Trwa ładowanie...

Rak jajnika - objawy, diagnoza, leczenie

Rak jajnika nie ma ustalonych przyczyn powstania. Może rozwijać się w każdym wieku – zarówno w dzieciństwie, jak i starszym wieku. Nowotwór najczęściej wykrywany jest u kobiet pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Naukowcy przyjmują, że rak jajnika może dotyczyć również kobiet z prawidłowym cyklem miesiączkowym. Częściej chorują kobiety, które nie rodziły lub rzadko były w ciąży.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

spis treści

1. Objawy raka jajnika

Przez długi okres jajnik może powiększać się bez żadnych dolegliwości. Bóle występują najczęściej dopiero wówczas, gdy proces chorobowy rozszerza się, obejmując sąsiednie narządy – może to być podrażnienie otrzewnej, uczucie ucisku na pęcherz lub jelita.

W przypadku zaawansowanego raka jajnika, kobiety mogą zaobserwować u siebie powiększenie się obwodu brzucha. Niekiedy następuje także zaostrzenie rysów twarzy (tzw. facies ovarica). Niepokojące są także zmiany w cyklu miesiączkowym oraz częste zaparcia.

Objawy raka jajnika to nudności, wodobrzusze, wymioty, parcie na pęcherz, obrzęk nóg. Niekiedy pojawiają się krwawienia z dróg rodnych. Nowotwór jajnika może również przyczynić się do przedwczesnego dojrzewania płciowego u dziewczynek. Rozwojowi raka jajnika towarzyszą także nudności, wzdęcia oraz utrata apetytu.

Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jajnika wskazuje się na obciążenie genetyczne – jeżeli chorowała matka lub siostra kobiety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ona zachoruje.

Narażenie na działanie szkodliwych substancji chemicznych również zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Podobnie ocenia się wpływ promieniowania rentgenowskiego i jonizującego, a także palenie papierosów i otyłość.

Zauważono, że rak jajnika częściej występuje u kobiet rasy białej niż żółtej. Najwięcej zachorowań notuje się na Półwyspie Skandynawskim. W Polsce najwięcej chorych na raka jajnika odnotowano na Podlasiu i w Wielkopolsce.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,...

zobacz galerię

2. Diagnoza raka jajnika

Tak, jak wspomniano we wstępie – nowotwory jajników bardzo trudno jest wykryć. Bardzo często choroba rozpoznawana jest przypadkowo. Najczęściej kobiety zgłaszają się z powodu nieprzyjemnych dolegliwości w okolicy podbrzusza.

Objawy raka jajnika są początkowo niejasne. O początkach schorzenia mogą świadczyć wzdęcia, przedłużająca się niestrawność lub brak apetytu. W przypadku opisanych dolegliwości lekarz zleca wykonanie ultrasonografii i w ten sposób rozpoznaje czy jajniki nie są przypadkiem powiększone (co może już świadczyć o obecności nowotworu).

Bardziej precyzyjnym badaniem jest usg transwaginalne, polegające na wprowadzeniu głowicy do pochwy. Wówczas można dostrzec zmiany na jajniku i stwierdzić, czy nowotwór ma charakter złośliwy. Bardzo często na jajniku pojawia się zmiana łagodna, czyli torbiel jajnika.

Aby właściwie zdiagnozować chorobę, a objawy są mało charakterystyczne, wykorzystuje się badania dodatkowe. Jeżeli nowotwór jest złośliwy, wówczas warto sprawdzić, czy powstały już gdzieś jego przerzuty. W związku z tym przeprowadza się między innymi USG piersi, mammografię, kolonoskopię, cytologię itp.

O chorobie świadczy również podwyższony poziom markerów nowotworowych: Ca 125 oraz Ca 19.9. Nie wszyscy są świadomi tego, że niektóre guzy jajników mogą wydzielać hormony.

Zaliczymy do nich: ziarniszczaka, który produkuje estrogeny; nadmiar estrogenów jest odpowiedzialny za przerost endometrium. Nowotwór może wytwarzać androgeny (u dzieci powoduje przedwczesne dojrzewanie). Natomiast gonadoblastoma wydziela zarówno estradiol, jak i testosteron. Hormony tego typu mogą być przyczyną nieregularnych miesiączek.

Rak jajnika wykryty we wczesnym stadium daje większe szanse na całkowite wyleczenie.
Rak jajnika wykryty we wczesnym stadium daje większe szanse na całkowite wyleczenie.

3. Metody leczenia zależne od stopnia zaawansowania

Łagodne nowotwory jajnika usuwa się, pozostawiając jajnik – co ma znaczenie w wypadku kobiet młodych – lub usuwa się całe przydatki. Jeśli współistnieją mięśniaki, usunięta zostaje także macica. Wartościową metodą w leczeniu zmian łagodnych jajnika jest laparoskopia.

Przy nowotworach złośliwych] usuwa się cały narząd rodny łącznie z wyrostkiem robaczkowym, węzłami chłonnymi i ogniskami przerzutowymi. Takie postępowanie określa się cytoredukcją chirurgiczną. Tylko w wybranych, szczególnych przypadkach można zastosować operację, oszczędzającą narząd rodny.

W uzupełnieniu leczenia chirurgicznego stosuje się chemioterapię, najczęściej dożylnie, rzadko dootrzewnowo i (lub) radioterapię. Obecnie podstawowymi lekami w chemioterapii raka jajnika są preparaty platyny i taksany.

Szanse na całkowite wyleczenie nowotworu są tym większe, im wcześniej choroba zostanie wykryta. Jeżeli rak jajnika zostanie zdiagnozowany i usunięty w pierwszej fazie rozwojowej, wówczas szanse na powrót do zdrowia wynoszą 90%. Ze względu na fakt, że pierwsze objawy raka jajnika są zazwyczaj niezauważalne, bardzo ważną rolę odgrywają regularne wizyty u ginekologa.

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.