Trwa ładowanie...

Świąd pochwy – przyczyny, choroby

Świąd pochwy oznacza najczęściej stan zapalny. Przyczyn jego powstania może być wiele. Sfera intymna charakteryzuje się specyficzną florą bakteryjną. Pod wpływem wielu czynników może dojść do zaburzeń w jej składzie. Pamiętajmy, że leczenie świądu powinno zawsze odbywać się w porozumieniu z lekarzem. Jakie mogą być przyczyny świądu?

spis treści

1. Przyczyny świądu pochwy

Świąd pochwy powstaje najczęściej w wyniku podrażnienia zewnętrznych błon śluzowych. Wówczas wzrasta poziom pH, a tym samym następują zaburzenia w obrębie naturalnych bakterii pochwowych. Oprócz swędzenia mogą pojawić się także inne objawy. Zaliczymy do nich pieczenie pochwy, ból, upławy o zróżnicowanej intensywności i zabarwieniu itp. Warto wiedzieć, że konkretne zabarwienie upławów wskazuje najczęściej na infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Tak, jak wyżej wspomniano świąd pochwy może mieć wiele różnych przyczyn. Za stan chorobowy mogą być odpowiedzialne kosmetyki zawierające podrażniające substancje chemiczne. Nie tylko drażnią, mogą również być źródłem reakcji alergicznych. Dlatego też do higieny miejsc intymnych używajmy specjalistycznych preparatów, które charakteryzują się pH zbliżonym do pochwy oraz zawartością kwasu mlekowego.

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

Świąd pochwy może być spowodowany alergią na stosowane środki higieny dla przykładu tampony
Świąd pochwy może być spowodowany alergią na stosowane środki higieny dla przykładu tampony

Następną przyczyną świądu pochwy może być proszek do prania lub płyn do płukania tkanin. Jeżeli jest to główna przyczyna wystąpienia świądu pochwy, wówczas wystarczy zmienić detergenty do prania na te bardziej delikatne oraz naturalne. Z powodzeniem można używać środków piorących przeznaczonych dla dzieci. Kolejną przyczyną świądu miejsc intymnych są nieprzewiewne i ciasne ubrania. Skóra nie ma wówczas szans na oddychanie. Rozwiązaniem jest luźna bielizna wykonana z bawełny.

Inną przyczyną swędzenia narządów rodnych kobiety jest wysuszenie pochwy, które może powstać w wyniku używania tamponów, kontaktu z chlorowaną wodą, używania dopochwowych środków antykoncepcyjnych, używania lubrykantów, a także prezerwatyw lateksowych. Infekcje pochwy mogą zaistnieć po terapii antybiotykowej, która zmniejsza ilość dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego.

2. Świąd pochwy objawem choroby

Pacjentki przychodzą najczęściej do gabinetu ginekologicznego z objawami grzybicy pochwy. Wówczas występuje zapalenie pochwy i sromu wywołane zazwyczaj przez grzyby Candida albicans, czyli drożdżaki. Tego typu bakterie bytują naturalnie w kobiecej pochwie. Jeśli jednak dojdzie do zaburzeń pracy układu immunologicznego, może dojść do zbytniego namnażania się drożdżaków. Częstą dolegliwością grzybicy pochwy jest także ból, świąd odczuwany podczas stosunku seksualnego.

To też warto wiedzieć

Świąd pochwy może wywołać również bakteryjne zakażenie pochwy. Schorzenie występuje w wyniku szkodliwego działania bakterii beztlenowych. Do zakażenia bakteryjnego może dojść, kiedy kobieta nie przestrzega właściwej higieny miejsc intymnych. Kolejną chorobą, której może towarzyszyć świąd pochwy jest zanikowe zapalenie sromu oraz pochwy. Dolegliwość dotyka przede wszystkim kobiety znajdujące się w okresie menopauzy. Zanikowe zapalenie sromu i pochwy związane jest między innymi z niedoborem estrogenów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Żółte upławy
Świąd pochwy – przyczyny, choroby
Świąd pochwy – przyczyny, choroby
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza