Satysfakcja z życia

Zadowolenie z życia, dobrostan, poczucie zadowolenia i szczęścia to terminy często stosowane zamiennie. Co czyni człowieka szczęśliwym? Jak cieszyć się życiem? Jak żyć pełnią życia? Jak być szczęśliwym człowiekiem? Co gwarantuje zadowolenie życiowe? Dlaczego ludzie tak często są nieszczęśliwi? Te wszystkie pytania tak naprawdę sprowadzają się do jednego – konieczności uświadomienia sobie własnych celów, marzeń i aspiracji. Pytanie o satysfakcję z życia to pytanie o to, co dla nas jest subiektywnie istotne.

Polecane wideo:

Zadowolenie z życia

Satysfakcja z życia

O zadowoleniu z życia i komforcie psychicznym decydują m.in. czynniki ekonomiczne, normy, system wartości, realizacja marzeń, planów i aspiracji.

Jakość życia w literaturze utożsamiana jest najczęściej z dobrostanem i dobrobytem. Definicja jakości życia jest jednak nieostra. Jakość życia to szczęście, stan satysfakcji, zadowolenia, który wynika z całości egzystencji: dobrego stanu zdrowia, możliwości korzystania ze środowiska przyrodniczego, pozycji społecznej, pomyślności w życiu oraz konsumpcji. Tak rozumiana satysfakcja z życia sprawia, że najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za poczucie szczęścia staje się zamożność, pieniądze. Ale czy główną determinantą zadowolenia musi być zasobność portfela? Oczywiście, że nie.

O poczuciu dobrostanu psychicznego decydują - oprócz czynników ekonomicznych - normy, system wartości, przekonania, aspiracje, marzenia i stopień ich realizacji, cechy osobowości, emocje i doświadczenia życiowe. Osoba biedna, o niższym prestiżu społecznym, ale zdystansowana do świata i potrafiąca znaleźć źródło szczęścia w sobie, przekonana, że jest niepowtarzalną jednostką, może być bardziej szczęśliwa niż niejeden bogacz z milionami na kontach.

Poczucie braku szczęścia wynika z nieakceptacji tego, co oferuje nam życie. Szczęście tkwi w nas, w niezbadanych możliwościach umysłu. Człowiek jednak ciągle szuka zadowolenia poza sobą, w dobrach materialnych, w pozycji społecznej, w utalentowanych dzieciach i atrakcyjnym małżonku. Sam obwarowuje się warunkami koniecznymi do osiągnięcia satysfakcji. Piętrzy trudności. Nie docenia tego, co ma i jaki jest. Prostota i pokora to klucz do sukcesu. Jednak te cechy wymierają wśród ludzi, dlatego coraz częściej spotyka się na ulicy ponurych smutasów, a na oddziałach psychiatrycznych – osoby z ciężką depresją, które zagubiły się w pogoni za standardami mającymi zapewnić pseudo-szczęście.

Jak osiągnąć satysfakcję z życia?

Badania warunków i jakości życia zazwyczaj koncentrują się na aspektach ekonomicznych, bo te są mierzalne, obiektywne i weryfikowalne. Trudniej natomiast zmierzyć wpływ czynników psychologicznych (temperamentu, motywacji, celów, wartości) na poczucie satysfakcji z życia. Ośrodki badawcze, np. OBOP czy CBOS, prowadzą zwykle obszerne badania ankietowe dotyczące satysfakcji życiowej, w których respondenci proszeni są o uporządkowanie cech gwarantujących udane życie i nadanie im określonej rangi (stopnia ważności).

Ankietowani mają do wyboru bardzo dużo aspektów życia, zarówno tych obiektywnych, jak i subiektywnych, które odzwierciedlają poziom ich zadowolenia, np. miłość, szczęście rodzinne, zdrowie, przyjaźń, wykształcenie, szacunek wśród ludzi, satysfakcję z pracy, dużo wolnego czasu, dobre warunki materialne itp. Wśród ponadczasowych wartości, niezależnych od uwarunkowań ustrojowych i zmian polityczno-gospodarczych, które są istotne dla Polaków do odczuwania szczęścia, wymienia się: zdrowie, dobro rodziny i oparcie w religii.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Emocje
Emocje

Zadowolenie z życia

Zadowolenie z życia

O zadowoleniu z życia i komforcie psychicznym decydują m.in. czynniki ekonomiczne, normy, system wartości, realizacja marzeń, planów i aspiracji.

Emocje

Jak znaleźć sens życia?

Jak znaleźć sens życia?

Rutyna daje się we znaki Codzienność często wydaje się nerwowa i stresująca: bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków do wykonania i w nocy myślimy, jak mamy z tym wszystkim zdążyć. Niekiedy pod koniec dnia nie wiemy, kiedy ten dzień zleciał i tak mijają...

Emocje

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

Otaczaj się optymistami Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz się ludźmi, który patrzą na życie przez różowe okulary sam też zaczniesz bardziej pozytywnie postrzegać świat i to, co ci...

Emocje

Sposoby na smutek

Sposoby na smutek

Spacer z pupilem to doskonały sposób na poprawienie humoru. Dodatkowo przebywanie na świeżym powietrzu przyczynia się do powstania endorfin - hormonów szczęścia.

Emocje

Tęsknota

Tęsknota

Uczucie tęsknoty odczuwa się za czymś, co jest subiektywnie ważne w życiu, np. pragnienie posiadania partnera, potrzeba akceptacji i zrozumienia. Kiedy tęsknota się nasila, coraz bardziej doświadcza się cierpienia psychicznego.

Emocje

Negatywne emocje

Negatywne emocje

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi, mimo to nie ma złotego środka na okiełznanie ich, dlatego trzeba samemu starać się zaradzić im i odnaleźć skuteczną metodę, pamiętając, że mają ogromny wpływ na nasze życie.