Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne a depresja

Część kobiet, które zdecydowały się na antykoncepcję hormonalną, skarży się na efekty uboczne, takie jak: trudność w osiąganiu orgazmu, rozdrażnienie, płaczliwość, stany depresyjne. Czy za tego typu objawy rzeczywiście odpowiedzialne są środki antykoncepcyjne?

Zobacz film: "Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją"

spis treści

1. Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Stany obniżonego nastroju i kłopoty w osiąganiu orgazmu rzeczywiście mogą być wynikiem stosowania doustnej antykoncepcji. Substancje zawarte w tabletkach u niektórych kobiet mogą wywoływać tego typu reakcje. W przypadku kiedy zauważyłaś niekorzystną zmianę nastroju oraz mniejszą satysfakcję ze współżycia, która zbiegła się w czasie z początkiem przyjmowania pigułek, skontaktuj się z ginekologiem. Prawdopodobnie lekarz zaleci zmianę preparatu.

2. Leczenie depresji po tabletkach antykoncepcyjnych

U części kobiet, u których ujawniła się depresja podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, naukowcy wykryli niższe stężenie witaminy B6 we krwi w porównaniu z resztą populacji. Przyjmowanie witaminy B6 prowadzi więc do znaczącej poprawy samopoczucia. Zazwyczaj wystarczy podawać 50 mg witaminy dziennie aż do czasu pojawienia się efektu. Przeciętnie czas oczekiwania na poprawę nastroju to 2 miesiące. Jeśli po tym czasie depresja nadal się utrzymuje, prawdopodobnie przyczyna leży gdzie indziej. Objawy uboczne są efektem brania tabletek antykoncepcyjnych tylko u niektórych kobiet. Bywa jednak i tak, że źródłem depresji są inne czynniki. Odkrycie prawdziwej przyczyny może być trudne, dlatego łatwiej jest przypisać ją tabletkom. Depresja może także ujawnić się między innymi w wyniku zaburzeń osobowości, stresu związanego z wykonywaną pracą, trudnej sytuacji rodzinnej, a także utraty kogoś lub czegoś bliskiego. Jeśli więc objawy depresyjne nawet po zmianie tabletek nie ustępują, najlepiej zgłosić się na konsultację psychologiczną. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie psychoterapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

 Anna Białous
Następny artykuł: Zmiany nastrojów przy tabletkach
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza