Trwa ładowanie...

Sporty, które można uprawiać w każdym wieku

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku. Nie tylko dodaje energii i jest elementem profilaktyki wielu chorób, ale też poprawia samopoczucie.

Osoby w każdym wieku z pewnością znajdą odpowiednie dla siebie sporty
Osoby w każdym wieku z pewnością znajdą odpowiednie dla siebie sporty

Jeszcze do niedawna sport kojarzono z osobami młodymi. To właśnie oni najczęściej biegają, chodzą na basen i siłownie. Coraz częściej jednak w treningach uczestniczą też seniorzy.

Dla osób starszych aktywność fizyczna ma szczególną wartość. Pozwala zminimalizować ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 czy udaru mózgu. Wzmacnia też poczucie własnej wartości i stwarza okazję do przebywania wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach. A jest to niezwykle ważne, zważywszy na fakt, że wielu seniorów cierpi na depresję.

1. Aktywności dla seniora

By ćwiczenia nie okazały się jednorazową przygodą, trzeba wybrać taką aktywność, która będzie dla nas odpowiednia i która przyniesie nam wiele radości. W przeciwnym razie szybko się zniechęcimy. Warto więc zastanowić się nad tym, który sport wydaje się nam najprzyjemniejszy i da nam najwięcej radości. Dobrze jest też porozmawiać z lekarzem, który może zasugerować konkretne rodzaje aktywności. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym.

Zwróćmy też uwagę na intensywność ćwiczeń. Pamiętajmy, że i ją można modyfikować. Jeśli lubimy biegać, ale wiemy, że nie damy rady, w czasie treningu maszerujmy. Sport ma nam dawać satysfakcję i radość, a nie być morderczym treningiem.

2. Ćwiczenia dla seniora

Najlepiej zacząć od ćwiczeń prostych, które nie wiążą się z dużym wysiłkiem. Może to być choćby jazda na rowerze. Już kilkuminutowa przejażdżka kilka razy w tygodniu pozwoli poczuć się lepiej. Warto również chodzić na basen lub spacerować z kijkami (nordic walking).

Jednak seniorów zachęca się przede wszystkim do tego, by uprawiali sport w grupie. W czasie wspólnych ćwiczeń nawiązują się relacje, które wiążą się z pozytywnymi emocjami. To obniża poziom stresu i dodaje pewności siebie.

Ciekawą formą aktywności będzie tu zatem gimnastyka. Ćwiczenia wykonuje się w grupie osób w zbliżonym wieku. Są dostosowane do możliwości seniorów. Pozytywnie wpływają na cały organizm: poprawiają elastyczność mięśni i stawów, zmniejszają dolegliwości bólowe i eliminują bolesne skurcze.

A dla tych osób, które lubią ruch przy muzyce, idealny będzie taniec. To forma aktywności bardzo popularna w ostatnim czasie, stąd znajduje się w ofercie wielu klubów.

3. Gdzie ćwiczyć?

Uprawiać sport można wszędzie. Na wielu osiedlach stoją odkryte siłownie. Jeśli jednak chcemy wziąć udział w zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanego instruktora, warto poszukać w swojej okolicy klubu fitness. W jego ofercie najpewniej znajdziemy zajęcia dla seniorów.

W ostatnim czasie wiele jest również programów zachęcających do ćwiczeń osoby starsze. Jednym z nich jest karta MultiSport Senior. Posiadacze karty MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik mają możliwość podarowania bliskiej osobie, która ukończyła 60. rok życia, wstęp na darmowe zajęcia sportowe. I to codziennie!

W ramach programu seniorzy mogą brać udział w warsztatach nauki tańca, uczestniczyć w dedykowanych zajęciach fitness i zrelaksować się na basenie. Do ich dyspozycji jest również grota solna. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Każdy z nas jest inny, każdy też lubi inne rodzaje aktywności. Sztuką jest wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który da nam ogromną satysfakcję i sprawi, że będziemy chcieli regularnie je wykonywać. To klucz do sukcesu i dobrego zdrowia w każdym wieku.

Partnerem artykułu jest marka Multisport

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.