Trwa ładowanie...

Spray do nosa bez konserwantów

Badania potwierdziły, że nowy spray do nosa bez konserwantów jest bezpieczny w użyciu, dobrze tolerowany i nawet po wielokrotnym zastosowaniu pozostaje sterylny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Konserwanty w sprayach do nosa

Zazwyczaj do sprayów do nosa dodawane są konserwanty, które zapobiegają zanieczyszczaniu roztworu. Konserwanty te mają za zadanie niszczenie mikroorganizmów, które mogą dostać się do preparatu po otwarciu jego opakowania. Mogą one jednak wywoływać pewne skutki uboczne, w tym podrażnienie błony śluzowej nosa i zatok.

2. Badanie z użyciem sprayu

Amerykańscy naukowcy postanowili zrezygnować z konserwantów, a zamiast tego zakwasili roztwór soli fizjologicznej przy pomocy kwasu chlorowodorowego. Następnie przetestowali spray na 20 uczestnikach badania. Każdy z uczestników stosował spray bez konserwantów na zmianę ze sprayem je zawierającym. Każdy preparat stosowany był przez tydzień, a przed zmianą sprayu przez tydzień nie stosowano żadnego leku. Nie zaobserwowano żadnej różnicy między oboma preparatami pod względem ich skuteczności, a także objawów u pacjenta. Co więcej posiew z butelki preparatu nie wykazał obecności drobnoustrojów, co oznacza, że płyn nie został skażony podczas stosowania. Jest to dobra wiadomość dla osób nadwrażliwych na konserwanty zawarte w preparatach do nosa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.