Trwa ładowanie...

Metody antykoncepcji dla kobiety palącej

Avatar placeholder
09.12.2015 14:00
Metody antykoncepcji dla kobiety palącej
Metody antykoncepcji dla kobiety palącej (Zdjęcie kobiety z tabletkami antykoncepcyjnymi / Shutterstock)

Palenie papierosów wpływa na wiele aspektów życia, w tym na planowanie powiększenia rodziny oraz sposoby zapobiegania zajścia w ciążę. Jeśli więc palisz i jesteś kobietą, która ukończyła 35. rok życia, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że należysz do szczególnie ryzykownej grupy kobiet, dla których antykoncepcja hormonalna może stanowić zagrożenie.

Nikotyna wchodząc w interakcje z estrogenem – obecnym w tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych – stanowi niebezpieczne połączenie. Zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żylnej, która polega na powstawaniu skrzepów w naczyniach i blokowaniu dopływu krwi do organów. W konsekwencji może to doprowadzić do udaru mózgu, przewlekłej niewydolności żylnej, zawału serca lub zatorowości płucnej. Jakie metody antykoncepcji są więc dostępne dla kobiet palących?

spis treści

1. Tabletki jednoskładnikowe (tzw. minipigułki)

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Są to tabletki, które w składzie nie mają estrogenu. Zamiast niego obecny jest tu progesteron – hormon należący do grupy gestagenów. Tabletki jednoskładnikowe przyjmuje się każdego dnia i nie robi się żadnych przerw między opakowaniami. Dodatkowo należy pamiętać o łykaniu tabletek o regularnej porze, ponieważ nawet niewielkie spóźnienie może skutkować zmniejszeniem ochrony. Opóźnienie powinno wynosić maksymalnie trzy godziny (a nie 12, jak w przypadku tabletek dwuskładnikowych). To jedna z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji przez kobiety karmiące, palące, otyłe lub kobiety chore na miażdżycę, cukrzycę i choroby serca.

2. Metody barierowe

Ich zadaniem jest stworzenie bariery uniemożliwiającej plemnikowi dostanie się do komórki jajowej. Chodzi tu o prezerwatywy, diafragmy (czyli kapturki zakładane na szyjkę macicy) oraz krążki dopochwowe.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

3. Chemiczne środki antykoncepcyjne

Środki te stosowane są miejscowo. Są to: pianki, płyny, kremy lub globulki dopochwowe. Mają zniszczyć lub unieruchomić plemniki za pomocą środków plemnikobójczych oraz zagęścić śluz szyjkowy. Niestety, ich skuteczność nie należy do najwyższych, dlatego najlepiej stosować tę metodę w połączeniu z inną.

4. Zastrzyki antykoncepcyjne

Są jedną z najnowszych metod antykoncepcyjnych. W składzie zawierają wyłącznie jeden hormon – progesteron. Powstrzymuje on owulację i tak jak w przypadku chemicznych środków antykoncepcyjnych, zagęszcza śluz. Istotny jest fakt, że metoda ta jest odpowiednia dla kobiet karmiących oraz palących. Zastrzyk antykoncepcyjny wykonuje się raz na trzy miesiące, a jego działanie jest natychmiastowe.

5. Naturalne planowanie rodziny (NPR)

Metoda ta polega na obserwacji własnego ciała, a następnie zapisywaniu w kalendarzu dni, w których występuje owulacja. Na podstawie objawów występujących w różnych fazach cyklu możliwe jest uniknięcie bądź zaplanowanie ciąży.

 

6. Implanty antykoncepcyjne

To skuteczna metoda, z której skorzystać mogą także kobiety karmiące. Implant w postaci elastycznego pręcika wszczepiony jest pod skórę i zawiera progestagen, który stopniowo się uwalnia, uniemożliwiając tym samym zapłodnienie. Zaletą jest czas trwania ochrony. Implant bowiem może działać nawet przez kilka lat.

7. Wkładki wewnątrzmaciczne (spirale)

To metoda zalecana jest kobietom, które urodziły już dziecko i w najbliższym czasie nie planują ponownej ciąży. Wiążę się to z rozwarciem szyjki macicy i możliwością uszkodzenia jej u kobiet, które nie mają jeszcze dzieci. Spirala aplikowana jest przez lekarza w ostatnim dniu miesiączki. Jej działanie jest długotrwałe – zwykle do kilku lat.

Powyższe przykłady pokazują, że antykoncepcja dla kobiet palących jest dosyć różnorodna. Ważne, aby jej wybór został skonsultowany z lekarzem ginekologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu pomoże podjąć decyzję. W przeciwnym wypadku może dojść do skutków ubocznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze