Przejdź na WP

Syndrom miesiąca miodowego – kłopotliwa przypadłość młodych kobiet

Ze statystyk wynika, że ponad połowa kobiet raz w życiu przeszła infekcję dolnych dróg moczowych. Mimo przestrzegania higieny intymnej i posiadania stałego partnera, problem nawraca cyklicznie. Dlaczego? Głównym czynnikiem, który go wywołuje, jest zakażenie bakterią jelitową Escherichia coli, do którego dochodzi np. podczas seksu. Jest to tzw. syndrom miesiąca miodowego, który zwykle objawia się bólem podczas oddawania moczu i przy stosunku. To znacznie obniża satysfakcję z życia seksualnego i zwyczajnie zniechęca do współżycia. Jak sobie pomóc?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Nawracające infekcje

Kłopotliwa przypadłość, jaką jest tzw. syndrom miesiąca miodowego, dotyka wiele młodych kobiet – budowa anatomiczna sprawia, że panie częściej borykają się z tym problemem niż mężczyźni. W momencie rozpoczęcia współżycia po raz pierwszy może dojść do zakażenia pęcherza. Dzieje się tak dlatego, że bakterie E. coli zostają przeniesione z pochwy do cewki moczowej. Niestety, później prawie po każdym zbliżeniu młode kobiety zauważają u siebie objawy zapalenia pęcherza.

Syndrom miesiąca miodowego, a więc infekcje układu moczowego na skutek zwiększonej aktywności seksualnej, to najczęściej zapalenie pęcherza moczowego bądź cewki moczowej. Głównym objawem jest nieustanne parcie na pęcherz połączone z bardzo znikomym oddawaniem moczu. Towarzyszy temu często pieczenie w okolicach cewki oraz ból podczas oddawaniu moczu. Dodatkowo może pojawić się podwyższona temperatura ciała, brak apetytu, apatia, ogólne rozbicie czy zmęczenie. W bardziej skrajnych przypadkach występuje także krwiomocz. Objawy są nieprzyjemne i powodują duży dyskomfort.

2. Przyczyny syndromu miesiąca miodowego

Skąd bierze się choroba miesiąca miodowego? U kobiet odległość cewki moczowej od pochwy i odbytnicy jest niewielka. Ponadto cewka ma długość ok. 2–5 centymetrów, dlatego zarazki łatwo mogą przedostać się do pęcherza, wywołując stan zapalny. Najczęściej zdarza się to podczas współżycia, a patogenem, który wywołuje schorzenie jest zwykle bakteria jelitowa Escherichia coli.

Zdarza się również, że przyczyną zakażenia są gronkowce Staphylococcus epidermidis, które również lokalizują się w okolicach krocza i odbytu. Przyczyna nawracających infekcji intymnych może być też inna - cukrzyca, stosowanie niektórych rodzajów antykoncepcji (tabletki hormonalne, spiralki, wkładki, krążki dopochwowe), używanie środków plemnikobójczych, osłabienie układu odpornościowego, zakażenie wirusem HIV, zaparcia, wstrzymywanie moczu, menopauza czy wady w budowie układu moczowego.

3. Jak zapobiegać i leczyć syndrom miesiąca miodowego?

Jak się bronić przed nieprzyjemnymi infekcjami intymnymi? Priorytetem jest przestrzeganie higieny. Należy pamiętać, że nie jest wskazane mycie okolic intymnych zwykłym mydłem, ponieważ może podrażniać śluzówkę oraz niszczyć dobrą florę bakteryjną, co ułatwia przedostawanie się zarazków do cewki moczowej. Do codziennego mycia powinno się stosować specjalnie do tego przeznaczony płyn lub żel do higieny intymnej, który ma odpowiednie pH. Nie można też zwlekać z oddawaniem moczu i go wstrzymywać, gdyż powoduje to namnażanie się bakterii. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy pić dużo wody mineralnej, a profilaktycznie warto też sięgnąć po sok z żurawiny lub czarnej porzeczki.

Jeśli jednak dojdzie już do tzw. choroby miesiąca miodowego, niezbędne jest leczenie furaginą bądź antybiotykiem przepisanym przez lekarza. Oprócz farmakologii, wspomagająco powinniśmy wypijać co najmniej dwa litry płynów dziennie.

Ponadto przed współżyciem warto wypić przynajmniej szklankę wody, ponieważ dzięki temu oddamy mocz bezpośrednio po stosunku, co pozwoli na samoistne wydalenie patogenów. Przed stosunkiem należy też całkowicie opróżnić pęcherz. Jeśli mimo wspomnianych zabiegów, infekcje wracają po każdym zbliżeniu, warto rozważyć zmianę pozycji seksualnej.

Następny artykuł: Zapalenie pęcherza u kobiet

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy