Sprawdzą, czy prawa pacjentów były przestrzegane
Rzecznik Praw Pacjenta wydał oświadczenie w sprawie sytuacji w Warszawskim Szpitalu Południowym. Jak poinformowano, już 18 czerwca wszczęto z urzędu postępowania dotyczące funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Celem jest ustalenie, czy organizacja udzielania świadczeń mogła naruszyć zbiorowe prawa pacjentów.
Postępowania prowadzone przez Rzecznika mają pozwolić na dokładne odtworzenie przebiegu zdarzeń, ocenę, czy doszło do naruszeń praw pacjentów, a także wskazanie ewentualnych działań naprawczych.
Jak podkreślono w komunikacie, do tej pory do Biura Rzecznika Praw Pacjenta nie wpłynęły zgłoszenia ani skargi, które potwierdzałyby najpoważniejsze zarzuty pojawiające się w przestrzeni publicznej. Mimo to najnowsze informacje dotyczą kwestii na tyle poważnych, że wymagają szczegółowej analizy.
Urząd zapowiada, że będzie badał każdy kolejny sygnał dotyczący bezpieczeństwa chorych, dostępności świadczeń medycznych oraz organizacji pracy placówki.
Apel o odpowiedzialne przekazywanie informacji
Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się również z apelem o umożliwienie właściwym organom rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy.
"Najważniejsze jest dobro pacjentów i bezpieczeństwo leczenia. Te wartości powinny być najważniejsze zarówno podczas wyjaśniania sprawy, jak i informowania o jej przebiegu" – podkreślono w oświadczeniu.
Jednocześnie przypomniano, że Warszawski Szpital Południowy nieprzerwanie funkcjonuje i nadal przyjmuje pacjentów. Z tego względu, jak zaznacza Rzecznik, szczególnie istotne jest przekazywanie wyłącznie zweryfikowanych informacji oraz zachowanie odpowiedzialności w publicznej komunikacji.
Źródło: gov.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.