Trwa ładowanie...

Stilnox – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
02.03.2023 14:44
Stilnox – charakterystyka, wskazania,  przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Stilnox – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Stilnox jest lekiem nasennym i uspokajającym. Pomaga pacjentom wyciszyć się i zapaść w spokojny sen. Jest zalecany w krótkotrwałej terapii. Stilnox jest dostępne w postaci tabletek i jest wydawany wyłącznie na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka Stilnoxu

Lek Stilnox jest stosowany w psychiatrii i neurologii do krótkotrwałego leczenia bezsenności. Substancją czynną leku Stilnox jest zolpidem. Stilnox jest dostępne w postaci tabletek i jest wydawany wyłącznie na receptę. Zolpidem wykazuje szybkie działanie nasenne. Stilnox ułatwia zasypianie, wydłuża całkowity czas trwania snu, poprawia jego jakość, zmniejsza liczbę i czas trwania wybudzeń nocnych. Działanie nasenne występuje po 10–30 minutach od przyjęcia leku i utrzymuje się do 6 godzin.

Zawody, które powodują problemy ze snem
Zawody, które powodują problemy ze snem [10 zdjęć]

Zdarza się, że często słyszymy o przypadkach, gdy kontroler ruchu lotniczego zasnął podczas swojej zmiany.

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania Stilnoxu

Zobacz film: "Sposoby na problemy ze snem"

Stilnox to lek nasenny i uspokajający. Ułatwia zasypianie, zmniejsza liczbę przebudzeń nocnych. Stilnox wydłuża czas trwania snu i poprawia jego jakość. Stilnox stosuje się w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych w przypadkach, gdy bezsenność powoduje u pacjenta uniemożliwiające funkcjonowanie osłabienie lub dotkliwe cierpienie.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Stilnox nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy są uczuleni, na składniki leku. Przeciwwskazania do stosowania leku Stilnox to także zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu, miastenia (myasthenia gravis) – choroba charakteryzująca się nużliwością mięśni, ciężka niewydolność wątroby a także ciężka niewydolność oddechowa. Stilnox nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

4. Dawkowanie

Stilnox ma postać tabletek powlekanych. Dorośli pacjenci powinni przyjmować 10mg 1 raz na dobę bezpośrednio przed snem. Kolejna dawka leku Stilnox nie może być przyjęta tej samej nocy.

U pacjentów z niewydolnością wątroby oraz w podeszłym wieku zaleca się dawkę 5 mg na dobę. Stilnox można stosować od kilku dni do 2 tygodni. Leki nasenne nie powinny być przyjmowane dłużej niż 4 tygodnie ponieważ może dojść do uzależnienia od leku. Cena leku Stilnox to ok 20 zł za 20 tabletek.

Zobacz także:

5. Działania niepożądane preparatu Stilnox

Działania niepożądane preparatu Stilnox to między innymi zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Objawem niepożądanym może być także niepamięć następcza, omamy, pobudzenie, koszmary senne, zmęczenie, stan splątania.

Objawy skutków ubocznych przy stosowaniu leku Stilnox to drażliwość, podwójne widzenie, biegunkę, nudności i wymioty, ból brzucha, senność, ból głowy, zawroty głowy a także nasilenie bezsenności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.