Suplementy diety z kreatyną nie powinny być sprzedawane nieletnim

Wiele amerykańskich sklepów ze zdrową żywnością polecają suplementy diety z kreatyną dla nieletnich w celu polepszenia wyników sportowych. Nowe badania donoszą, że takie suplementy mają być zabronione dla osób poniżej 18 roku życia.

"Na opakowaniach suplementów z kreatyną widnieją wyraźne informacje o tym, że produkty te nie są zalecane dla osób poniżej 18 lat” - powiedział główny autor badania, dr Ruth Milanaik.

Kreatyna jest naturalnie występującym aminokwasem, który znajduje się w mięsach i rybach. Jest  także produkowana przez kilka narządów w organizmie człowieka.

Suplementacja kreatyny stała się popularna wśród kulturystów i sportowców wyczynowych, ponieważ ma ona przyspieszać przyrost masy mięśniowej. Jej zadaniem jest także zwiększanie wydolności.

Jednak nadmiar kreatyny powoduje odwodnienie, ponieważ wykorzystuje wodę z krwiobiegu, aby poprawiać funkcjonowanie tkanki mięśniowej.

Długotrwałe stosowanie takich suplementów diety może uszkodzić nerki i wątrobę, ale jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku organizmów ciągle rozwijającej się młodzieży.

Naukowcy potwierdzają, że suplementy tego typu wpływają na wiele narządów w organizmie młodych osób i znacznie osłabiają ich funkcjonowanie na długi czas.

Suplementy z kreatyną są dostępne w proszku, płynie lub w postaci tabletek.

Aby sprawdzić, czy kreatyna jest zalecana dla młodzieży pomimo tych problemów zdrowotnych, Milanaik i jego współpracownicy postanowili sprawdzić 244 sklepów ze zdrową żywnością w Stanach Zjednoczonych. Do tego celu poprosili o pomoc 19-letniego ucznia, który dzwoniąc przedstawiał się jako 15-letni piłkarz. Przedstawił swoją sytuację i pytał o to, jakie suplementy diety byłyby najlepsze dla niego w celu nabrania sił do nadchodzącego sezonu piłkarskiego.

Około 39 osób, które odebrały telefon, zaleciły suplement z kreatyną bez zadawania dodatkowych pytań. Około 29 procent poleciło kreatynę po krótkim wywiadzie.

Prawie 75 procent sprzedających powiedziało również, że 15-latkowie mogą zakupić kreatynę, co jest zresztą prawdą - nie istnieją przepisy zabraniające sprzedaży nieletnim, jak zauważył Milanaik.

Żaden ze sprzedawców nie zrobił nic nielegalnego, aczkolwiek każdy z nich miał świadomość, że ma do czynienia ze zdrowiem 15-letniego młodzieńca.

Kreatyna jest jednym z najczęściej sprzedawanych suplementów dla sportowców  w każdym wieku, w tym młodzieży, a bezpieczeństwo stosowania jej jest opisane wyłącznie na etykietach.

Prawdy i mity o suplementach diety

Na wzmocnienie odporności, koncentrację, mocne paznokcie, odchudzanie, przyspieszenie metabolizmu, spadek energii – obecnie na rynku dostępna jest cała...

Naukowcy zauważają, że pracownicy sklepów z suplementami diety powinni być nieustannie szkoleni na temat bezpieczeństwa stosowania poszczególnych używek. Mają nadzieję, że wyniki tych badań będą ostrzeżeniem zarówno dla młodych osób, jak i dla rodziców.

Każdy zainteresowany stosowaniem suplementów powinien skonsultować to z dietetykiem lub lekarzem zamiast polegać na wiedzy osoby sprzedającej w sklepie.

"Ludzie, którzy pracują w sklepach ze zdrową żywnością nie są ekspertami. Mogą oni opowiedzieć szczegółowo o tym, w jaki sposób dany preparat może pomóc wyglądać lepiej i czuć się lepiej, ale to nie są eksperci i ludzie powinni mieć tego świadomość" – tłumaczą naukowcy.

5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą

Kiedy po ciężkim treningu przychodzi czas na regeneracyjny posiłek, warto upewnić się, że sięgamy po coś, co sprawi, że nasz trud włożony w pracę nad sobą...

„Młodzi ludzie, którzy chcą walczyć o przyrost swojej siły i masy mięśniowej powinni robić to zgodnie ze starym i tradycyjnym sposobem” - mówi dietetyk Tomi Akanbi, koordynator żywienia klinicznego z Centrum Zdrowia  w Nowym Jorku.

"Wiele suplementów dostępnych w sprzedaży jest nieuregulowanych i często są zanieczyszczone, co może stanowić znaczne ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa młodzieży. Dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami sportowymi dostosowanymi do wieku mogą być skuteczniejsze w zbudowaniu trwałej masy mięśniowej i poprawie wyników sportowych” – podsumowuje Akanbi.

Natalia Kulik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...