Trwa ładowanie...

Śmierdzące gazy - przyczyny, produkty gazotwórcze, zwalczanie

Avatar placeholder
12.10.2021 12:12
Jeśli chcemy zrozumieć w jaki sposób powstają śmierdzące gazy należałoby przeanalizować jakie pokarmy spożywamy, a szczególnie jaka jest ich jakość i wartość oraz to w jaki sposób są trawione.
Jeśli chcemy zrozumieć w jaki sposób powstają śmierdzące gazy należałoby przeanalizować jakie pokarmy spożywamy, a szczególnie jaka jest ich jakość i wartość oraz to w jaki sposób są trawione. (AdobeStock)

Z gazami, czy też wiatrami mamy do czynienia od początku naszego życia. To bardzo intymna kwestia naszej fizjologii, a czasami bardzo kłopotliwa. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o śmierdzące gazy. Przyczyny ich powstawania są różne i zależą od wielu czynników. Jeśli chcemy zrozumieć w jaki sposób powstają śmierdzące gazy należałoby przeanalizować jakie pokarmy spożywamy, a szczególnie jaka jest ich jakość i wartość oraz to w jaki sposób są trawione.

spis treści

1. Jaka jest przyczyna śmierdzących gazów?

Naturalnym zjawiskiem w organizmie człowieka jest powstawanie gazów. Gromadzą się w jelitach i nie wytwarzają żadnego zapachu. Jednak gdy nie strawione pożywienie spotyka się z bakteriami jelitowymi, wtedy następuje fermentacja, w wyniku której powstają śmierdzące gazy. W ich skład wchodzą takie substancje jak: metan, wodór, azot oraz dwutlenek węgla. Jedną z przyczyn tego, że powstają śmierdzące gazy są nieprawidłowości podczas spożywania posiłków.Jedzenie bardzo szybko, bez powolnego przeżuwania powoduje zaburzenia. Tak samo jest gdy popija się w trakcie posiłków. Również warto zwrócić uwagę na pokarmy, które się spożywa, gdyż niektórym osobom mogą one szkodzić. Może też być tak, że w jelitach znajdują się pasożyty, co masz też wpływ na to, że organizm produkuje śmierdzące gazy.

Śmierdzące gazy są nieprzyjemnym zjawiskiem
Śmierdzące gazy są nieprzyjemnym zjawiskiem

2. Dlaczego mam śmierdzące gazy?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Śmierdzące gazy są wytwarzane przy spożywaniu niektórych produktów żywnościowych. Gazotwórcze są przede wszystkim fasola, kapusta, ale także groch. Te produkty po prostu są nie w pełni trawione. Tak samo jest jeśli chodzi o brukselkę, soczewicę i kalafior. Śmierdzące gazy mogą też być wywołane spożyciem laktozy. Znajduje się ona w mleku i przetworach mlecznych. Gazy powstają dlatego, że organizm nie ma odpowiedniej ilości enzymów, które mogłyby strawić dany składnik pokarmowy jak np. cukier. Materiałem, z których mogą powstać śmierdzące gazy są też tzw. włókna rozpuszczalne. Jeśli pojawią się nie w pełni strawione w jelicie grubym, wtedy powodują produkcję gazów.

To musisz wiedzieć

Włókna te są dostarczane wraz ze spożywaniem otrębów, ale również i jabłek. Śmierdzące gazy może też wywołać niestrawiona skrobia zawarta w takich produktach żywnościowych jak: chleb, ziemniaki, owies, ale również pszenica i kukurydza. Także makaron może być przyczyną śmierdzących gazów. Wzdęcia może też powodować przyjmowanie witaminy C zarówno w wersji sproszkowanej jak i w tabletkach.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

W czasach, gdy powszechny dostęp do leków aptecznych był mocno ograniczony, nasi przodkowie starali

zobacz galerię

3. Jak zwalczać gazy?

Niektóre warzywa są znane z tego, że mają właściwości gazotwórcze, a zwłaszcza wywołują śmierdzące gazy. Warto zatem neutralizować ich działanie przy pomocy innych. Można do potraw dodawać np. majeranek, ale też imbir i czosnek. Śmierdzące gazy mogą też powstawać przy spożywaniu zbyt dużej ilości tłuszczu. Zaleca się też stosowanie różnego rodzaju ziół w postaci naparów. Można je kupić lub przyrządzić samemu. Na śmierdzące gazy doskonałe są napoje z cynamonem, bazylią, tymiankiem oraz z mięty pieprzowej. Warto też pamiętać o tym, aby dokładnie przeżuwać pokarmy, spokojnie i bez pośpiechu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wzdęty brzuch
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze