Codziennie stosuje wielu Polaków. "Bomba atomowa dla jelita"
Każdy przynajmniej raz w życiu odczuwał palące uczucie w klatce piersiowej i przełyku. Zgaga może utrudniać funkcjonowanie, ale także świadczyć o rozwoju zdrowotnych problemów. Gdy wystąpi, wiele osób próbuje ratować się lekami. Czym to grozi?
1. "Najsilniej ze wszystkich farmaceutyków uszkadzają jelita"
"Leki na zgagę to bomba atomowa dla jelita, ponieważ najsilniej ze wszystkich farmaceutyków uszkadzają jelita" - alarmuje lek. Oskar Kaczmarek, specjalizujący się w terapii mikrobiologicznej, znany w sieci jako @dr_microbiome.
Ekspert zaznacza, że ten rodzaj medykamentu promuję tzw. oralizację mikrobiomu jelitowego, czyli przejście w kierunku mikrobów, które znajdują się w jamie ustnej.
Choć w niektórych przypadkach nie można obejść się bez leków na zgagę, czyli inhibitorów pompy protonowej (IPP), jak podkreśla specjalista, ich stosowanie bez wyraźnych wskazań medycznych jest niedopuszczalne.
Ekspert zwraca uwagę, że w konsekwencji może to prowadzić do wielu groźnych schorzeń. Lekarz wymienia m.in. SIBO, IMO, a także przerost drożdżaków w jelitach.
2. Trzy najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć
Ekspert zwraca uwagę na trzy kluczowe aspekty związane z terapią stosowaną w walce z tym uciążliwym objawem.
- Przed rozpoczęciem terapii, należy zadbać o możliwie jak najlepszy stan jamy ustnej. "Począwszy od higienizacji i opieki periodontologicznej" - zaznacza lekarz.
- Zachowanie ścisłego postu między posiłkami. "Pijemy tylko i wyłącznie wodę. To bardzo ważne" - dodaje.
- Dołączenie prokinetyku, który zmniejsza ryzyko rozwoju innych zdrowotnych problemów, jak wspomniane już SIBO. - Chociażby ekstrakt z imbiru standaryzowany na zawartość gingeroli, przyjmowany godzinę po posiłku i trzy godziny po ostatnim posiłku - wyjaśnia specjalista.
3. Objawy, które często towarzyszą zgadze
Zgaga może szczególnie często dawać o sobie znać w trakcie leżenia, pochylania się lub po zjedzeniu późnej kolacji albo kwaśnego bądź pikantnego dania. Problem może doskwierać choremu od kilku minut do nawet kilku godzin.
Eksperci z Cleveland Clinic wskazują, że odróżnienie zgagi od innych rodzajów bólu w klatce piersiowej, może być nie lada wyzwaniem. Wiele osób myli ją np. z zawałem serca.
Gdy jest spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym najczęściej towarzyszą jej mdłości, odbijanie oraz charakterystyczny kwaśny posmak w ustach.
Zgaga i towarzyszące jej symptomy mogą pomóc w znalezieniu przyczyny problemu oraz odróżnieniu jej od innych zdrowotnych dolegliwości, dlatego tak istotne jest, by porozmawiać o tym z lekarzem.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.