Trwa ładowanie...

Rovamycine i Tabcin Trend wycofane z aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymuje obrót i stosowanie na terenie całej Polski serię antybiotyku Rovamycine. Z aptek znikną również trzy serie kapsułek Tabcin Trend.

Z decyzji wydanej 10 maja 2017 roku wynika, że czasowo wtrzymana została sprzedaż leku Rovamycine (Spiramycinum) 3 mln. j.m. o numerze serii 1N752 i dacie ważności 10.2019 r. Preparat ma postać tabletek powlekanych. Za lek odpowiada firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis z Francji.

Jak czytamy w oświadczeniu, przyczyną podjęcia decyzji o wstrzymaniu w obrocie serii tabletek jest zidentyfikowanie zanieczyszczenia leku. Do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących jakości i bezpieczeństwa stosowania preparatu, nie może być on sprzedawany.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co wiesz o antybiotykach?"

Przeczytaj również:

Rovamycine stosowany jest w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, migdałków, zatok przynosowych, ucha środkowego, ostre zapalenie płuc). Antybiotyk ten podaje się również zapobiegawczo w toksoplazmozie wrodzonej.

1. Trzy serie preparatu przeciwgrypowego wycofane z obrotu

Z obrotu decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofane zostały również kapsułki Tabcin Trend (Paracetamolum, Pseudoephedrini Hydrochloridum, Chlorpheniramini maleas) o numerach serii:

  • A14977/01 i dacie ważności: 07.2017 r.
  • A15142/01 i dacie ważności: 08.2018 r.
  • A16037/01 i dacie ważności: 10.2018 r.

Przeczytaj również:

Przyczyną decyzji jest stwierdzenie wady jakościowej polegającej na pękaniu miękkich kapsułek.

O konieczności wycofania serii tabletek Główny Inspektorat Farmaceutyczny powiadomił podmiot odpowiedzialny, Bayer sp. z o.o.

Tabcin Trend stosuje się w objawach przeziębienia i grypy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Rovamycine i Tabcin Trend wycofane z aptek
Rovamycine i Tabcin Trend wycofane z aptek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza