Psychoterapia w leczeniu impotencji

Leczenie problemów psychogennych

Niemoc płciowa i zdolność do przeżywania seksualnych doznać są uwarunkowane przez czynniki psychologiczne i fizyczne. Znaczna część zaburzeń erekcji wynika...

Impotencja jest poważnym zaburzeniem seksualnym, którego doświadcza wielu mężczyzn. Rozwój tego rodzaju problemu może wiązać się z występowaniem trudności psychicznych, zamknięciem się na otoczenie i kryzysem emocjonalnym. Psychika może być głównym czynnikiem, wywołującym zaburzenia erekcji. Stan psychiczny mężczyzny z impotencją o podłożu somatycznym także ma ogromne znaczenie w odzyskiwaniu sprawności. Dlatego też tak ważna w leczeniu impotencji jest psychoterapia.

1. Leczenie impotencji

Zaburzenia erekcji są bardzo poważnym problemem wielu mężczyzn. Przyczyniają się one do zmian w życiu oraz zmniejszają możliwości seksualne. Ponieważ są to także zaburzenia, będące powodem wstydu, mężczyźni starają się początkowo samodzielnie podejmować próby poprawy sytuacji. Stosują w tym celu coraz silniejsze podniety, afrodyzjaki oraz zażywają suplementy, mające poprawiać sprawność seksualną.

Jednak w przypadku poważnych zaburzeń, „domowe” metody mogą nie przynosić pozytywnych i trwałych efektów. Leczenie konwencjonalne po zdiagnozowaniu problemu obejmuje różne metody. Można wśród nich wyróżnić: leki (farmakoterapię), psychoterapię, zajęcia treningowe, fizykoterapię oraz zabiegi chirurgiczne. Leczenie impotencji jest dostosowywane do potrzeb pacjenta. W zależności od podłoża problemu oraz głębokości zaburzeń stosowana może być jedna lub kilka metod na raz.

2. Opór przed podjęciem leczenia zaburzeń erekcji

Dla mężczyzny utrata możliwości współżycia lub znaczne ograniczenia seksualne mogą powodować powstawanie kryzysów i stresu. Zaburzeniom erekcji towarzyszy również lęk. Mężczyzna, który obserwuje u siebie pierwsze oznaki problemu, zwykle szuka samodzielnie sposobu na ich rozwiązanie. Trudno jest przyznać się samemu przed sobą, że coś jest nie tak ze sprawnością seksualną. Erekcja jest symbolem męskości i zdrowia, dlatego problemy w tej sferze wywołują niepokój i lęk.

Mężczyźni zwlekają kilka miesięcy nim skorzystają z pomocy specjalisty. W trakcie rozwoju zaburzeń erekcji starają się sami „leczyć”. Szukają nowych bodźców seksualnych, gdyż uważają, że to wina braku pociągu do partnerki lub monotonia w życiu erotycznym doprowadziła do powstania problemu. Korzystają również z dostępnych bez recepty środków, mających przywrócić dawne możliwości. Sięgają również po afrodyzjaki, czyli po potrawy, rośliny czy substancje, które według tradycji mają przywracać męskość i sprawność fizyczną.

3. Cele psychoterapii w leczeniu zaburzeń erekcji

W leczeniu impotencji psychogennej stosowana jest psychoterapia. Terapia jest także dobrym uzupełnieniem innych metod leczenia przy impotencji organicznej lub spowodowanej kilkoma czynnikami.

Głównym celem psychoterapii jest przywrócenie sprawności seksualnej do najlepszego możliwego poziomu mężczyźnie z zaburzeniami erekcji. W trakcie terapii pacjent przełamuje swoje bariery, otwiera się i odkrywa przyczyny oraz znaczenie impotencji w jego życiu. Dzięki oddziaływaniom terapeutycznym osoba z zaburzeniami erekcji może przełamywać ograniczenia, które uniemożliwiały do tej pory czerpanie satysfakcji z życia seksualnego.

Leczenie zaburzeń erekcji pozwala mężczyźnie poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować swoją sytuację oraz rozwiązać wewnętrzne konflikty. Dzięki pracy z terapeutą może poznać on przyczyny powstania zaburzenia oraz zrozumieć, że objawy fizjologiczne są tylko objawem poważniejszych psychicznych trudności.

Terapia pozwala również odbudować poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości, które u mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji są znacznie obniżone. Uczestnictwo w psychoterapii jest także możliwością wyrobienia sobie przez pacjenta realnych oczekiwań związanych z życiem seksualnym.

4. Psychoterapia jako forma leczenia zaburzeń erekcji

Powstało wiele teorii i modeli terapeutycznych, które miały pomagać w leczeniu zaburzeń erekcji. W zależności od nurtu psychologicznego, z jakiego się wywodziły, doszukiwały się przyczyn zaburzeń w różnych sferach funkcjonowania człowieka.

Psychoanalitycy uważali, że zaburzenia erekcji związane są z konfliktami powstałymi w dzieciństwie. Przyczyn powstawania impotencji doszukiwali się w nierozwiązanym kompleksie Edypa. W podejściu psychodynamicznym podkreślana jest złożoność problemu. Zaburzenia erekcji, według tej koncepcji, wywoływane są przez czynniki z przeszłości (doświadczenia z dzieciństwa), jak i przez obecną sytuację pacjenta. W przypadku nurtu behawiorystów główny nacisk kładzie się na wyeliminowanie lęku, który dotyczy sprawności seksualnej. Związany jest on z przyszłością (z przyszłymi niepowodzeniami seksualnymi), która wynika z przeszłych doświadczeń.

Obecnie wykorzystuje się model połączony powyższych koncepcji. Terapia zaburzeń erekcji przebiegać może w formie spotkań indywidualnych z terapeutą, wraz z partnerką/partnerem oraz grupowo. Pacjent może wybrać, która forma najlepiej mu odpowiada i uczestniczyć w niej.

W psychoterapii zaburzeń erekcji można wyróżnić pięć podstawowych elementów:

 • edukacja (przekazywanie informacji na temat zaburzenia, procesu terapeutycznego, itp.);
 • praca nad zmniejszeniem lęku oraz obaw przed seksem;
 • modyfikacja przekonań;
 • nauka konstruktywnego rozwiązywania partnerskich konfliktów oraz mobilizowanie do rozwoju i pogłębiania relacji;
 • zapobieganie nawrotom zaburzeń erekcji.

Zaburzenia erekcji u wielu mężczyzn są blisko powiązane ze stanem psychicznym, dlatego zastosowanie psychoterapii w leczeniu impotencji jest jak najbardziej uzasadnione.

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Leiblum S., Rosen R., Terapia zaburzeń seksualnych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2005, ISBN 83-60083-76-2
 • Lew-Starowicz Z. Leczenie zaburzeń seksualnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997, ISBN 83-200-2107-3
 • Kratochvil S. Podstawy psychoterapii, ZYSK I SK-A, Poznań 2003, ISBN 83-7150-877-8
 • Briers S. Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce, Samo Sedno, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62482-37-5

Impotencja psychogenna

Komentarze (3)
~Thorr
~Thorr

@~silver: prawda, ale czasami hydraulika po prostu siada. Ja sobie kupiłem kiedyś awaryjnie słynne neibieskie tabletki, po konsultacji z lekarzem ofkors. Zadziałało i oszczędziło mi traumy. Na dimedic.eu można pogadać ze specjalistą, jak się kwalifikujesz to dostajesz receptę i od razu lek wykupujesz, bez jąkania sie w gabinecie, ale be lęku że gips będziesz łykał..

Odpowiedz
~silver
~silver

Cholerne reklamy, nic tylko tabletki żreć! Jakieś nieskuteczne gó*** Mnie pomogły dwie rozmowy z psychologiem, polecam zamiast faszerowania się nie wiadomo czym na dzień dobry. Problem często zaczyna się od głowy..

Odpowiedz
~Poldek
~Poldek

Psychoterapia? Ciekawe... Jakoś nie jestem przekonany. Ja brałem tabletki IQ-Man, kuracja trwała 2 miesiące i mi pomogły. Próbowałem wcześniej "domowych" sposobów, cudownych terapii i jakoś nie skutkowały. Nie wiem, dla mnie ten IQ-Man jest najlepszy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Impotencja psychogenna
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak erekcji

~marcel6979 • ostatni post 16 godzin temu

3
Artykuły Impotencja psychogenna
Impotencja psychogenna

Przyczyny impotencji psychogennej

Na powstawanie u mężczyzn impotencji wpływ ma bardzo wiele czynników. Do głównych przyczyn rozwoju tego zaburzenia zaliczyć można czynniki biologiczne, psychiczne oraz społeczno-kulturowe. Bardzo poważnym problemem jest podłoże psychiczne zaburzeń.

Impotencja psychogenna

Wpływ czynników psychicznych na impotencję

(...) będących przyczyną rozwoju impotencji. Impotencja organiczna a impotencja psychogenna Różne czynniki mogą powodować powstawanie ... a impotencja psychogenna Czynniki psychiczne, które mogą wywoływać impotencję związane są zarówno z rozwojem...

Impotencja psychogenna

Co świadczy o impotencji psychogennej?

(...) partnera, zanik pożądania, rozpad więzi partnerskiej czy monotonia). Impotencja organiczna a impotencja psychogenna Zaburzenia ... w psychice. Jednak nie jest to tak duży odsetek jak wśród młodych mężczyzn. Impotencja psychogenna jest o wiele rzadszym...

Leczenie impotencji

Zioła i witaminy w leczeniu impotencji

Impotencja jest dolegliwością, na którą cierpi wielu mężczyzn. Objawia się brakiem erekcji lub ejakulacji, mimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej. Występuje najczęściej

Leczenie farmakologiczne impotencji

Johimbina w leczeniu impotencji

Impotencja jest chorobą dotykającą mężczyzn głównie po 50 roku życia jednak może występować ona u panów w każdym wieku. Choroba ta jest problemem bardzo wstydliwym, prowadzącym

Leczenie farmakologiczne impotencji

Sildenafil w leczeniu impotencji

Impotencja to wstydliwa choroba dotykająca mężczyzn i uniemożliwiająca im prowadzenie udanego życia seksualnego. Najczęściej dotyka mężczyzn po 50 roku życia jednak może w rzad

Leczenie farmakologiczne impotencji

Leki hormonalne w leczeniu impotencji

Impotencja jest wstydliwym schorzeniem dotykającym coraz młodszych ludzi. Przewlekły stres, choroby wpółistniejące, nieodpowiedni styl życia, alkohol, papierosy mogą przyczynić

Leczenie depresji

Psychoterapia w leczeniu depresji nerwicowej

Psychoterapia jest często pierwszą formą leczenia zalecaną w przypadku depresji nerwicowej. Psychoterapia, nazywana również po prostu terapią, łączy w sobie wiele technik leczenia.

Psychologia

Psychoterapia

Psychoterapia to zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychicznej. Wspólną cechą wszystkich technik psychoterapii jest kontakt międzyludzki. W obecnym rozumieniu medycznym należy oddzielić to, co popularnie...

Przyczyny impotencji

Występowanie impotencji

Nieustanny stres, choroby oraz palenie papierosów - to przyczyny impotencji. Problemy z erekcją dotyczą coraz większej grupy mężczyzn. Szacuje się, że 80% przypadków impotencji to