Spodziectwo

spis treści
rozwiń

Spodziectwo jest to wada wrodzona, która powoduje, że ujście cewki moczowej znajduje się na brzusznej stronie prącia. Polega ono na nieprawidłowym rozwoju penisa. Zdarza się też, że w wyniku spodziectwa napletek nie rozwija się prawidłowo i kształtem przypomina bardziej kaptur nad żołędzią. Z kolei żołądź jest spłaszczona, rozdzielona od spodu i pochyla się ku dołowi. Takie ułożenie żołędzi nazywane jest struną. W zależności od stopnia rozwoju wady, defekt ten może powodować problemy z oddawaniem moczu, zaburzeniami seksualnymi i, w konsekwencji, problemy natury psychologicznej.

1. Przyczyny spodziectwa

Spodziectwo u dzieci najprawdopodobniej bierze się z zaburzeń w produkcji testosteronu. Testosteron wpływa na poprawny rozwój organizmu chłopców. Jeżeli dojdzie do nieprawidłowości w wytwarzaniu testosteronu, rozwój fizjologiczny i płciowy może przebiegać nieprawidłowo. Dlaczego organizm chłopca jest odporny na działanie testosteronu? Winę za to może ponosić mutacja genetyczna. Inne czynniki wpływające na powstanie wady to czynniki endokrynne i środowiskowe.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Środowiskowe przyczyny spodziectwa to estrogeny, fitoestrogeny znajdujące się w roślinach spożywczych i substancje chemiczne. Spodziectwo u chłopców występuje częściej, gdy ich matki były w trakcie ciąży wegetariankami, gdy w czasie ciąży przyjmowały dodatkowe żelazo, a także gdy przebyły grypę. Dokładniejsze przyczyny pojawienia się spodziectwa to nieprawidłowości w budowie brzegów fałdów moczowo-płciowych, a także upośledzenie zamknięcia płytki cewkowej. Około 10 tygodnia ciąży wyniosłości wargowo-mosznowe mogą się nie połączyć. Prowadzi to do rozdzielenia moszny. W owym rozdzieleniu lokalizuje się ujście cewki – jest to tzw. spodziectwo mosznowe.

2. Objawy spodziectwa

Rozpoznanie spodziectwa dokonuje się zaraz po urodzeniu dziecka na podstawie wyglądu prącia. Napletek jest rozdwojony i jedynie przykrywa żołądź, a nie otacza jej, tak jak ma to miejsce w warunkach prawidłowych. Brak jest wędzidełka napletka. Prącie ma kształt zakrzywiony, co jest głównie widoczne u starszych dzieci, zwłaszcza podczas wzwodów, kiedy prącie zamiast być wyprostowane, jest mniej lub bardziej przygięte w kierunku krocza. Noworodek oddaje mocz „pod siebie” ze względu na umiejscowienie ujścia cewki moczowej. Przy współistniejącym zwężeniu ujścia cewki strumień moczu jest cienki i osiąga duże odległości.

3. Zapobieganie i leczenie spodziectwa

Leczenie polega na wykonaniu operacji korekcyjnej. Chirurg jest w stanie całkowicie usunąć wadę. Polega to na wyprostowaniu prącia i wytworzeniu końcowego odcinka cewki moczowej. Wydłużenie penisa dokonuje się pomiędzy 2 a 4 rokiem życia, a cewkę wytwarza w wieku 5-6 lat. Wykonuje się też operację nacięcia i poszerzenia ujścia cewki moczowej. Badania niezbędne to: USG, cystoskopowa ocena cewki moczowej. W przypadkach wad ciężkich, gdy narządy płciowe zewnętrzne wykazują cechy obojnactwa, a także kiedy nie stwierdza się obecności jąder w mosznie, konieczne jest ustalenie płci dziecka za pomocą oceny kariotypu i cystoskopii.

Niestety, jak każda operacja, tak i ta wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań, tj. przetoki, zabliźnienia. Operacja może skrócić członka. Czasami decyzja o operacji zostaje odłożona, aż pacjent będzie na tyle dorosły, by świadomie decydować. Spodziectwo u dorosłych mężczyzn, nawet gdy jest defektem jedynie kosmetycznym, może wywołać problemy psychologiczne. Mała wada nie przeszkadza w osiągnięciu spełnienia seksualnego. Nie wszyscy jednak umieją poradzić sobie z wielkością ich członka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!