Psychoterapia w leczeniu impotencji

Leczenie problemów psychogennych

Niemoc płciowa i zdolność do przeżywania seksualnych doznać są uwarunkowane przez czynniki psychologiczne i fizyczne. Znaczna część zaburzeń erekcji wynika...

Impotencja jest poważnym zaburzeniem seksualnym, którego doświadcza wielu mężczyzn. Rozwój tego rodzaju problemu może wiązać się z występowaniem trudności psychicznych, zamknięciem się na otoczenie i kryzysem emocjonalnym. Psychika może być głównym czynnikiem, wywołującym zaburzenia erekcji. Stan psychiczny mężczyzny z impotencją o podłożu somatycznym także ma ogromne znaczenie w odzyskiwaniu sprawności. Dlatego też tak ważna w leczeniu impotencji jest psychoterapia.

Leczenie impotencji

Zaburzenia erekcji są bardzo poważnym problemem wielu mężczyzn. Przyczyniają się one do zmian w życiu oraz zmniejszają możliwości seksualne. Ponieważ są to także zaburzenia, będące powodem wstydu, mężczyźni starają się początkowo samodzielnie podejmować próby poprawy sytuacji. Stosują w tym celu coraz silniejsze podniety, afrodyzjaki oraz zażywają suplementy, mające poprawiać sprawność seksualną.

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

Jednak w przypadku poważnych zaburzeń, „domowe” metody mogą nie przynosić pozytywnych i trwałych efektów. Leczenie konwencjonalne po zdiagnozowaniu problemu obejmuje różne metody. Można wśród nich wyróżnić: leki (farmakoterapię), psychoterapię, zajęcia treningowe, fizykoterapię oraz zabiegi chirurgiczne. Leczenie impotencji jest dostosowywane do potrzeb pacjenta. W zależności od podłoża problemu oraz głębokości zaburzeń stosowana może być jedna lub kilka metod na raz.

Opór przed podjęciem leczenia zaburzeń erekcji

Dla mężczyzny utrata możliwości współżycia lub znaczne ograniczenia seksualne mogą powodować powstawanie kryzysów i stresu. Zaburzeniom erekcji towarzyszy również lęk. Mężczyzna, który obserwuje u siebie pierwsze oznaki problemu, zwykle szuka samodzielnie sposobu na ich rozwiązanie. Trudno jest przyznać się samemu przed sobą, że coś jest nie tak ze sprawnością seksualną. Erekcja jest symbolem męskości i zdrowia, dlatego problemy w tej sferze wywołują niepokój i lęk.

Mężczyźni zwlekają kilka miesięcy nim skorzystają z pomocy specjalisty. W trakcie rozwoju zaburzeń erekcji starają się sami „leczyć”. Szukają nowych bodźców seksualnych, gdyż uważają, że to wina braku pociągu do partnerki lub monotonia w życiu erotycznym doprowadziła do powstania problemu. Korzystają również z dostępnych bez recepty środków, mających przywrócić dawne możliwości. Sięgają również po afrodyzjaki, czyli po potrawy, rośliny czy substancje, które według tradycji mają przywracać męskość i sprawność fizyczną.

Cele psychoterapii w leczeniu zaburzeń erekcji

W leczeniu impotencji psychogennej stosowana jest psychoterapia. Terapia jest także dobrym uzupełnieniem innych metod leczenia przy impotencji organicznej lub spowodowanej kilkoma czynnikami.

Głównym celem psychoterapii jest przywrócenie sprawności seksualnej do najlepszego możliwego poziomu mężczyźnie z zaburzeniami erekcji. W trakcie terapii pacjent przełamuje swoje bariery, otwiera się i odkrywa przyczyny oraz znaczenie impotencji w jego życiu. Dzięki oddziaływaniom terapeutycznym osoba z zaburzeniami erekcji może przełamywać ograniczenia, które uniemożliwiały do tej pory czerpanie satysfakcji z życia seksualnego.

Leczenie zaburzeń erekcji pozwala mężczyźnie poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować swoją sytuację oraz rozwiązać wewnętrzne konflikty. Dzięki pracy z terapeutą może poznać on przyczyny powstania zaburzenia oraz zrozumieć, że objawy fizjologiczne są tylko objawem poważniejszych psychicznych trudności.

Terapia pozwala również odbudować poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości, które u mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji są znacznie obniżone. Uczestnictwo w psychoterapii jest także możliwością wyrobienia sobie przez pacjenta realnych oczekiwań związanych z życiem seksualnym.

Psychoterapia jako forma leczenia zaburzeń erekcji

Powstało wiele teorii i modeli terapeutycznych, które miały pomagać w leczeniu zaburzeń erekcji. W zależności od nurtu psychologicznego, z jakiego się wywodziły, doszukiwały się przyczyn zaburzeń w różnych sferach funkcjonowania człowieka.

Psychoanalitycy uważali, że zaburzenia erekcji związane są z konfliktami powstałymi w dzieciństwie. Przyczyn powstawania impotencji doszukiwali się w nierozwiązanym kompleksie Edypa. W podejściu psychodynamicznym podkreślana jest złożoność problemu. Zaburzenia erekcji, według tej koncepcji, wywoływane są przez czynniki z przeszłości (doświadczenia z dzieciństwa), jak i przez obecną sytuację pacjenta. W przypadku nurtu behawiorystów główny nacisk kładzie się na wyeliminowanie lęku, który dotyczy sprawności seksualnej. Związany jest on z przyszłością (z przyszłymi niepowodzeniami seksualnymi), która wynika z przeszłych doświadczeń.

Obecnie wykorzystuje się model połączony powyższych koncepcji. Terapia zaburzeń erekcji przebiegać może w formie spotkań indywidualnych z terapeutą, wraz z partnerką/partnerem oraz grupowo. Pacjent może wybrać, która forma najlepiej mu odpowiada i uczestniczyć w niej.

W psychoterapii zaburzeń erekcji można wyróżnić pięć podstawowych elementów:

 • edukacja (przekazywanie informacji na temat zaburzenia, procesu terapeutycznego, itp.);
 • praca nad zmniejszeniem lęku oraz obaw przed seksem;
 • modyfikacja przekonań;
 • nauka konstruktywnego rozwiązywania partnerskich konfliktów oraz mobilizowanie do rozwoju i pogłębiania relacji;
 • zapobieganie nawrotom zaburzeń erekcji.

Zaburzenia erekcji u wielu mężczyzn są blisko powiązane ze stanem psychicznym, dlatego zastosowanie psychoterapii w leczeniu impotencji jest jak najbardziej uzasadnione.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

 • Leiblum S., Rosen R., Terapia zaburzeń seksualnych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2005, ISBN 83-60083-76-2
 • Lew-Starowicz Z. Leczenie zaburzeń seksualnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997, ISBN 83-200-2107-3
 • Kratochvil S. Podstawy psychoterapii, ZYSK I SK-A, Poznań 2003, ISBN 83-7150-877-8
 • Briers S. Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce, Samo Sedno, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62482-37-5

Impotencja psychogenna

Komentarze (3)
~Thorr
~Thorr ponad rok temu

@~silver: prawda, ale czasami hydraulika po prostu siada. Ja sobie kupiłem kiedyś awaryjnie słynne neibieskie tabletki, po konsultacji z lekarzem ofkors. Zadziałało i oszczędziło mi traumy. Na dimedic.eu można pogadać ze specjalistą, jak się kwalifikujesz to dostajesz receptę i od razu lek wykupujesz, bez jąkania sie w gabinecie, ale be lęku że gips będziesz łykał..

Odpowiedz
~silver
~silver ponad rok temu

Cholerne reklamy, nic tylko tabletki żreć! Jakieś nieskuteczne gó*** Mnie pomogły dwie rozmowy z psychologiem, polecam zamiast faszerowania się nie wiadomo czym na dzień dobry. Problem często zaczyna się od głowy..

Odpowiedz
~Poldek
~Poldek ponad rok temu

Psychoterapia? Ciekawe... Jakoś nie jestem przekonany. Ja brałem tabletki IQ-Man, kuracja trwała 2 miesiące i mi pomogły. Próbowałem wcześniej "domowych" sposobów, cudownych terapii i jakoś nie skutkowały. Nie wiem, dla mnie ten IQ-Man jest najlepszy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Impotencja psychogenna
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Penis

~1421you90 • ostatni post 3 dni temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Impotencja psychogenna
Impotencja psychogenna

Co świadczy o impotencji psychogennej?

psychogennej. Przyczyny impotencji Impotencja jest problemem, którego doświadcza wielu mężczyzn. Zaburzenia te uderzają w męską godność i poczucie (...) impotencja psychogenna Zaburzenia...

Impotencja psychogenna

Wpływ czynników psychicznych na impotencję

Organizm i psychika człowieka tworzą jedną całość. Nie można oddzielić samopoczucia psychicznego od stanu zdrowia ciała. Kiedy jeden z elementów nie działa tak, jak powinien, pojawiają się problemy. Zaburzenia seksualne związane są zarówno z czynnikami...

Impotencja psychogenna

Przyczyny impotencji psychogennej

biologiczne, psychiczne oraz społeczno-kulturowe. Bardzo poważnym problemem jest podłoże psychiczne zaburzeń. Rozwój impotencji psychogennej (...) , którzy bardzo często są jeszcze niedojrzali emocjonalnie. Definicja...

Przyczyny impotencji

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO)

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO) Odtwórz wideo

wskazane jest uczestnictwo w psychoterapii. Ponadto, wystąpienie impotencji jest uwarunkowane zaburzeniami krążenia krwi, wadami wrodzonymi, przebytymi (...) Przyczyny impotencji mogą mieć podłoże psychogenne...

Psychoterapia indywidualna

Terapia sztuką

Terapia sztuką

Sztuce od wielu wieków przypisuje się potężną moc terapeutyczną. Arteterapię wykorzystuje się w leczeniu uzależnień, współuzależnień, w patologii społecznej. Jej celem jest odkrycie sensu i celu życia dzięki tworzeniu.

Przyczyny impotencji

Występowanie impotencji

mężczyzn. Leczenie impotencji W leczeniu impotencji bardzo istotne jest określenie przyczyn impotencji. Brak erekcji u wielu mężczyzn wywołuje (...) Nieustanny stres, choroby...

Zaburzenia seksualne

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu impotencji

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu impotencji

jej pokonać niepokój związany z aktywnością seksualną. Co więcej, w leczeniu impotencji u kobiet zaleca się wprowadzenie urozmaicenia do kontaktów (...) Okazuje się, że impotencja nie dotyczy wyłącznie...

Leczenie impotencji

Leczenie impotencji akupunkturą

na właściwą ścieżkę, zaburzenia erekcji powinny ustępować. Skuteczność akupunktury w leczeniu impotencji W szpitalu w Wiedniu przeprowadzono badanie (...) , w którym uczestniczyło 13 mężczyzn poddanych leczeniu...

Urologia i nefrologia

Impotencja - objawy, patogeneza, leczenie

diagnostycznych - obrazowych lub laboratoryjnych. W** leczeniu objawów impotencji** kluczowe jest określenie przyczyn, które je powodują. Z tego powodu (...) Objawy impotencji to wstydliwy problem...

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) może utrudniać życie seksualne. Jednak od momentu, gdy temat ten należał jeszcze...