Rozciąganie ramion

Stretching to tzw. rozciąganie mięśni. Takie ćwiczenia mięśni powinny stanowić element każdej rozgrzewki przed właściwymi ćwiczeniami. Przed ćwiczeniami mięśni klatki piersiowej, jak np. wyciskanie na klatkę, wyciskanie na ławeczce, ćwiczenia na ramiona i inne, obowiązkowe są ćwiczenia rozciągające ramiona. Rozciąganie ramion pozwoli na uniknięcie kontuzji, naciągnięć, a nawet zerwania ścięgien mięśni, przy nadmiernym wysiłku.

Rozciąganie mięśni ramion

Ćwiczenia rozciągające mięśnie ramion dzielimy na dwa rodzaje, ze względu na rozciąganie konkretnego mięśnia ramienia – trójgłowego i dwugłowego.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Rozciąganie mięśnia trójgłowego ramion

Mięśnie trójgłowe ramion, czyli tzw. tricepsy, to mięśnie znajdujące się w tylnej części ramion. Nazwa trójgłowy wywodzi się z jego trzech składowych: głowy długiej, głowy bocznej i głowy przyśrodkowej mięśnia.

Mięśnie tricepsu spełniają odpowiednie funkcje:

  • Podnoszenie ramienia do tyłu, a więc prostowanie ramienia w stawie ramiennym. Taką funkcję spełnia głowa długa mięśnia trójgłowego ramienia.
  • Prostowanie przedramienia w stawie łokciowym wykonywane jest za pomocą głowy bocznej i przyśrodkowej tricepsu.
  • Przywodzenie ramienia.

Do ćwiczenia na triceps można usiąść w sadzie skrzyżnym lub stanąć w lekkim rozkroku. Ramiona należy unieść do góry i zgiąć w łokciach, ręce kierując za głowę. Następnie jedną ręką należy chwycić łokieć drugiej ręki i pchać go do tyłu w stronę łopatki.

Rozciąganie mięśnia dwugłowego ramion

Mięsień dwugłowy, tzw. biceps, składa się z głowy krótkiej i głowy długiej. Dzięki bicepsowi możemy wykonać wiele ruchów kończyną górną. Przede wszystkim możliwe jest zginanie przedramienia w stawie łokciowym i stawie ramiennym, unoszenie ramienia do przodu, ruch przedramienia na zewnątrz, a także odwodzenie ramienia w stawie ramiennym, a więc unoszenie ramienia bokiem, do linii barków.

Dwa podstawowe ćwiczenia na biceps są następujące. Należy usiąść w sadzie skrzyżnym lub stanąć na lekko ugiętych nogach. Następnie wyprostować jedną kończynę górną i skierować przed siebie. Dłoń powinna być skierowana ku górze, a palce opadać do dołu. Drugą ręką należy naciskać na palce ręki wyprostowanej. Istotne jest, aby podczas ćwiczenia ramiona nie były w pozycji wyższej niż wysokość barków.

Innym ćwiczeniem jest ćwiczenie, w którym konieczny już jest siad w pozycji skrzyżnej lub uklęknięcie przy opieraniu pośladków o pięty. Należy następnie położyć dłonie na podłożu, w taki sposób, aby skierowane one były w stronę tułowia. Ćwiczenie polega na naciskaniu dłońmi na podłoże. Dodatkowo rozciągane są tutaj mięśnie przedramienia.

Dlaczego warto wykonywać rozciąganie ramion?

Rozciąganie ramion powinno stanowić element rozgrzewki przed każdymi ćwiczeniami, szczególnie jeżeli ćwiczenia właściwe to ćwiczenia na ławeczce skośnej, wyciskanie na ławeczce czy ćwiczenia na ręce. Stretching pozwala bowiem nie tylko na rozciągnięcie mięśni, ale także na ich wzmocnienie, jak również zwiększenie ruchomości w stawach, polepszenie ukrwienia mięśni. Czasami takie ćwiczenia rozciągające mogą być wykonywane tuż po intensywnym treningu. Wtedy też stanowią ćwiczenia rozluźniające mięśnie po dużym wysiłku.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stretching - definicja, wpływ na organizm, techniki rozciągające
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Stretching - definicja, wpływ na organizm, techniki rozciągające
Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Trening ramion Mel B - podstawowe zasady, plan treningu

- plan treningu Plan treningu ramion Mel B powinien wyglądać następująco: Etap pierwszy treningu ramion z Mel B: rozciąganie Przez pół minuty (...) Trening ramion Mel B należy to...

Stretching - definicja, wpływ na organizm, techniki rozciągające

Rozciąganie

Rozciąganie

Rozciąganie polega na bardzo powolnym napinaniu mięśnia i rozluźnianiu go.

Ćwiczenia na kręgosłup - urazy kręgosłupa, ćwiczenia na plecach, na brzuchu, na siedząco, zestaw ćwiczeń

Skłony tułowia (WIDEO)

Skłony tułowia (WIDEO) Odtwórz wideo

na rozciąganie mięśni polega na przenoszeniu ramion do przodu i schowaniu w nie głowy. Po zrobieniu tego elementu można powrócić do pozycji (...) wyjściowej. W czasie treningu bardzo ważna jest odpowiednia technika...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Fibromyalgia (prezentacja edukacyjna)

Fibromyalgia (prezentacja edukacyjna)

przed rozpoczęciem zasadniczych ćwiczeń. Zacznij od wykonania okrężnych ruchów wszystkich stawów (w lewo i prawo) - od stóp, kostek, kolan, nóg, bioder, szyi, ramion (...) , łokci, nadgarstków do palców. Wykonuj te ćwiczenia powoli,...

Ćwiczenia w parach

Ćwiczenia rozciągające w parach (WIDEO)

Ćwiczenia rozciągające w parach (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie rozciągające w parze W czasie wykonywania ćwiczeń bardzo ważna jest nie tylko sama technika treningu, ale także rozciąganie mięśni. Zbytnie (...) ich przeciążenie może bowiem powodować kontuzje czy zakwasy. Rozciąganie...

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia ramion

Trening na ramiona i mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu lub na siłowni. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić zestaw hantli.

Joga

Joga dla początkujących

Joga dla początkujących

, pleców, szyi i ramion. Poprawia trawienie, uwalnia nagromadzone toksyny, uelastycznia kręgosłup i stawy, dodaje energii, uspokaja umysł. Pamiętaj (...) i ramiona. Ćwiczy skupienie i koordynację. Wykonuj ją nie dłużej...

Choroby i dolegliwości

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

. Wykonaj kilka naprzemiennych ruchów ramion do tyłu; krążenia mają być w małym zakresie. Postaraj się przy tym rozluźnić mięśnie karku - mówi portalowi (...) przysiad, rozluźnić głowę lub wspiąć się na palce. Inne ćwiczenie, o którym...