Przez 8 lat żył z niewykrytym glejakiem. Te objawy ignorował
Matthew Carpenter latami żył z niezdiagnozowanym guzem mózgu. Teraz dzieli się swoją historią w mediach społecznościowych, aby szerzyć świadomość na temat profilaktyki i możliwych objawów, które sam przez długi czas ignorował.
1. Lekceważył niepokojące objawy
Chociaż pierwsze objawy guza pojawiły się już w 2012 roku, Matthew Carpenter przez długi czas je bagatelizował. Pierwszym z nich były nawracające trudności w wysławianiu się. Jego mowa stawała się czasem niewyraźna, miał trudności z przypominaniem sobie słów, a także zdarzało mu się gubić wątek podczas rozmowy. Zrzucił jednak te objawy na karb przemęczenia.
W kolejnych latach zaczął się jednak pogarszać jego stan psychiczny. Zauważył wahania nastroju i coraz częstsze spadki samopoczucia. Carpenter łączył te problemy z trudnymi warunkami pracy w Hull Homeless Community Project, gdzie spędzał po 70-80 godzin tygodniowo. Nie zdawał sobie sprawy, że symptomy mogą być związane z rozwojem guza.
2. Diagnoza była miażdżąca
Przełomowy moment nastąpił w 2017 roku, gdy Carpenter udał się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Podczas lotu doświadczył niepokojących objawów. Obudził się wydając dziwne dźwięki, nie mógł się poruszać i miał trudności z oddychaniem. To był jeden z ostatnich sygnałów alarmowych, które Carpenter ponownie zignorował.
Przed otrzymaniem diagnozy przeżył jeszcze kilka napadów padaczkowych. Dopiero wtedy zdiagnozowano u niego guza mózgu pod złośliwą postacią glejaka. Choć przeszedł udaną operację usunięcia większości guza, podczas zabiegu wykryto u niego kolejną zmianę nowotworową, która wymagała zadziałania chemioterapią i radioterapią.
@tumourkiller #onthisday i win then and I’ll continue to win 💪 #mountain #trekking #cancer #braintumor #nhs #walking @Much Better Adventures ♬ original sound - Tumour killer
3. Jak może objawiać się guz mózgu?
Guzy mózgu mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, w zależności od lokalizacji i tempa wzrostu. Do najczęstszych symptomów należą bóle głowy, które pojawiają się nagle i nie ustępują po przyjęciu leków przeciwbólowych. Inne objawy to problemy z mową, zaburzenia widzenia, trudności z utrzymaniem równowagi, zmiany w zachowaniu i nastroju, a także drgawki i napady padaczkowe.
Warto również zwrócić uwagę na nagłe osłabienie jednej strony ciała, problemy z pamięcią czy zaburzenia koncentracji.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.