Spodziectwo

Spodziectwo jest to wada wrodzona, która powoduje, że ujście cewki moczowej znajduje się na brzusznej stronie prącia. Polega ono na nieprawidłowym rozwoju penisa. Zdarza się też, że w wyniku spodziectwa napletek nie rozwija się prawidłowo i kształtem przypomina bardziej kaptur nad żołędzią. Z kolei żołądź jest spłaszczona, rozdzielona od spodu i pochyla się ku dołowi. Takie ułożenie żołędzi nazywane jest struną. W zależności od stopnia rozwoju wady, defekt ten może powodować problemy z oddawaniem moczu, zaburzeniami seksualnymi i, w konsekwencji, problemy natury psychologicznej.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Przyczyny spodziectwa

Spodziectwo u dzieci najprawdopodobniej bierze się z zaburzeń w produkcji testosteronu. Testosteron wpływa na poprawny rozwój organizmu chłopców. Jeżeli dojdzie do nieprawidłowości w wytwarzaniu testosteronu, rozwój fizjologiczny i płciowy może przebiegać nieprawidłowo. Dlaczego organizm chłopca jest odporny na działanie testosteronu? Winę za to może ponosić mutacja genetyczna. Inne czynniki wpływające na powstanie wady to czynniki endokrynne i środowiskowe.

Środowiskowe przyczyny spodziectwa to estrogeny, fitoestrogeny znajdujące się w roślinach spożywczych i substancje chemiczne. Spodziectwo u chłopców występuje częściej, gdy ich matki były w trakcie ciąży wegetariankami, gdy w czasie ciąży przyjmowały dodatkowe żelazo, a także gdy przebyły grypę. Dokładniejsze przyczyny pojawienia się spodziectwa to nieprawidłowości w budowie brzegów fałdów moczowo-płciowych, a także upośledzenie zamknięcia płytki cewkowej. Około 10 tygodnia ciąży wyniosłości wargowo-mosznowe mogą się nie połączyć. Prowadzi to do rozdzielenia moszny. W owym rozdzieleniu lokalizuje się ujście cewki – jest to tzw. spodziectwo mosznowe.

Objawy spodziectwa

Rozpoznanie spodziectwa dokonuje się zaraz po urodzeniu dziecka na podstawie wyglądu prącia. Napletek jest rozdwojony i jedynie przykrywa żołądź, a nie otacza jej, tak jak ma to miejsce w warunkach prawidłowych. Brak jest wędzidełka napletka. Prącie ma kształt zakrzywiony, co jest głównie widoczne u starszych dzieci, zwłaszcza podczas wzwodów, kiedy prącie zamiast być wyprostowane, jest mniej lub bardziej przygięte w kierunku krocza. Noworodek oddaje mocz „pod siebie” ze względu na umiejscowienie ujścia cewki moczowej. Przy współistniejącym zwężeniu ujścia cewki strumień moczu jest cienki i osiąga duże odległości.

Zapobieganie i leczenie spodziectwa

Leczenie polega na wykonaniu operacji korekcyjnej. Chirurg jest w stanie całkowicie usunąć wadę. Polega to na wyprostowaniu prącia i wytworzeniu końcowego odcinka cewki moczowej. Wydłużenie penisa dokonuje się pomiędzy 2 a 4 rokiem życia, a cewkę wytwarza w wieku 5-6 lat. Wykonuje się też operację nacięcia i poszerzenia ujścia cewki moczowej. Badania niezbędne to: USG, cystoskopowa ocena cewki moczowej. W przypadkach wad ciężkich, gdy narządy płciowe zewnętrzne wykazują cechy obojnactwa, a także kiedy nie stwierdza się obecności jąder w mosznie, konieczne jest ustalenie płci dziecka za pomocą oceny kariotypu i cystoskopii.

Niestety, jak każda operacja, tak i ta wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań, tj. przetoki, zabliźnienia. Operacja może skrócić członka. Czasami decyzja o operacji zostaje odłożona, aż pacjent będzie na tyle dorosły, by świadomie decydować. Spodziectwo u dorosłych mężczyzn, nawet gdy jest defektem jedynie kosmetycznym, może wywołać problemy psychologiczne. Mała wada nie przeszkadza w osiągnięciu spełnienia seksualnego. Nie wszyscy jednak umieją poradzić sobie z wielkością ich członka.

Sylwia Michalczyk, ponad rok temu

Bibliografia

  • Jankowski A. Kompendium pediatrii praktycznej, Cornetis, Wrocław 2010, ISBN 978-83-61415-06-0
  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Milanowski A. (red.), Pediatria, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-098-6

Źródła zewnętrzne

Urologia

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Spodziectwo
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Spodziectwo
Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Niedoczynność jąder

dla hipogonadyzmu to: spodziectwo i wnętrostwo (pojawiające się w okresie dojrzewania), eunuchoidalna sylwetka, brak popędu płciowego, brak wzwodu, brak erekcji

Zaburzenia erekcji

Brak erekcji

, uszkodzenia kręgosłupa, stulejkę, spodziectwo. Impotencja może być wywołana także niektórymi lekami (neuroleptykami, antydepresantami) oraz leczeniem

Leczenie impotencji

Naturalne leczenie impotencji

, które mogą powodować impotencję to: SM , tetraplegia, SLA, choroby serca, cukrzyca , ciężkie, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze , choroba Peyroniego , spodziectwo

Leczenie farmakologiczne impotencji

Sildenafil w leczeniu impotencji

. Do podłoża fizycznego impotencji zaliczamy choroby (cukrzyca, SM, tetraplegia, SLA, choroby serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, stulejka, spodziectwo