Trwa ładowanie...

Sorbifer Durules – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Sorbifer Durules to lek, który zawiera żelazo i kwas askorbinowy. Stosuje się go w celu uzupełnienia deficytu żelaza oraz w profilaktyce niedokrwistości z powodu jego niedoboru. Z zażywaniem preparatu wiążą się pewne specyficzne ograniczenia i środki ostrożności, a także skutki uboczne. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Sorbifer Durules?

Sorbifer Durules to lek, który w swoim składzie zawiera kwas askorbinowy i żelazo (siarczan żelaza II). Wskazaniem do jego włączenia jest leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza, leczenie utajonego deficytu żelaza oraz profilaktyka i leczenie niedoboru żelaza w okresie ciąży.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Żelazo to niezbędny element budulcowy hemoglobiny, cząsteczki wiążącej tlen podczas transportu przez czerwone krwinki. Zaburzenia w jej syntezie prowadzą do pojawienia się utajonej lub objawowej niedokrwistości.

Lek jest wydawany na receptę i przeznaczony jest dla osób od 12. roku życia.

2. Jak działa Sorbifer Durules?

Sorbifer Durules, dzięki zawartości żelaza (Ferrosi sulfas) pomaga uzupełnić jego niedobór oraz zapobiec ewentualnemu powstaniu w okresie zwiększonego zapotrzebowania (np. w okresie ciąży).

Z kolei witamina C (Acidum ascorbicum):

 • zabezpiecza jony żelaza przed utlenianiem,
 • chroni je przed utratą cennych właściwości,
 • umożliwia sprawne wchłanianie, czyli przenikanie przez ściany przewodu pokarmowego.

3. Dawkowanie leku Sorbifer Durules

Preparat Sorbifer Durules ma postać tabletek o przedłużonym działaniu, przeznaczonych do stosowania doustnego. Zażywa się je przed posiłkiem, najlepiej w pozycji stojącej (nigdy leżącej). Tabletkę należy połknąć w całości i popić dużą ilością wody. Tabletek nie wolno ssać ani żuć, ponieważ zwiększa to ryzyko owrzodzenia jamy ustnej.

Indywidualne dawkowanie. Przyjmuje się, że dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia w celu profilaktyki niedoborów powinni zażywać 2 tabletki w ciągu doby, rano i wieczorem, a w przypadku niedokrwistości 3-4 tabletki dziennie, rano i wieczorem.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią w celu zapobiegania niedoborów powinny zażywać 1 tabletkę raz na dobę, przed śniadaniem, a w przypadku niedoboru 1 tabletkę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nigdy nie należy przekraczać zalecanych dawek. (ta wynosi 100 mg Fe (II) + 60 mg).

Jak długo stosować Sorbifer Durules? Czas kuracji zawsze ustala lekarz.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do włączenia leku Sorbifer Durules jest:

 • nadwrażliwość na siarczan żelaza lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
 • nadmierne zasoby żelaza w organizmie (hemochromatoza, hemosyderoza),
 • zwężenie przełyku lub inne zmiany utrudniające pasaż w przewodzie pokarmowym,
 • niedokrwistość na innym tle niż niedobór żelaza,
 • wielokrotne transfuzje krwi,
 • wiek poniżej 12. roku życia.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

5. Działania niepożądane

Ze stosowaniem Sorbifer Durules wiąże się ryzyko działań niepożądanych. Mogą pojawić się:

6. Ograniczenia i środki ostrożności

Preparat Sorbifer Durules trzeba przyjmować w odstępie co najmniej 2 godzin przed lub od zażycia innych produktów leczniczych lub spożywczych**.

Dotyczy to takich leków jak: węglan magnezu i inne leki zobojętniające, kaptopryl, bisfosfoniany stosowane w osteoporozie, tyroksyna, metyldopa. Sorbifer Durules lek nie powinien być stosowany z lekami jak fluorochinolony (ciprofloksacyna, lewofloksacyna, norfloksacyna) i tetracykliny.

Wskazane jest także zachowanie możliwie długiego odstępu między przyjęciem leku a spożywaniem kawy, herbaty, jajek, produktów zbożowych i bogatych w błonnik roślinny produktów mlecznych, razowego chleba, ze względu na ich wpływ na wchłanianie żelaza.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że:

 • po zastosowaniu większej niż zalecana dawki leku Sorbifer Durules należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Jest to niebezpieczne zwłaszcza u dzieci,
 • gdy doszło do pominięcie zastosowania leku, nie zaleca się stosowania podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej,
 • przerwanie kuracji powinno nastąpić po porozumieniu z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza