Trwa ładowanie...

Punkty akupunktury – mapa, znaczenie i efekty akupunktury

Avatar placeholder
22.12.2023 17:33
Punkty akupunktury to tak zwane akupunkty,
Punkty akupunktury to tak zwane akupunkty, (Adobe stock)

Punkty akupunktury, tak zwane akupunkty, to miejsca na ciele, w których według tradycyjnej medycyny chińskiej znajduje się skupisko życiodajnej energii Qi. Ich stymulacja poprzez nakłuwanie specjalną igłą pomaga przywrócić prawidłową pracę narządów wewnętrznych i równowagę. Skuteczność terapii w przypadku wielu chorób potwierdzają specjaliści z zakresu medycyny konwencjonalnej.

spis treści

1. Co to są punkty akupunktury?

Punkty akupunktury to termin związany z akupunkturą. To jedna z najstarszych metod leczniczych wywodząca się z kultury Dalekiego Wschodu. Jej istotą jest nakłuwanie ciała za pomocą specjalnych igieł, poprzez umieszczenie ich w różnych aktywnych biologicznie punktach na ciele (w ich obrębie znajduje się duża liczba zakończeń nerwowych).

Akupunktura nawiązuje do tradycyjnej medycyny chińskiej, która zakłada istnienie przepływającej przez organizm energii życiowej zapewniającej równowagę oraz zdrowie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Energia Qi, o której mowa, krąży ona w ciele za pomocą specjalnych kanałów zwanych meridianami, wzdłuż których umieszczone są aktywne biologicznie punkty - punkty akupunktury (meridiany to kanały energetyczne, które łączą punkty akupunkturowe z odpowiadającymi nim narządami i gruczołami w ciele).

Wyróżnia się 5 rodzajów meridian. To 12 meridianów głównych (są połączone z danym narządem i od niego biorą swoją nazwę np. meridian płuc), 8 meridianów dodatkowych, 15 odgałęzień meridianów, 12 kanałów mięśniowych i 12 kanałów skórnych. Jaka jest ich funkcja? Dostarczają organom energię odżywczą oraz krew, regulują ich pracę.

2. Jak działa nakłuwanie punktów akupunkturowych?

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, energia życiowa musi cechować się odpowiednim krążeniem. Gdy Qi zostanie częściowo zablokowana lub gdy zaistnieje dysharmonia pomiędzy meridanami, zakłócenie obiegu skutkuje zaburzeniem pracy danego narządu, co wywołuje stan chorobowy i zaburza wewnętrzną równowagę. Aby usunąć blokadę i pozbyć się problemu, wykorzystuje się akupunkturę.

Akupunkturzysta próbuje przywrócić zakłóconą równowagę organizmu nakłuwając ciało chorego cienkimi, specjalnymi igłami w określonych miejscach zwanych akupunktami. Jak to możliwe?

Punkty na ciele wysyłają impulsy nerwowe pośredniczące w wielu mechanizmach neurofizjologicznych (np. pobudzaniu receptorów neuroprzekaźników takich jak hormony, serotoniny, dopaminy i noradrenaliny czy bólu).

3. Punkty akupunktury – efekty nakłuwania

Punkty akupunktury to punkty na ciele, w których znajduje się skupisko życiodajnej energii Qi. Ich nakłuwanie przynosi różne efekty. Jakie są korzyści zdrowotne płynące z regularnej akupunktury? To:

 • poprawa przepływu krwi i tlenu oraz odżywienie narządu powiązanego z danym punktem, co wpływa na prawidłową pracę organu,
 • uśmierzenie bólu,
 • złagodzenie stanu zapalnego,
 • pobudzenie organizmu do procesu samoleczenia,
 • wyciszenie, złagodzenie lęków, napięć i stresu,
 • odzyskanie zdrowia, równowagi i witalności.

4. Punkty akupunktury – wskazania do nakłuwania

Jakie dolegliwości można leczyć poprzez stymulację punktów akupunktury? Praca na meridianach, czyli kanałach energetycznych łączących punkty akupunkturowe w ciele, potrafi uleczyć dolegliwości, z którymi współczesna medycyna nie zawsze sobie radzi.

W 2003 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała listę chorób i zaburzeń, które mogą być leczone akupunkturą (dla których zostało udowodnione, poprzez kontrolowane próby, że terapia akupunkturą jest skuteczna). To między innymi:

5. Jakie są najważniejsze punkty akupunkturowe?

Jakie są najważniejsze punkty akupunktury w tradycyjnej chińskiej medycynie? Choć na ludzkim ciele znajduje się około 365 aktywnych punktów, w leczeniu największe znaczenie mają te, które położone są na meridianach. Pobudzenie punktu położonego na danym kanale energii bezpośrednio oddziałuje na funkcjonowanie odpowiedniego narządu.

W akupunkturze wykorzystuje się następujące punkty:

 • związane z meridianami,
 • punkty dodatkowe (poza meridianami),
 • tzw. punkty Ashi,
 • punkty aurikularne.

Wyróżnia się także punkty główne:

 • pobudzający – jego drażnienie wzmaga niedostateczną funkcję narządu i dodaje brakującej energii,
 • hamujący (rozpraszający), drażnienie którego hamuje nadmierną funkcję narządu i rozprasza nadmiar energii,
 • punkt źródło, który wskutek drażnienia wzmaga efekt działania punku pobudzającego i hamujacego.

Znane są także akupunkturowe punkty szczegółowe: odczucia (odniesienia), alarmowy i przejściowy.

Wszystkie punkty rozmieszczone na ciele dzieli się na kardynalne, przepustowe, kluczowe, źródłowe, dolnego morza, mistrzowskie, pięciu przemian, zgodności przedniej i tylnej, spotkania i antyczne Shu.

6. Jak zlokalizować punkty akupunktury?

Podczas zabiegu akupunktury wyspecjalizowani, doświadczeni terapeuci korzystają z koncepcji niewidzialnej sieci punktów akupunkturowych leżących na liniach meridian. To mapa punktów akupunkturowych.

Początkujący adepci mogą korzystać nie tylko z mądrości mistrzów, ale i narzędzi oraz pomocy naukowych, takich jak na przykład podręcznik punktów akupunkturowych, atlas punktów akupunkturowych (PDF i w formie papierowej), które ilustrują nie tylko lokalizację, ale i zawierają opis punktów akupunkturowych. Dostępne są także modele akupunkturowe poszczególnych części ciała, a nawet lokalizatory punktów akupunkturowych, spustowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze