Trwa ładowanie...

Słabe wrodzone owłosienie

Słabe wrodzone owłosienie to przypadłość polegająca na posiadaniu rzadszych włosów na powierzchni ciała bez ognisk wyłysienia. Ten wrodzony brak włosów może nie rzucać się w oczy, ale mimo to powodować dyskomfort. Przerzedzenie włosów może pojawić się po porodzie, gorączce, utracie wagi oraz przy łysieniu androgenicznym. Przyczyny łysienia są różne. Brak owłosienia może być spowodowany czynnikami genetycznymi, zmianami hormonalnymi, chorobami, dietą ubogą w składniki odżywcze, stresem, a nawet niektórymi lekami.

spis treści

1. Typy słabego wrodzonego owłosienia

Wyróżnia się dwie postacie słabego wrodzonego owłosienia: słabe owłosienie zwykłe lub słabe owłosienie związane z zaburzeniami rozwojowymi ektodermy. Mogą one mieć charakter miejscowy lub dotyczący całego ciała, ale wówczas słabe owłosienie najbardziej widoczne jest na skórze głowy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W przypadku słabego wrodzonego owłosienia włosy na głowie są zwykle cieńsze i rzadsze, ale brwi i rzęsy wyglądają normalnie. U osób ze słabym owłosieniem wrodzonym później pojawiają się włosy łonowe i w okolicy pach, są też zazwyczaj wyraźnie rzadsze. W przypadku miejscowego słabego owłosienia istnieje zwykle zależność pomiędzy nim a zaburzeniami rozwojowymi.

2. Rodzaje łysienia

  • Brak włosów lub ich przerzedzenie mają wiele twarzy. Łysienie u kobiet zwykle ogranicza się do zmniejszenia grubości włosów, podczas gdy mężczyźni czasami zupełnie tracą włosy na głowie.
  • Łysienie plackowate często objawia się naprzemiennymi fazami wypadania i wzrostu włosów. Jeśli jednak wypadną wszystkie włosy, mogą już nie odrosnąć. Ten typ łysienia może dotknąć także inne części ciała, na przykład brodę lub brwi.
  • Łysienie trakcyjne powstaje na skutek powtarzanego ciągnięcia za włosy, na przykład podczas noszenia warkoczyków lub kucyka. Temu rodzajowi łysienia można zapobiec przez zmianę uczesania.
  • Zdarzają się także grzybiczne infekcje skóry głowy, którymi można zarazić się przez korzystanie z tego samego grzebienia, a które powodują wypadanie włosów.
  • Łysienie androgeniczne ma związek z predyspozycjami genetycznymi, jednak dokładny jego wzór jest nieznany.

3. Mity na temat wpływu złych przyzwyczajeń na wrodzony brak włosów

Wrodzony brak włosów lub słabe owłosienie mają różne przyczyny. Właściwa pielęgnacja włosów może znacznie poprawić ich stan, ale nie oczekuj, że masaż głowy lub skrócenie włosów znacznie wpłyną na ich kondycję.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza