Rusza program "Moje Zdrowie". Zapisy na badania już po majówce

Już od poniedziałku będzie można skorzystać z nowego programu profilaktycznego "Moje Zdrowie", skierowanego do osób od 20. roku życia. Kompleksowe badania mają być dostosowane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Rusza program "Moje Zdrowie"Rusza program "Moje Zdrowie"
Źródło zdjęć: © East News/Getty Images
Katarzyna Prus

Na badania od 5 maja

Kluczowym elementem programu jest personalizacja opieki medycznej. Zamiast jednego, standardowego pakietu badań, uczestnicy otrzymają skierowania dopasowane do wieku, płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych podczas wywiadu zdrowotnego.

- Program "Moje Zdrowie" opiera się na kompleksowym wywiadzie zdrowotnym i indywidualnym podejściu do pacjenta. Skierowania na badania nie będą wystawiane jednakowo dla wszystkich – zależą od potrzeb zdrowotnych pacjenta – wyjaśnia Izabela Przewłocka, rzeczniczka podlaskiego oddziału NFZ, cytowana przez portal poranny.pl.

Aby przystąpić do programu, pacjenci powinni wypełnić specjalny kwestionariusz dostępny od 5 maja na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub bezpośrednio w gabinecie lekarskim.

Lekarz skonsultuje wyniki badań i ułoży indywidualny plan zdrowotny
Lekarz skonsultuje wyniki badań i ułoży indywidualny plan zdrowotny © Getty Images

Ankieta obejmuje dane antropometryczne, wywiad środowiskowy i rodzinny oraz informacje o nawykach żywieniowych, aktywności fizycznej i nałogach. Na podstawie udzielonych odpowiedzi system wygeneruje indywidualne skierowania na badania diagnostyczne.

Plan zdrowotny dla każdego

Realizacja programu odbywać się będzie w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, do których pacjenci są zapisani. Wyniki badań zostaną przeanalizowane przez personel medyczny i posłużą do opracowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego.

Plan będzie zawierać informacje o stwierdzonych czynnikach ryzyka, zalecenia dotyczące stylu życia, diety, aktywności fizycznej oraz indywidualny kalendarz zalecanych badań profilaktycznych.

- Nowym elementem w tym programie jest tzw. wizyta podsumowująca, którą będzie przeprowadzać lekarz POZ lub pielęgniarka. Podczas tej wizyty będzie układany indywidualny plan zdrowotny. Jednym z jego punktów jest rekomendacja szczepień dla dorosłych, zalecanych lub obowiązkowych, jeśli np. pacjent ma jakieś ryzyko zawodowe - tłumaczyła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, podczas czwartkowej debaty Vaccine Meeting 2025, zorganizowanej przez Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych, w której uczestniczyliśmy z WP abcZdrowie.

Poszerzony pakiet badań

Każdy pacjent, który chce skorzystać z programu, może liczyć na podstawowy pakiet badań, w skład którego wchodzą:

  • morfologia,

  • lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),

  • oznaczenie poziomu glukozy,

  • oznaczenie kreatyniny,

  • oznaczenie hormonu TSH,

  • badanie ogólne moczu.

Zakres rozszerzony badań diagnostycznych (warunkowo, w zależności od wieku i wyniku ankiety) obejmuje natomiast:

  • ALAT - aminotransferaza alaninowa,

  • ASPAT - aminotransferaza asparaginianowa,

  • GGTP - gamma-glutamylotranspeptydaza,

  • PSA u mężczyzn,

  • anty-HCV,

  • badanie kału na krew utajoną (FIT).

Dodatkowo pacjenci mają możliwość skorzystania z maksymalnie dwóch porad edukacyjnych dostosowanych do ich potrzeb, takich jak porada antynikotynowa, w zakresie zdrowego odżywiania czy redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego.

Program "Moje Zdrowie" jest dostępny dla wszystkich ubezpieczonych osób powyżej 20. roku życia.

Częstotliwość wykonywania bilansów zależy od wieku pacjenta – osoby w wieku 20–49 lat mogą je realizować co 5 lat, natomiast osoby po 50. roku życia – co 3 lata. Warto jednak pamiętać, że jeśli ktoś korzystał wcześniej z programu "Profilaktyka 40 PLUS", musi odczekać minimum 12 miesięcy przed przystąpieniem do "Mojego Zdrowia".

Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie
Prosta recepta na długowieczność. Ekspert tłumaczy, co ma największy wpływ
Prosta recepta na długowieczność. Ekspert tłumaczy, co ma największy wpływ
Hanna Bieluszko o chorobie. "Nie chcę trzymać mojego raka w tajemnicy"
Hanna Bieluszko o chorobie. "Nie chcę trzymać mojego raka w tajemnicy"
Stłuszczenie wątroby można cofnąć. Lekarze wskazują, co działa najlepiej
Stłuszczenie wątroby można cofnąć. Lekarze wskazują, co działa najlepiej
Kolejki do lekarzy po nowemu. Zmiany już od 1 lipca
Kolejki do lekarzy po nowemu. Zmiany już od 1 lipca
Lekceważony objaw raka. Pojawia się tylko w nocy
Lekceważony objaw raka. Pojawia się tylko w nocy
Julia Kamińska o kolejkach do lekarzy. "Wyskoczyło mi ponad 500 dni oczekiwania"
Julia Kamińska o kolejkach do lekarzy. "Wyskoczyło mi ponad 500 dni oczekiwania"
Makłowicz tego nie zje z grilla. "Droga do samobójstwa"
Makłowicz tego nie zje z grilla. "Droga do samobójstwa"
Te wiosenne grzyby zawierają białko i witaminy. Nie jedz ich na surowo
Te wiosenne grzyby zawierają białko i witaminy. Nie jedz ich na surowo
Pojawia się przed śmiercią. Dominujący motyw w snach
Pojawia się przed śmiercią. Dominujący motyw w snach
Obniża cukier i cholesterol. Prawdziwy superfood w kuchni
Obniża cukier i cholesterol. Prawdziwy superfood w kuchni
"Chcemy lekarzy, nie manekinów". Pacjentki stanęły w obronie kierownika oddziału
"Chcemy lekarzy, nie manekinów". Pacjentki stanęły w obronie kierownika oddziału
Ostrzegają turystów. Na tatrzańskich szlakach pojawiły się jadowite węże
Ostrzegają turystów. Na tatrzańskich szlakach pojawiły się jadowite węże