Trwa ładowanie...

Tlen inhalacyjny - charakterystyka, bezpieczeństwo, opinia pulmonologa

Tlen inhalacyjny, nazywany także tlenem medycznym umożliwia inhalację tlenem w domowych warunkach. Zwolennicy rekreacyjnej terapii tlenowej uważają, że stosowanie tlenu medycznego zwiększa nasz poziom energii, redukuje nadmiar stresu, a także pozwala wyeliminować tzw. kaca. Niestety, nie ma zbyt wielu dowodów na poparcie tych twierdzeń. Czy kupowanie tlenu w puszce jest niczym innym, jak wyrzucaniem pieniędzy w błoto? Co na temat stosowania tlenu medycznego w puszkach uważają specjaliści?

spis treści

1. Co to jest tlen inhalacyjny?

Tlen inhalacyjny to produkt umożliwiający tlenoterapię w domowych warunkach. Polecany jest przede wszystkim sportowcom, pasjonatom aktywności fizycznej (również tym, którzy w trakcie wykonywania ćwiczeń szybko się męczą), kierowcom, studentom, osobom cierpiącym z powodu bezsenności, osobom zmagającym się z problemami układu oddechowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Tlen inhalacyjny występuje w formie skoncentrowanego tlenu w puszce. Zgodnie z zapewnieniami producentów, zawiera on aż 99,5% czystego tlenu. W okresie pandemii sprzedaż tlenu medycznego znacząco wzrosła. Wynika to z faktu, że na wielu aukcjach internetowych, produkt ten zachwalany jest jako środek terapeutyczny dla ozdrowieńców, którzy mają za sobą zachorowanie na COVID-19. Polecany jest również tym, którzy mają duszności, niewydolność oddechową lub zmagają się z kaszlem. Efektem regularnego stosowania tlenu inhalacyjnego ma być: poprawa ogólnej sprawności fizycznej, dotlenienie komórek, poprawa samopoczucia.

Większość przenośnych inhalatorów tlenowych zawiera rurkę, zawór oraz maskę. W puszce znajduje się około 9-15 litrów sprężonego tlenu, w zależności od wielkości opakowania.

2. Czy stosowanie tlenu inhalacyjnego jest bezpieczne?

Tlen inhalacyjny jest produktem w pełni bezpiecznym, o ile stosujemy go zgodnie z zaleceniami producenta. Osoby borykające się z chorobą płuc, upośledzeniem funkcji serca lub innymi chorobami, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed użyciem tlenu medycznego.

3. Czy warto kupić tlen inhalacyjny?

Czy warto kupić tlen inhalacyjny do domowej tlenoterapii? Jakie opinie na temat użytkowania tlenu medycznego mają kupujący? Okazuje się, że niezbyt przychylne. Oto opinia, która pojawiła się na jednej z aukcji w największej platformie e-commerce – Allegro.

„Tlen skończył się zdecydowanie wcześniej, niż wynika to z informacji na opakowaniu. Zamiast na ok. 80 wdechów wystarczyło co najwyżej na kilkanaście”.

Swoje niezadowolenie wyraził również inny użytkownik. Mężczyzna przyznał, że zakup tlenu medycznego jest niczym innym, jak wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

„Beznadziejne 83zł wyrzucone w błoto. Kilka sekund i puszki nie ma” – skwitował niezadowolony konsument.

Inna osoba zwróciła uwagę na coś innego – deklarowaną przez producenta zawartość tlenu w puszcze.

„Wydaje mi się, że butle nie posiadają deklarowanej przez producenta ilości tlenu”.

4. Pulmonolog o stosowaniu domowego tlenu inhalacyjnego

Zdaniem pulmonologa, doktora habilitowanego nauk medycznych, Tadeusza Zielonki stosowanie tlenu inhalacyjnego w aerozolu nie daje żadnych efektów w przypadku zachorowania na Covid-19. Śródmiąższowe zapalenie płuc u osób, które zachorowały na koronawirusa wymaga ciągłego dostarczania tlenu, jednak nie takiego, jaki oferują nam producenci tlenu w puszkach.

„W tych aerozolach z tlenem są jego tak małe ilości, że wystarczą na 120 wdechów, czyli na kilka minut oddychania, a to nikomu ani nie pomoże, ani nie zaszkodzi” – przekonuje lekarz.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza