Przejdź na WP

Stilnox – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Stilnox jest lekiem nasennym i uspokajającym. Pomaga pacjentom wyciszyć się i zapaść w spokojny sen. Jest zalecany w krótkotrwałej terapii. Stilnox jest dostępne w postaci tabletek i jest wydawany wyłącznie na receptę.

Zobacz film: "Sposoby na problemy ze snem"

spis treści

1. Stilnox – charakterystyka

Lek Stilnox jest stosowany w psychiatrii i neurologii do krótkotrwałego leczenia bezsenności. Substancją czynną leku Stilnox jest zolpidem. Stilnox jest dostępne w postaci tabletek i jest wydawany wyłącznie na receptę. Zolpidem wykazuje szybkie działanie nasenne. Stilnox ułatwia zasypianie, wydłuża całkowity czas trwania snu, poprawia jego jakość, zmniejsza liczbę i czas trwania wybudzeń nocnych. Działanie nasenne występuje po 10–30 minutach od przyjęcia leku i utrzymuje się do 6 godzin.

Zawody, które powodują problemy ze snem
Zawody, które powodują problemy ze snem [10 zdjęć]

Zdarza się, że często słyszymy o przypadkach, gdy kontroler ruchu lotniczego zasnął podczas swojej zmiany....

zobacz galerię

2. Stilnox – wskazania

Stilnox to lek nasenny i uspokajający. Ułatwia zasypianie, zmniejsza liczbę przebudzeń nocnych. Stilnox wydłuża czas trwania snu i poprawia jego jakość. Stilnox stosuje się w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych w przypadkach, gdy bezsenność powoduje u pacjenta uniemożliwiające funkcjonowanie osłabienie lub dotkliwe cierpienie.

3. Stilnox – przeciwwskazania

Stilnox nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy są uczuleni, na składniki leku. Przeciwwskazania do stosowania leku Stilnox to także zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu, miastenia (myasthenia gravis) – choroba charakteryzująca się nużliwością mięśni, ciężka niewydolność wątroby a także ciężka [niewydolność oddechowa.](niewydolność oddechowa.) Stilnox nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

4. Stilnox – dawkowanie

Stilnox ma postać tabletek powlekanych. Dorośli pacjenci powinni przyjmować 10mg 1 raz na dobę bezpośrednio przed snem. Kolejna dawka leku Stilnox nie może być przyjęta tej samej nocy.

U pacjentów z niewydolnością wątroby oraz w podeszłym wieku zaleca się dawkę 5 mg na dobę. Stilnox można stosować od kilku dni do 2 tygodni. Leki nasenne nie powinny być przyjmowane dłużej niż 4 tygodnie ponieważ może dojść do uzależnienia od leku. Cena leku Stilnox to ok 20 zł za 20 tabletek.

Zobacz także:

5. Stilnox – skutki uboczne

Działania niepożądane preparatu Stilnox to między innymi zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Objawem niepożądanym może być także niepamięć następcza, omamy, pobudzenie, koszmary senne, zmęczenie, stan splątania.

Objawy skutków ubocznych przy stosowaniu leku Stilnox to drażliwość, podwójne widzenie, biegunkę, nudności i wymioty, ból brzucha, senność, ból głowy, zawroty głowy a także nasilenie bezsenności.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy