Trwa ładowanie...

Tabletki na sen - właściwości, wskazania do stosowania

Avatar placeholder
30.03.2021 22:13
Tabletki na sen - właściwości, wskazania do stosowania
Tabletki na sen - właściwości, wskazania do stosowania (123RF)

Tabletki na sen w leczenie bezsenności powinno stosować się jedynie w charakterze tylko działania doraźnego, krótkotrwałego i wspomagającego. Gdy bezsenność jest tylko jednym z objawów szerszego zespołu zaburzeń (np. w depresji), ustępuje często razem z leczeniem całej choroby.

spis treści

1. Tabletki na sen - właściwości

Grupy leków nasennych mają bardzo wiele działań niepożądanych, a przede wszystkim bardzo często mogą silnie uzależniać, co powoduje, że przyjmowanie ich powinno być traktowane jako ostateczność. Najlepszym lekiem nasennym byłby ten, który działałby wybiórczo tylko na te struktury mózgu, które są odpowiedzialne za prawidłowy sen i nie powodowałby zaburzeń fizjologicznej cykliczności snu. Idealne tabletki na sen powinny powodować szybkie zasypianie, zachowywać prawidłową sekwencję poszczególnych faz snu, zapewniać odpowiedni czas trwania snu o dobrej jakości i nie powodować działań niepożądanych dnia następnego, tak aby pacjent obudził się wypoczęty i uniknął uczucia splątania po podaniu leku. Nie powinien on dodatkowo powodować uzależnienia lub wywoływać zaostrzenia bezsenności czy innych objawów odstawienia w momencie przerwania leczenia.

Warto podkreślić, że wszystkie tabletki na sen prowadzą do uzależnienia. Nie ma w tym zakresie leków bezpiecznych. Obecnie lekarze dysponują lekami nasennymi nowej generacji. Środki te są bardziej skuteczne w zwalczaniu różnorodnych objawów bezsenności, wprowadzają mniejszą ilość przerw do naturalnego przebiegu snu, a ich stosowanie wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem powstania uzależnienia w porównaniu z dawniej stosowanymi tabletkami na sen, szczególnie tymi z klasy benzodiazepin. Jednak nie są one wolne od ryzyka uzależnienia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Tabletki na sen powinny znajdować się w szafce nocnej, tylko na wyciągnięcie ręki. Nigdy nie wolno brać leków przed położeniem się spać, zakładając z góry, że na pewno się nie zaśnie.

Sen po lekach nasennych i uspokajających nie zastąpi jednak snu fizjologicznego, który dla człowieka jest zawsze najbardziej pokrzepiający.

2. Tabletki na sen - wskazania do stosowania

W zależności od rodzaju zaburzeń, tabletki na sen stosuje się maksymalnie 4 tygodnie.

Wskazaniem do podania leków nasennych jest głównie bezsenność przygodna i krótkotrwała.

  • Bezsenność przygodna, spowodowana zmianą stref czasowych -> patrz niżej: Jet lag
  • W przypadku bezsenności wywołanej pracą zmianową należy raczej unikać leków nasennych lub stosować je tylko doraźnie.
  • W bezsenności krótkotrwałej nie powinno się stosować leków dłużej niż 2 tygodnie.

Różne postacie bezsenności przewlekłej powinno się przede wszystkim leczyć przyczynowo, w zależności od choroby podstawowej (psychicznej lub somatycznej). Tabletek na sen nie stosuje się dłużej niż 4 tygodnie.

W przypadku bezsenności pierwotnej, która spowodowana jest wewnętrznymi czynnikami w organizmie, tabletki na sen stosuje się na początku terapii. Można następnie powtarzać takie kuracje, po zastosowanej przerwie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zioła na bezsenność
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze