Trwa ładowanie...

Rekonwalescencja po artroskopii kolana – zabieg, przebieg rekonwalescencji, ćwiczenia

Rekonwalescencja to okres powrotu do zdrowia po ciężkiej chorobie, urazie, zabiegu chirurgicznym bądź wypadku. Jest to czas leczenia oraz odpoczynku, który pozwoli pacjentowi wrócić do pełni sił. Rekonwalescencja po artroskopii kolana nie jest straszna i pacjent w miarę szybko wraca do zdrowia.

spis treści

1. Rekonwalescencja po artroskopii kolana – zabieg artroskopii

Artroskopia kolana to zabieg chirurgiczny, mało inwazyjny, służący do diagnostyki lub leczenia dolegliwości i bólu kolana. Metoda ta polega na zrobieniu kilku nacięć o niewielkiej średnicy około 2-4 mm i wprowadzeniu przez nie urządzeń do diagnostyki. Obywa się bez szerokiego nacięcia skóry.

Zobacz film: "5 nawyków, które niszczą kolana"

Rekonwalescencja po zabiegu kolana jest na szczęście szybsza. Po artroskopii jest znacznie mniej powikłań, znacznie krótszy okres rehabilitacji, leczenia i powrotu do pracy, zdecydowanie mniejsze blizny pooperacyjne (prawie niewidoczne).

Ilość komplikacji związanych z zabiegiem jest bardzo niewielka. Jako komplikacja może wystąpić wysięk w kolanie, ropień lub krwiak.

Zazwyczaj artroskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. W czasie zabiegu do stawu wpuszczana jest sól fizjologiczna lub dwutlenek węgla, co ułatwia zobaczenie struktur kolana w kamerze i rozszerzenia przestrzeni wokół stawu.

Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego
Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego [8 zdjęć]

Zabieg wykonywany po urazie kolana polegający na odtworzeniu więzadeł. Na zdjęciu zaznaczona jest linia

zobacz galerię

2. Rekonwalescencja po artroskopii kolana – przebieg rekonwalescencji

Cały proces rekonwalescencji po artroskopii kolana powinien być nadzorowany przez lekarza i fizjoterapeutę. Proces powrotu do zdrowia po tym rodzaju zabiegu jest na szczęście szybszy. Pacjent może wyjść do domu już dobę po zabiegu.

Przez pierwsze dni po artroskopii kolana ważne jest aby pacjent nie odciążał stawu kolanowego. W tym celu do chodzenia stosuje się kule łokciowe. Pacjent powinien odpoczywać z uniesioną nogą. W czasie rekonwalescencji można stosować zimne okłady w okolice stawu. Pacjent możne przyjmować leki przeciwbólowe takie jak paracetamol i ibuprofen. Często jednak przyjmowanie leków przeciwbólowych nie jest w ogóle konieczne.

3. Rekonwalescencja po artroskopii kolana – ćwiczenia

W czasie początkowej rekonwalescencji wprowadza się zazwyczaj ćwiczenia polegające na unoszeniu w pozycji leżącej wyprostowanej kończyny, napinanie mięśni łydek i wzmacnianie mięśnia czworogłowego. Następuje stopniowe odtwarzanie pełnej ruchomości operowanego stawu kolanowego.

Powrót do dotychczasowych codziennych aktywności życiowych następuje zazwyczaj w okresie 6 tygodni. Do pracy siedzącej można czasem wrócić po tygodniu od zabiegu. Praca wymagająca obciążania kolan i podjęcie treningu sportowego wymagają odczekania około 6-12 tygodni po artroskopii. W każdym przypadku lekarz prowadzący usprawnianie może dostosować wspomniane wytyczne do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Po niektórych zabiegach ważne jest aby pacjent nie obciążał stawu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Kowalczyk
Rekonwalescencja po artroskopii kolana – zabieg, przebieg rekonwalescencji, ćwiczenia
Rekonwalescencja po artroskopii kolana – zabieg, przebieg rekonwalescencji, ćwiczenia (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza