Trwa ładowanie...

Hymenotomia – wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie i cena

Hymenotomia – wskazania, przeciwwskazania
Hymenotomia – wskazania, przeciwwskazania (Adobe Stock)

Hymenotomia to zabieg, który wykonuje się u kobiet, które mają pogrubioną lub zarośniętą błonę dziewiczą, co uniemożliwia im prowadzenie życia seksualnego. Podstawą do przeprowadzenia zabiegu jest wada wrodzona błony dziewiczej, która może utrudniać współżycie, wywoływać ból podczas stosunku, a nawet zatrzymać miesiączkowanie. Na czym polega zabieg? Jak się do niego przygotować? Jaka jest cena hymenotomii?

spis treści

1. Co to jest hymenotomia?

Hymenotomia to zabieg, który polega na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej (hymen). To fałda błony śluzowej, która zakrywa wejście do pochwy. Znajduje się na granicy przedsionka pochwy i jej wnętrza.

Zabieg ten dedykowany jest pacjentkom, które przez pojawiające się dolegliwości bólowe, nie mogą uprawiać stosunków seksualnych. Specjaliści często wykonują hymenotomię u kobiet z wrodzoną wadą pochwy (procedura ta zapobiega blokowaniu odpływu śluzu oraz krwi miesiączkowej).

1.1. Co to jest hymen?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Nazwa hymenotomii jest ściśle związana ze słowem „hymen”, które oznacza cienki fałd błony śluzowej umiejscowiony tuż za wejściem do pochwy. Termin ten wywodzi się z łaciny i oznacza po prostu błonę dziewiczą.

1.2. Błona dziewicza – funkcja

Hymen, zwany również błoną dziewiczą, pełni funkcję mechanicznej bariery ochronnej, która chroni wewnętrzne narządy rodne kobiety przed szkodliwym działaniem patogenów oraz drobnoustrojów. U zdecydowanej większości pacjentek nie jest ona w pełni szczelna i umożliwia swobodny przepływ krwi miesiączkowej podczas menstruacji.

Hymen zbudowany jest z włókien elastycznych oraz kolagenowych tkanki łącznej. Co ciekawe, nie każda kobieta rodzi się z błoną dziewiczą. Specjalistom jak dotąd nie udało się jednak ustalić, czym może być powodowana taka sytuacja.

Czy samemu można przebić błonę dziewiczą? Tak. Błona dziewicza przebijana jest zazwyczaj podczas pierwszego zbliżenia seksualnego, niemniej jednak do jej przebicia może dojść również w trakcie masturbacji palcem czy wibratorem. Perforacja błony może stanowić też następstwo uprawiania intensywnego sportu.

2. Jak przebiega hymenotomia?

Podczas klasycznego zabiegu błonę dziewiczą nacina się w formie krzyża. Czasem, gdy nacięcie okazuje się niewystarczające, wycięta zostaje część fałdu błony. Po zabiegu zakłada się szwy rozpuszczalne. Te znikają po kilkunastu dniach.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, najczęściej miejscowym. Procedura trwa od 30 do 60 minut. Możliwe jest także laserowe usunięcie błony dziewiczej. Wówczas błonę nacina się laserem. Zabieg jest krótszy, może trwać od 10 do 30 minut.

3. Wskazania do hymenotomii

Wskazania do wykonania zabiegu są różne, zarówno medyczne, jak i psychologiczne (osobiste). Powodem medycznym jest brak miesiączki w okresie dojrzewania, będący skutkiem wady budowy błony dziewiczej. Nie ma w niej wówczas żadnych otworów, które umożliwiałyby wydostanie się krwi menstruacyjnej na zewnątrz.

Inną przesłanką medyczną jest bardzo twarda, gruba błona dziewicza, poważnie utrudniająca lub uniemożliwiająca odbycie inicjacji seksualnej. W takim wypadku jest jedynym rozwiązanie dla kobiet, u których podczas próby współżycia błona dziewicza nie ulega perforacji, a próby przebijania błony dziewiczej kończą się niepowodzeniem.

Powodem psychologicznym może być strach pacjentki przed krwawieniem i bólem towarzyszącym przebiciu błony dziewiczej. Kobieta może teoretycznie współżyć, jednak dyskomfort, który odczuwa, jest powodem wycofania się z kontaktów płciowych.

4. Przeciwskazania do hymenotomii

Istnieje szereg przeciwwskazań do hymenotomii. To:

5. Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu pacjentka odbywa rozmowę ze specjalistą, który ocenia jej ogólny i intymny stan zdrowia. Wykonuje także badania ginekologiczne. Podczas konsultacji ginekologicznej konieczne jest przedstawienie niezbędnych badań, głównie krwi i moczu (morfologia, wskaźniki krzepnięcia, badanie ogólne moczu).

Na kilka dni przed zabiegiem zaleca się odstawienie substancji, które mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi, a co za tym idzie, prowadzić do krwawienia po zabiegu lub wystąpienia różnego rodzaju powikłań. To alkohol, tytoń, ale i:

Przed zabiegiem hymenotomia należy być na czczo, a i poinformować lekarza o wszelkich infekcjach, które miały miejsce w okresie dwóch tygodni poprzedzających zabieg.

6. Rekonwalescencja po hymenotomii

Po klasycznej hymenotomii pacjentka powinna zostać w szpitalu co najmniej dobę. Następnie przez jakiś czas powinna dbać o siebie w sposób szczególny. Co robić, a czego unikać?

Przez dwa tygodnie należy wstrzymać się od aktywności seksualnej. Przez kilka tygodni należy ograniczyć wysiłek fizyczny. Ważne jest także, by po zabiegu dbać o właściwą higienę okolic intymnych.

Jeżeli zabieg wykonywany jest przy pomocy lasera, pacjentka może wrócić do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Po około maksymalnie 2 miesiącach odzyskuje całkowitą aktywność seksualną.

7. Gdzie wykonać zabieg? Ile kosztuje hymenotomia?

Zabieg hymenotomii wykonuje chirurg lub ginekolog zatrudniony w szpitalu, w klinice medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Ceny za zabieg wykonywany prywatnie wahają się od 1000 zł do 2500 zł.

8. Hymenotomia – NFZ

Czy usunięcie błony dziewiczej na NFZ jest możliwe? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Okazuje się, że hymenotomia może być refundowana przez NFZ wyłącznie w sytuacji, gdy istnieją medyczne wskazania do wykonania zabiegu (utrudnione współżycie, bóle podbrzusza, problemy z menstruacją lub brak miesiączki z powodu zrośniętej błony).

9. Czy hymenotomia jest bezpieczna?

Hymenotomia, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Należy do nich:

  • krwawienie,
  • infekcja,
  • zasinienie skóry krocza,
  • zgrubienie podskórne,
  • przerost blizny,
  • obrzęki i ból o niskim natężeniu,
  • zaburzenia czucia w okolicy zabiegu.

10. Czy hymenotomia jest szkodliwa?

Hymenotomia nie jest zabiegiem szkodliwym, pod warunkiem, że po przeprowadzeniu procedury nie wystąpią ewentualne skutki uboczne. Warto zaznaczyć, że wszelkie działania niepożądane nie występują u każdej pacjentki, a jedynie u niektórych osób. O wszelkich wątpliwościach związanych z wykonaniem zabiegu warto porozmawiać w gabinecie specjalisty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze