Trwa ładowanie...

Stracił zęba przez tę przypadłość. Kossakowski pokazał zdjęcie bez jedynki

Avatar placeholder
26.02.2023 20:24
Kosakowski wyznał, że choruje na bruksizm
Kosakowski wyznał, że choruje na bruksizm (East News, archiwum prywatne )

Przemysław Kossakowski pokazał zdjęcia, na których widać, że celebryta nie ma jedynki. Kossakowski zdradził, że stracił zęba przez chorobę.

spis treści

1. Pokazał zdjęcie bez zęba

Przemysław Kossakowski zasłynął z prowadzenia programu "Down the road. Zespół w trasie". W sobotę brał udział w 17. Gryfińskim Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" (impreza odbywa się co roku w Gryfinie w Zachodniopomorskiem), gdzie opowiadał o swojej najnowszej książce.

W publikacji pt. "Drobna nieuważność i inne historie" podzielił się z widownią zdjęciami sprzed czasu, kiedy był rozpoznawalny. Wśród unikatowych fotografii znalazła się taka, na której widać, że Kossakowski nie ma pełnego uzębienia. Na widowni znalazł się dentysta, który zapytał Kossakowskiego, co takiego się stało, że stracił ząb.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Kossakowski wyjaśnił, że choruje na bruksizm. To choroba, która powoduje m.in. zgrzytanie zębami podczas snu.

- Ząb pękł wzdłuż i nie dało się tego zacementować, dali mi wtedy tę jedynkę na takim metalowym czymś i ja ją sobie wkładałem. Jak były ważne rzeczy, jak np. spotkanie w TVN, to ja tę jedynkę wyjmowałem – wytłumaczył Kossakowski.

Przemysław Kossakowski pokazał zdjęcie bez jedynki
Przemysław Kossakowski pokazał zdjęcie bez jedynki (East News, archiwum własne Przemysława Kossakowskiego)

2. Co to jest bruksizm?

Bruksizm (ang. bruxism) to zaburzenie polegające na niekontrolowanym zgrzytaniu lub zaciskaniu zębów, które może występować zarówno w dzień, jak i w nocy podczas snu. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń układu stomatognatycznego, a dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Objawy bruksizmu mogą obejmować:

  • ból głowy,
  • sztywność w karku i szczęki,
  • nadmierną wrażliwość zębów,
  • erozję szkliwa,
  • zwiększoną wrażliwość dziąseł,
  • a także problemy z ruchami żuchwy i otwieraniem jamy ustnej.

W przypadku bruksizmu nocnego często obserwuje się również problemy ze snem i zmęczenie.

Przyczyny bruksizmu nie są w pełni poznane, ale uważa się, że może on być związany ze stresem, nieprawidłowym ułożeniem zębów, chorobami neurologicznymi lub chorobami reumatycznymi. Czasami bruksizm może być skutkiem stosowania niektórych leków lub narkotyków.

Leczenie bruksizmu może obejmować stosowanie specjalnych szyn nocnych lub aparatów ortodontycznych, które zapobiegają zużyciu zębów oraz zmniejszają napięcie mięśni szczęki. W każdym przypadku leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza lub stomatologa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze