Trwa ładowanie...

Naturopatia

Naturopatia należy do metod medycyny naturalnej i łączy w sobie wiele technik leczniczych, od porad dotyczących higieny życia, po bardziej kontrowersyjne dziedziny, jak irydiologia czy refleksologia.

spis treści

1. Naturopatia w profilaktyce zdrowotnej

Podobnie do medycyny chińskiej i indyjskiej, naturopatia opiera się na założeniu ochrony energii życiowej. Terapie naturalne wykorzystują wiele dziedzin i metod leczniczych, mając na celu optymalizację zdrowia, poprawę jakości życia, a nawet samoleczenie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Naturopaci sięgają po porady, dotyczące higieny życia, zdrowego odżywiania, dobrego snu, aktywności fizycznej, dorzucając do nich hydroterapię, ziołolecznictwo i inne dziedziny wiedzy medycyny chińskiej i indyjskiej.

Naturopatia nie leczy objawów, lecz próbuje odkryć prawdziwe przyczyny problemu i pomóc organizmowi go pokonać. Dietetyka, ziołolecznictwo, osteopatia, hydroterapia, aromaterapia, refleksologia... z tego potężnego arsenału metod naturalnych korzysta naturopatia, wybierając te najodpowiedniejsze dla danego pacjenta.

2. Naturopatia w leczeniu niektórych chorób

Naturopatia ma głównie działanie profilaktyczne, czyli dotyczy osób cieszących się dobrym zdrowiem, które chcą to zdrowie zachować. Jednak terapie naturalne mogą również okazać się skuteczne w przypadku: powtarzających się dolegliwości górnych dróg oddechowych, zmęczenia, bezsenności, bólów brzucha... Wizyta u naturopaty trwa zazwyczaj od 1 do 1,5 godziny i dzieli się na dwa etapy:

  • Bilans energii życiowej: do określenia tego bilansu mogą być użyte bardzo kontrowersyjne metody: irydiologia (określenie stanu zdrowia na podstawie tęczówki oka), morfopsychologia (połączenie psychologii i morfologii) itd. Celem bilansu jest m.in. określenie temperamentu i witalności pacjenta.
  • Następnie naturopata układa indywidualny program dla pacjenta, zawierający porady dotyczące higieny życia i uzupełniające terapie naturalne.

Uwaga, w przypadku poważnych chorób i dolegliwości naturopatia nie może być jedyną metodą terapeutyczną. Może ewentualnie towarzyszyć niektórym metodom leczenia.

Terapie naturalne wciąż budzą wiele kontrowersji, szczególnie w gronie lekarzy. Jednak wszyscy są zgodni, że bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny życia i odpowiedniego odżywiania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Naturopatia
Naturopatia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza