Przejdź na WP

RTG kręgosłupa – wskazania, badanie, opis

RTG kręgosłupa ma za zadanie ocenić nieprawidłowości kręgów oraz obecność zmian chorobowych. RTG kręgosłupa czyli prześwietlenie danego odcinka kręgosłupa może dotyczyć części szyjnej, piersiowej, lędźwiowej lub krzyżowej za pomocą promieni Roentgena. Jakie są wskazania do RTG kręgosłupa? Jak wygląda badanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. RTG kręgosłupa – wskazania

Najczęstszymi wskazaniami, aby wykonać RTG kręgosłupa szyjnego są urazy okolic szyi, barków, bóle głowy, zawroty głowy, wady rozwojowe. Wskazaniami do wykonania RTG kręgosłupa piersiowego są podejrzenia zmian zapalnych, takie jak zapalenie stawów kręgosłupa, ale również jałowa martwica kości, wady postawy takie jak: skolioza lub nadmierna kifoza piersiowa. Celem RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego są najczęściej dolegliwości bólowe tamtych okolic.

Przy bólach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lekarz może zlecić wykonanie RTG kręgosłupa
Przy bólach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lekarz może zlecić wykonanie RTG kręgosłupa

2. RTG kręgosłupa – badanie

Do badania RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego należy się odpowiednio przygotować. Dzień wcześniej należy zastosować dietę lekkostrawną, a ostatni posiłek powinniśmy spożyć około godziny 18-tej. Ważne jest również, aby na badanie zgłosić się na czczo. Jeżeli badanie nie odbywa się rano, ale po południu, wówczas należy przyjść co najmniej 5 godzin po posiłku. Istotne jest, aby w dzień przeprowadzania RTG kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego, nie palić papierosów. Zaleca się również, aby organizm był wypróżniony przed badaniem. Przed badaniem RTG kręgosłupa należy również poinformować radiologa o wszelkich przebytych chorobach, urazach kręgosłupa, a także o ewentualnej ciąży.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń...

zobacz galerię

3. RTG kręgosłupa – opis

Badanie RTG kręgosłupa polega na odsłonięciu części kręgosłupa, która będzie prześwietlana. Należy również przyjąć pozycję zalecaną przez radiologa. Nie jest to konieczne jedynie w sytuacji, gdy RTG przeprowadza się po urazie – złamanie kręgów lub jeżeli kalectwo to uniemożliwia.

Zdjęcie RTG kręgosłupa najczęściej wykonuje się przednio – tylne. To znaczy promienie RTG wnikają od przodu i rzutowane są na kliszę umiejscowioną z tyłu badanego. Wykonuje się również zdjęcia boczne. Jeżeli jednak wymaga tego sytuacja, zalecane są zdjęcia RTG skośne. Wówczas ocenie podlega stan stawów kręgosłupa.

Samo badanie RTG kręgosłupa trwa kilka minut. Jest bezbolesne. Wynik otrzymujemy na kliszy rentgenowskiej wraz z opisem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy