Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Psychoterapia dzieci

Avatar placeholder
15.09.2014 09:49
Psychoterapia dzieci
Psychoterapia dzieci (Zdjęcie autorstwa EME / CC0 1.0)

Psychoterapia dzieci różni się nieco od psychoterapii osób dorosłych. Również zawiera elementy terapii indywidualnej i grupowej, jednak sesje najczęściej przybierają formę zabawy lub aktywności fizycznej, np. rysowanie, śpiewanie, budowanie, odgrywanie ról poprzez zabawki. Podczas psychoterapii dzieci szczególnie ważna jest pomoc rodziców. Jakie daje się wyróżnić metody psychoterapii dzieci? Na czym polega psychoterapia dzieci i młodzieży?

spis treści

1. Kiedy dziecku potrzebna jest psychoterapia?

Trudno jest wymienić sytuacje, w których psychoterapia jest niezbędna. Warto jednak pamiętać o tym, że dzieci, tak samo jak dorośli, mogą cierpieć na różne problemy, m.in. nerwice, fobie, depresje lękowe czy inne problemy emocjonalne wymagające pomocy specjalisty. Najczęściej decyzja o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty to decyzja rodziców i to poprzedzona okresem bezsilności i braku umiejętności radzenia sobie z problemami dziecka, np. moczeniem się w nocy czy atakami lękowymi. Dziecko nie jest świadomym uczestnikiem psychoterapii. W programie psychoterapii uzyskuje ono pomoc w zrozumieniu siebie i niezbędne mu wsparcie. Dziecko nabiera pewności siebie, uczy się nowych rozwiązań problemów.

Przy psychoterapii dzieci i młodzieży niezmiernie ważna jest pomoc rodziców. Psychoterapeuta powinien informować ich o zmianach, jakie przechodzi dziecko, edukować rodziców, jak ze swoim dzieckiem postępować oraz jak ich zachowanie wpływa na emocje dziecka. Często problemy emocjonalne dzieci są wynikiem trudności pojawiających się w rodzinie, np. skutkiem kłótni rodziców. Konsultacja z terapeutą dla chorego dziecka dostępna jest bezpłatnie w ośrodkach zdrowia. W razie problemów dziecka warto skonsultować się z lekarzem i umówić na terapię indywidualną.

2. Metody psychoterapii dziecka

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

W przypadku pracy z dziećmi duże znaczenie przypisuje się treningowi autogennemu, który polega na rozprężeniu mięśni dziecka, wyciszeniu i uspokojeniu jego emocji, co wywiera korzystny wpływ na psychikę. Inne formy psychoterapii to terapia muzyką, rysunek, gimnastyka czy terapia zajęciowa. Umożliwiają one w znacznym stopniu wyzwolenie agresji. Ponadto pozwalają korygować zaburzenia zachowania dziecka oraz uczą go różnych form wyrażania emocji. Psychoterapia analityczna polega na tworzeniu swobodnych, obrazowych form wypowiedzi dziecka. W przypadku dzieci starszych, wykorzystuje się w niej psychodramę, która pozwala wczuć się w sytuację innych oraz ujawniać stosunki emocjonalne w najbliższym otoczeniu dziecka.

Psychoterapia dzieci może mieć miejsce w formie spotkań indywidualnych z lekarzem lub psychologiem lub spotkań grupowych, które w dużej mierze opierają się na zabawach. Niekiedy wykorzystuje się gry symulacyjne, wykonywanie prac plastycznych, terapię muzyką albo ćwiczenia pantomimiczne czy pracę z ciałem. Dziecko nie potrafi dobrać do siebie odpowiedniej metody terapeutycznej, więc rodzice wspólnie z psychologiem podejmują decyzję, która metoda jest najlepsza dla malucha.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze