Trwa ładowanie...

Sposoby na skurcze nóg. Użyj musztardy

Budzą cię nocne skurcze? Mamy dobre wieści. Łatwo się z nimi uporasz, sięgając po jeden produkt. Na pewno masz go w lodówce. Sprawdź tę zaskakującą metodę.

Zobacz film: "Objawy niedoboru magnezu. Na co zwrócić uwagę?"

spis treści

1. Skurcze nóg – przyczyny

Skurcze nóg to nieprzyjemna dolegliwość. Mogą wybudzać w nocy ze snu, powodować ból i dyskomfort. Problemy te zwykle dotyczą łydek, stóp lub ud.

Skurcze zdarzają się m.in. u osób intensywnie trenujących, noszących obcasy, cierpiących na niedobory niektórych minerałów, jak magnez i potas, a także u chorych ze stanami zapalnymi w obrębie żył. Siedzący tryb życia lub przeciwnie – wymuszona pozycja stojąca – również mogą skutkować nieprzyjemnymi skurczami.

Osoby odwodnione, z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi lub nerwowo-mięśniowymi, a także cierpiące na chorobę Parkinsona, także mogą się borykać z problemem skurczów.

Narzekają na nie często kobiety ciężarne. Skurcze mogą towarzyszyć również wyniszczeniu organizmu przez nadmierne spożycie alkoholu.

Niezależnie od przyczyn powodujących skurcze, znamy metody, które pomogą się z nimi uporać.

2. Musztarda na skurcze nóg

Brzmi to zaskakująco, ale niezastąpiona jest musztarda. Zawarty w niej kwas octowy sprzyja wytwarzaniu większej ilości acetylocholiny przez organizm. Ten związek chemiczny działa na neurony, skutkując rozluźnieniem napiętych mięśni.

Należy mieć na uwadze, że musztardę na skurcze stosuje się przez jej spożywanie doustne lub przez posmarowanie obolałego mięśnia. Podobnie mogą działać również inne ostre posiłki czy też przyprawy.

Uważa się, że podczas pieczenia w przełyku dochodzi do stymulacji układu nerwowego. To rzutuje na rozluźnienie mięśni. Zdaniem naukowców za skurcze odpowiedzialne są neurony, a nie same mięśnie. Dlatego stymulowanie układu nerwowego daje tak dobre rezultaty w walce ze skurczami.

3. Sposoby na skurcze nóg

Żeby bolesny skurcz minął, warto wyciągnąć nogi. Palce stóp należy ciągnąć w stronę kolan. Jeśli ktoś nie jest w stanie dosięgnąć do palców u stóp, może wspomóc się ręcznikiem, szalem, paskiem.

Wielu osobom pomaga również wykonanie kilku okrążeń pokoju, ze strząsaniem stóp przy podnoszeniu. Dobrym pomysłem jest również masaż pobudzający krążenie.

O czym mogą świadczyć skurcze nóg w nocy?
O czym mogą świadczyć skurcze nóg w nocy? [6 zdjęć]

Budzą cię w nocy bolesne skurcze łydek, a czasem nawet ud? Jest to problem utrudniający spokojny sen...

zobacz galerię

4. Skurcze nóg – profilaktyka

Aby zapobiegać bolesnym skurczom w nocy, powinno się unikać zbyt ciężkiej i krępującej ruchy pościeli. Ciepła kąpiel przed snem lub ogrzewacz w miejscach najczęściej doświadczających skurczów również mogą być pomocne. Warto regularnie rozciągać mięśnie i ścięgna. Korzystnie działa też pływanie, które wzmacnia mięśnie bez ich obciążania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza