Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Ropień zęba – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
14.12.2022 10:14
Ropień zęba – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka
Ropień zęba – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka

Ostre ropne zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba, bo tak właściwie brzmi nazwa potocznego „ropnia zęba”, to zmiany w obrębie jamy ustnej, które wymagają szybkiej interwencji specjalisty stomatologa. Zmiany wypełnione ropą, które pochodzą od zęba z martwą miazgą są bolesne i mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

spis treści

1. Martwa miazga zęba

Martwa miazga w jamie ustnej jest miejscem, w którym rozwijają się bakterie. Przedostają się one do tkanek, które otaczają ząb i powodują stan zapalny danego miejsca. Efektem takiego stanu rzeczy jest tzw. ropień zęba. Zmiana ta wypełniona jest treścią ropną, która jest gęsta, mętna. W jej skład wchodzą też bakterie, uszkodzone tkanki, komórki układu immunologicznego.

2. Rodzaje ropnia zęba

Wyróżnić można trzy rodzaje ropnia zęba, które zależą od lokalizacji i stopnia nasilenia objawów. Są to:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • ropień okołowierzchołkowy – infekcja dotyka miazgi i tkanek otaczających wierzchołek korzenia. Bolesność przy nagryzaniu i uczucie tzw. wysadzania zęba z zębodołu to główne objawy, które towarzyszą temu rodzajowi ropnia zęba. Ból promieniuje w okolice ucha i skroni, nasila się przy kontakcie np. z ciepłą potrawą. Ząb sprawia wrażenie rozchwianego. Może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie dziąsła;
  • ropień podokostnowy – to powikłanie ropnia okołowierzchołkowego, który nie został do końca wyleczony. Stan zapalny przy tym rodzaju ropnia zęba sięga do okostnej. Symptomy bólowe są o wiele bardziej nasilone;
  • ropień podśluzówkowy – stanowi on ostatni etap rozwoju ropnia zęba. Ropa dostaje się pod błonę śluzówkową. Obrzęk dziąsła, policzków, wargi to główne objawy tego ropnia zęba. Gdy ropień zęba podśluzówkowy przebije błonę śluzową, nasilony do tej pory ból staje się lżejszy.
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości.

zobacz galerię

3. Objawy ropnia zęba

Mimo że każdy z rodzajów ropnia zęba charakteryzuje się sobie właściwymi symptomami, można wyróżnić też objawy towarzyszące wszystkim typom. Do charakterystycznych oznak świadczących o rozwijającej się zmianie należą:

  • opuchlizna, obrzęk twarzy po stronie, po której umiejscowiony jest ropień zęba,
  • zaczerwienienie skóry,
  • przybierający na sile, promieniujący ból,
  • złe samopoczucie i gorączka).

Zobacz także:

4. Leczenie ropnia zęba

Leczenie ropnia zęba zawsze powinno odbywać się w gabinecie stomatologicznym. Do dentysty należy się zgłosić, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. To ważne, gdyż ropień zęba może doprowadzić do groźnych powikłań i stanów zapalnych wielu narządów. Na czym polega leczenie ropnia zęba? Najważniejsze jest odprowadzenie ropy z jamy ustnej. Proces ten może odbywać się różnie, w zależności od stopnia zaawansowania zmiany. Stomatolog wdraża też leczenie przyczynowe, którym jest zazwyczaj leczenie kanałowe bądź ekstrakcja zęba. Może się tez zdarzyć, że konieczne będzie dodatkowo przyjęcie antybiotyku.

5. Profilaktyka zęba

Jak zapobiegać powstawaniu tego typu zmian? Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać dentystę w celu kontroli stanu uzębienia. Gdy natomiast pojawią się jakieś zmiany, trzeba jak najszybciej je wyleczyć. Oczywiście konieczne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Zachowanie tych zasad pozwoli cieszyć się zdrowymi zębami i zdrową miazgą zebową.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze