Tu pracował lekarz Dawid Kacprzyk. Zmieniono radę nadzorczą

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, Warszawski Szpital Południowy ma nową radę nadzorczą. To w tej placówce pracował były już radny Koalicji Obywatelskiej Dawid Kacprzyk i to tam miał funkcjonować tzw. salonik VIP dla polityków rządzącej koalicji.

Prezydent Warszawy zmienił radę nadzorczą Szpitala PołudniowegoPrezydent Warszawy zmienił radę nadzorczą Szpitala Południowego
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Mateusz Różański

W czwartek 18 czerwca dotychczasowa rada nadzorcza placówki, na wniosek prezydenta miasta, odwołała dotychczasowy zarząd szpitala. Stało się to po publikacji portalu Zero.pl, który opisał sprawę lekarza Dawida Kacprzyka. Jako koordynator SOR-u w Szpitalu Południowym oraz radny KO warszawskiej dzielnicy Ursus, miał on w ubiegłym roku – będąc jeszcze w trakcie specjalizacji z anestezjologii – zarobić 1,6 mln zł.

"Skład nowej rady gwarantuje połączenie doświadczenia i kompetencji w wielu obszarach: od prawa, przez funkcjonowanie spółek, po wiedzę medyczną" – podkreślił Trzaskowski we wpisie na portalu X.

Tłumaczenia Trzaskowskiego. Odwołał całą radę nadzorczą

Kto jest w nowej Radzie Nadzorczej Warszawskiego Szpitala Południowego?

W nowej radzie zasiądzie Anna Walicka-Dąbrowska – radczyni prawna z doświadczeniem w organach samorządu terytorialnego oraz kancelariach prawnych. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz własności intelektualnej. Od 2017 r. związana jest z Urzędem m.st. Warszawy – najpierw w Biurze Spraw Dekretowych, a od 2025 r. w Biurze Ładu Korporacyjnego.

Kolejny członek rady to prof. Mariusz Bidziński, lekarz ginekolog i położnik, profesor nauk medycznych oraz profesor zwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2021 r. pełni funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Obecnie pracuje m.in. w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, zasiada w radach fundacji Polska Liga Walki z Rakiem i "Tam i z Powrotem" oraz działa w zarządzie Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Oprócz nich w skład rady Szpitala Południowego weszła Katarzyna Taraszkiewicz-Sirocka – wieloletnia pracowniczka Urzędu m.st. Warszawy z bogatym doświadczeniem w administracji publicznej.

Prace prokuratorskie

Jak informuje PAP, w Szpitalu Południowym trwają obecnie intensywne kontrole prowadzone przez stołeczny ratusz, Państwową Inspekcję Pracy (PIP) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawę opisywanych w lecznicy nieprawidłowości bada prokuratura, a osobne postępowanie wyjaśniające prowadzi Naczelna Izba Lekarska.

Prokurator generalny Waldemar Żurek zapowiedział również, że śledczy zbadają, czy prezydent Rafał Trzaskowski wiedział wcześniej o nieprawidłowościach w tej placówce.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie