Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Objawy raka jajnika – symptomy, badania, leczenie

Dlaczego nowotwory jajników należą do tych najbardziej podstępnych? Otóż w początkowej fazie nie dają praktycznie żadnych objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć za pomocą ultrasonografii, za pomocą nowoczesnych urządzeń USG. Poznaj objawy raka jajnika, przyczyny oraz podstawowe formy leczenia.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

spis treści

1. Pierwsze objawy i diagnoza raka jajników

Tak, jak wspomniano we wstępie – nowotwory jajników bardzo trudno jest wykryć. Bardzo często choroba wykrywana jest przypadkowo. Najczęściej kobiety zgłaszają się z powodu nieprzyjemnych bóli w okolicy podbrzusza. Objawy raka jajnika są początkowo niejasne. O początkach schorzenia mogą świadczyć wzdęcia, przedłużająca się niestrawność lub brak apetytu. Objawy raka jajnika to nudności, częste zaparcia, wodobrzusze, wymioty, parcie na pęcherz, obrzęk nóg. Niekiedy pojawiają się krwawienia z dróg rodnych.

Objawy raka jajnika wykryte we wczesnym stadium dają większe szanse na całkowite wyleczenie
Objawy raka jajnika wykryte we wczesnym stadium dają większe szanse na całkowite wyleczenie

Objawy raka jajnika mogą być rozpoznane podczas profilaktycznego badania USG. Lekarz zleca wykonanie ultrasonografii i w ten sposób rozpoznaje czy jajniki nie są przypadkiem powiększone (co może już świadczyć o obecności nowotworu). Bardziej precyzyjnym badaniem jest usg transwaginalne, polegające na wprowadzeniu głowicy do pochwy. Wówczas można dostrzec zmiany na jajniku i stwierdzić, czy nowotwór ma charakter złośliwy. Bardzo często na jajniku pojawia się zmiana łagodna, czyli torbiel jajnika.

Aby właściwie zdiagnozować chorobę, a objawy raka jajnika są mało charakterystyczne, wykorzystuje się badania dodatkowe. Jeżeli nowotwór jest złośliwy, wówczas warto sprawdzić, czy powstały już gdzieś jego przerzuty. W związku z tym przeprowadza się między innymi USG piersi, mammografię, kolonoskopię, cytologię itp. O chorobie świadczy również podwyższony poziom markerów nowotworowych: Ca 125 oraz Ca 19.9. Nie wszyscy są świadomi tego, że niektóre guzy jajników mogą wydzielać hormony. Zaliczymy do nich: ziarniszczaka, który produkuje estrogeny; nadmiar estrogenów jest odpowiedzialny za przerost endometrium. Nowotwór może wytwarzać androgeny (u dzieci powoduje przedwczesne dojrzewanie). Natomiast gonadoblastoma wydziela zarówno estradiol, jak i testosteron. Hormony tego typu mogą być przyczyną nieregularnych miesiączek.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,...

zobacz galerię

2. Metody leczenia zależne od stopnia zaawansowania

Leczenie raka jajnika zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia. Ponadto leczenie nowotworu jest także podyktowane wiekiem. U młodych kobiet usuwa się najczęściej przydatki. Objawy raka jajnika mogą mieć zróżnicowane natężenie i częstotliwość. Usunięcie jajników może znacznie przyspieszyć menopauzę. Objawy raka jajnika i nowotwór leczone są przez podawanie hormonów.

To też warto wiedzeić

Dlaczego objawy raka jajnika i sam rak jajnika są tak groźne dla zdrowia Polek? Otóż każdego roku ponad 3 tysiące kobiet dowiaduje się o istnieniu tej choroby. Nowotwór dotyka również młode kobiety. Kolejne dane statystyczne przerażą niejedną przedstawicielkę płci pięknej – co roku na raka jajnika umiera ponad 2 tysiące Polek. Objawy raka jajnika rozpoznane w początkowej fazie rozwoju może dać aż 90 procent na przeżycie. Niestety w większości przypadków choroba rozpoznawana jest już w zaawansowanym stadium, kiedy objawy raka jajnika sa już bardzo zaawansowane. Ponad połowa kobiet nie przeżywa w takiej sytuacji nawet pięciu lat.

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy