Trwa ładowanie...

Spóźniający się okres – 6 najczęstszych przyczyn spóźniającej się miesiączki

Spóźniający się okres może być powodem do niepokoju. Przyczyn spóźniającego się okresu może być wiele. Dlaczego okres się spóźnia? Czy musimy się od razu martwić?

spis treści

1. Ile trwa cykl miesiączkowy

Najważniejsze co może zrobić kobieta to poznać swój cykl miesiączkowy. Obserwacja cyklu, dni płodnych, owulacji i fazy lutealnej jest niezwykle istotna. Pozwala ona na poznanie swojego ciała i cyklu.

Zobacz film: "Bóle menstruacyjne"

Aby obserwacja była wiarygodna trzeba poświęcić klika cykli na dokładną obserwację. Obserwować trzeba śluz z pochwy, położenie i rozwarcie szyjki, a także temperaturę.

2. Spóźniający się okres jako pierwszy objaw ciąży

Spóźniający się okres to pierwszy objaw ciąży. Kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w ścianie macicy, wówczas nie wystąpi miesiączka. Jeżeli jesteś zdrowa, a możesz być w ciąży nie ma prostszej drogi jak wykonanie testu ciążowego bądź badań na beta HCG.

Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka

zobacz galerię

3. Stres i spóźniający się okres

Przyczyną spóźniającego się okresu może być stres, który towarzyszy nam w każdym aspekcie życia. Praca, szkoła, problemy z związku, czy napięte relacje w domu wpływają na produkcję takich hormonów jak kortyzol czy adrenalina. Ich działanie wpływa na to, że okres się spóźnia

4. Przyczyny spóźniającego się okresu

Długa podróż i zmiana klimatu to także przyczyny spóźniającego się okresu. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia ze zmianami stref czasowych. Miesiączka jest uzależniona od naszego zegara biologicznego. Podróże mogą wpływać na zmiany hormonalne, które mogą rozregulować cykl miesiączkowy.

5. Klimakterium

Spóźniający się okres może być jednym z objawów menopauzy. Rozpoczyna się ona pomiędzy 44 a 56 rokiem życia. Głównym objawem klimakterium jest brak okresu, więc spóźniający się okres może zwiastować nadchodzącą menopauzę.

Zobacz także:

6. Wydłużenie cyklu miesiączkowego

Sport może powodować spóźniający się okres. Organizm jest osłabiony i osłabiony jest układ rozrodczy. Może to powodować wydłużenie cyklu miesiączkowego.

7. Wpływ odchudzania na okres

Odchudzanie ma wpływ na okres, szczególnie jeżeli jest bardzo restrykcyjne i drastyczne. Poprzez dostarczanie organizmowi mniejszej ilości witamin i składników odżywczych organizm zaczyna inaczej funkcjonować, co może skutkować spóźniającym się okresem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza