Pyralgina® - najczęstsze pytania, charakterystyka, przeciwwskazania, stosowanie z innymi lekami, dawkowanie

Okres jesienno-zimowy to nieustanna walka z wirusami, które mogą powodować bóle mięśni, bóle stawów, gorączkę i zapalenie górnych dróg oddechowych. Odczuwając już pierwsze objawy choroby, warto zacząć przyjmować leki, które złagodzą i wyleczą nasze dolegliwości. Jednym z nich jest Pyralgina®, która jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i w mniejszym stopniu przeciwzapalnym. Działa także słabo spazmolitycznie.

spis treści

Zobacz film: "Ból głowy a migrena"

1. Pyralgina - najczęstsze pytania

 1. Czym jest Pyralgina®?

Lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym z grupy pirazolonu.

 1. Kiedy należy rozpocząć przyjmowanie leku?

Gdy występuje temperatura ciała powyżej 38ºC (gorączka) lub dokuczliwy ból.

Substancja czynna

Substancją czynną leku jest sól sodowa metamizolu. 1 tabletka zawiera 500 mg soli sodowej metamizolu.

 1. Czy lek dostępny jest bez recepty?

Tak, jest dostępny bez recepty.

 1. Czy w tym samym czasie można przyjmować inne leki i alkohol?

W czasie kuracji nie należy pić alkoholu, a w przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych, pochodnych kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych, fenytoiny i sulfonamidów przeciwbakteryjnych, cyklosporyny, barbituranów, inhibitorów MAO i chlorpromazyny należy skonsultować się z lekarzem.

 1. Czym może skutkować przedawkowanie leku?

Zatruciem, które objawia się: zawrotami głowy, szumami w uszach, zaburzeniami słuchu, pobudzeniem psychoruchowym, bólami brzucha, wymiotami, uszkodzeniem szpiku, wątroby i nerek.

Wiele leków należy ostrożnie stosować u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem krwi. W przypadku Pyralginy® jest pod tym względem odwrotnie – należy zachować szczególnie ostrożność w jej stosowaniu u pacjentów z niskim ciśnieniem. Należy też zachować ostrożność u pacjentów w wieku podeszłym i kobiet w okresie menopauzy.

 1. Jak długo lek może być przyjmowany?

Do 7 dni.

 1. Czy konieczna jest zmiana diety podczas stosowania Pyralginy®?

Nie jest konieczna zmiana diety.

 1. Czy lek może być podawany dzieciom?
Pyralgina® - najczęstsze pytania, charakterystyka, przeciwwskazania, stosowanie z innymi lekami, dawkowanie
Pyralgina® - najczęstsze pytania, charakterystyka, przeciwwskazania, stosowanie z innymi lekami, dawkowanie

Nie, nie może być podawany dzieciom.

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA.

 1. Czy mogą przyjmować go karmiące matki i kobiety w ciąży?

Nie, nie mogą przyjmować go kobiety karmiące piersią i będące w ciąży.

 1. Co w wypadku, gdy po 7 dniach stosowania dolegliwości nie minęły?

Trzeba skonsultować się z lekarzem, aby dobrał lek odpowiedni do dolegliwości.

2. Pyralgina - charakterystyka

To lek, w którego składzie znajduje się sól sodowa metamizolu. W 1 tabletce mieści się 500 mg tej substancji. Innymi składnikami są skrobia ziemniaczana, żelatyna i stearynian magnezu. W opakowaniu znajduje się 6 lub 12 białych, podłużnych tabletek.

3. Pyralgina - przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania Pyralginy®, gdy mamy uczulenie na na metamizol lub inne pochodne pirazolonu, lub na niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie powinny go stosować też osoby chore na astmę lub te, u których stwierdzono zmiany w obrazie morfologicznym krwi bądź ostrą niewydolność nerek, wątroby czy niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Pyralgina® nie powinna być też stosowana jednocześnie z innymi lekami z grupy pochodnych pirazolonu. Absolutnie zabronione jest stosowanie tego leku podczas karmienia piersią i w czasie ciąży.

Należy zachować szczególną ostrożność przy przyjmowaniu leku, gdy występuje u nas skurczowe ciśnienie tętnicze krwi mniejsze niż 100 mm Hg, niewydolność serca, niewydolność nerek, wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, astma oskrzelowa, zapalenie błony śluzowej nosa i zatok.

Stosowanie Pyralginy® przez dłuższy czas może zwiększyć ryzyko agranulocytozy. Jeżeli więc przyjmujemy lek dłużej niż 7 dni i pojawiła się podwyższona temperatura ciała, dreszcze, ból gardła oraz owrzodzenia jamy ustnej, nosa, gardła, narządów płciowych i odbytnicy, należy lek odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Inną reakcją, która może pojawić się po przyjmowaniu Pyralginy®, jest reakcja anafilaktyczna. Jest ona zagrożeniem dla naszego życia i objawia się obrzękiem twarzy, warg, języka, gardła, zmianami skórnymi: zaczerwienieniem, pieczeniem i świądem, a także ciężkim skurczem oskrzeli, zaburzeniem pracy serca i zmniejszeniem ciśnienia tętniczego krwi.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone...

zobacz galerię

4. Pyralgina - stosowanie z innymi lekami

Przed użyciem Pyralginy® należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach, również tych, które nie są dostępne na receptę. Lista leków, których przyjmowanie z Pyralginą® powinno być skonsultowane z lekarzem obejmuje: leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwcukrzycowe, fenytoinę – lek przeciwpadaczkowy, leki przeciwbakteryjne, barbiturany, leki antydepresyjne. Nie należy również przyjmować Pyralginy® i pić alkoholu.

Absolutnie zabronione jest przyjmowanie Pyralginy® z pochodnymi pirazolonu.

Nie ma potwierdzonych przeciwwskazań do przyjmowania pyralginy i prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn.

5. Pyralgina - dawkowanie

U dorosłych, u których występuje ból i gorączka, zaleca się przyjmowanie jednorazowo 1–2 tabletek. Maksymalnie na dobę można przyjąć 6 tabletek, jednak nie można stosować ich dłużej niż 7 dni.

W wypadku przedawkowania pyralginy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W takiej sytuacji mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia słuchu, szumy, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Po przyjęciu bardzo dużych dawek może pojawić się utrata świadomości, drgawki, a nawet śpiączka. Skutkami ubocznymi są też bóle brzucha, wymioty, krwawienia, perforacje, niedokrwistość, uszkodzenie komórek wątroby, nerek oraz zmiany skórne: wysypka, obrzęk, łuszczenie i martwica. Bardzo rzadko występującymi działaniami niepożądanymi mogą być napady astmy, zespół Stevensa-Johnsona, czyli pęcherze na błonach śluzowych i narządach płciowych, zespół Lyella – martwica naskórka prowadząca do schodzenia dużych jego powierzchni, wstrząs, małopłytkowość oraz niewydolność nerek. W wypadku pominięcia dawki leku, należy zażyć ją najszybciej jak to jest możliwe.

Pyralgina® powinna być przechowywana w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni i w oryginalnym opakowaniu. Nie wolno stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu.

6. Oferty aptek

| Pyralgina® - apteka max24 | |:--- | | Pyralgina® - Złota Apteka | | Pyralgina® - Apteka Internetowa Jakzdrówko.pl | | Pyralgina® - apteka rosa | | Pyralgina® - olmed |

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy