Trwa ładowanie...

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana

Avatar placeholder
26.01.2023 12:50
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, nazywanego również ACL, to jeden z najczęściej występujących urazów kolana i częsta przyczyna kontuzji. Najbardziej narażone są na niego osoby młode, które czynnie uprawiają sporty – głównie te wymagające szybkiej zmiany tempa, nagłego zwolnienia, kontaktu z innym zawodnikiem, wyskoku lub zmiany kierunku ruchu. W grupie ryzyka znajdują się zatem osoby uprawiające sporty walki, narciarze, piłkarze, siatkarze lub koszykarze.

spis treści

1. Czym jest więzadło krzyżowe przednie?

Więzadło krzyżowe przednie, określane również jako ACL (Anterior Cruciate Ligament) to więzadło stawu kolanowego zlokalizowane pomiędzy kością udową a piszczelową. Charakteryzuje się ono budową dwupęczkową. W jego skład wchodzi bowiem pęczek tylno-boczny oraz pęczek przednio-przyśrodkowy. Więzadło krzyżowe przednie jest stabilizatorem kolana, które razem z więzadłem krzyżowym tylnym (nazywanym PCL) zapewnia stabilność i umożliwia ruch zawiasowy. Więzadło krzyżowe przednie nie regeneruje się, dlatego w przypadku zerwania konieczne może być leczenie operacyjne, nazywane również rekonstrukcją więzadła krzyżowego.

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Jak wygląda zabieg rekonstrukcji ACL?

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego wykonywana jest metodą artroskopową, czyli bez otwierania stawu. W tym przypadku najczęściej stosuje się przeszczep autologiczny, czyli tzw. autoprzeszczep. Materiał pochodzący z tkanki pacjenta pobierany jest w czasie jednej operacji. Pobierany jest ze ścięgien mięsni zginaczy lub z więzadła rzepki. Następnie, lekarz umieszcza go w uszkodzonym miejscu i mocuje przy pomocy specjalnych implantów. W wybranych przypadkach (znacznie rzadziej) możliwy jest również przeszczep od dawcy (tzw. allograft) lub przeszczep z materiału syntetycznego.

Przebieg operacji kontrolowany jest przez lekarza na ekranie monitora. Możliwe jest to, dzięki kamerze wprowadzonej do stawu, który wypełniony jest fizjologicznym roztworem soli. W trakcie zabiegu lekarz może również usunąć uszkodzone struktury i oczyścić staw z pozostałości po zerwanym więzadle.

Zabieg jest bezbolesny. Może trwać od 40 do 80 minut lub dłużej.

3. Komu zalecany jest zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego?

Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego zalecany jest nie tylko zawodowym sportowcom, ale również amatorom, mającym zamiar powrócić do uprawiania ukochanego sportu, a także tym, których charakter pracy wymaga dobrego stanu stawu kolanowego oraz tym, którym uraz uniemożliwia lub znacznie utrudnia codzienne poruszanie. Leczenie operacyjne przywraca stabilność stawu kolanowego, dzięki czemu po jakimś czasie pacjent może powrócić do aktywności fizycznej.

Bardzo istotna jest również rehabilitacja. Ćwiczyć można zarówno przed operacji, jak i po niej, skupiając się szczególnie na mięśniach uda - podkreśla lek. Tomasz Kowalczyk, ortopeda.

Ciężko jest określić czas rekonwalescencji. Po zabiegu ważne są bowiem systematyczne ćwiczenia i odpowiednia rehabilitacja.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze