej, zazwyczaj następuje podczas pierwszego współżycia, ale nie jest to regułą. Defloracja błony dziewiczej palcem (podczas masturbacji lub pettingu) czy tamponem zdarza się stosunkowo często. Podobną sytuację powodują rozciągające ćwiczenia gimnastyczne, nie wymieniając już innych wyczerpujących dyscyplin sportowych.

2. Czy błonę dziewiczą można odzyskać?

Prawdą jest, że błonę dziewiczą można odzyskać. Obecnie po tym, jak nastąpi defloracja błony dziewiczej, lekarze potrafią odtworzyć błonę dziewiczą z fragmentu błony śluzowej pochwy. Jest to jednak zabieg na tyle specyficzny, że wykonuje się go niezwykle rzadko.

Niestety błona dziewicza nie chroni przed ciążą. W błonie dziewiczej znajduje się wiele otworków, przez które mogą przedostać się plemniki. Teoretycznie do zapłodnienia może dojść, nawet jeśli do wytrysku dojdzie na wargi sromowe. Dobrze również wiedzieć, że po pierwszym stosunku, może dojść do krwawienia w związku powstaniem uszkodzenia błony dziewiczej. Jest ono jednak małe i szybko mija.

Defloracja błony dziewiczej nie zwalnia również z obowiązku wizyt ginekologicznych. Wystarczy uprzedzić lekarza ginekologa, a on przeprowadzi badanie tak, aby nie doszło do uszkodzeń w błonie dziewiczej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Mity związane z defloracją błony dziewiczej

Wiele nastoletnich mitów dotyczy bólu w czasie pierwszego współżycia i trwającego jeszcze po stosunku seksualnym. Jest to zjawisko hymenofobii, czyli absolutne przekonanie o pojawieniu się wyolbrzymionego bólu w czasie stosunku, co spowodować może u kobiet niechęć do współżycia, a nawet w konsekwencji dysfunkcję seksualną, pochwicę (niezależne od woli skurcze mięśni wokół wejścia do pochwy, skutkujące niemożnością odbycia stosunku płciowego i odczuwaniem dyskomfortu).

Prawdą jest natomiast, że ból, który kobiety odczuwają, jest czasem niezauważalny, a w większości na tyle nieznaczny, że pamięć o nim szybko mija. Należy przyznać, że defloracja błony dziewiczej wiąże się z pewną zmianą w organizmie, toteż można spodziewać się pewnego dyskomfortu w trakcie następnego stosunku. Dyskomfortu, a nie bólu.

W przypadkach bardzo skrajnych, w momencie odczuwania zdecydowanego bólu podczas i po stosunku i nieustannego krwawienia, należy bezwzględnie udać się do ginekologa.

Mitem jest również to, że każda dziewica musi mieć błonę dziewiczą. Choć rzadko, to jednak zdarzają się sytuacje, gdy dziewczyna rodzi się bez błony dziewiczej lub też do uszkodzeń w błonie doszło na skutek masturbacji, pettingu, a nawet stosowanie tamponów niezgodnie z ulotką.

Bardzo często zdarza się, że defloracja błony dziewiczej następuje z powodu intensywnego uprawiania niektórych sportów.

Prawdą jest także, że błona dziewicza może być tak elastyczna lub gruba, że może pozostać nietknięta przez kilka kolejnych stosunków. Jednak jeśli nie dojdzie to przerwania błony dziewiczej w czasie penetracji, może się okazać, że konieczny jest zabieg ginekologiczny (tzw. hymenotomia). Taka sytuacja należy jednak do niezwykle rzadkich.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Obawy związane z dziewictwem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze