Typy osobowości

Czym jest osobowość? W psychologii istnieje cała masa różnych teorii osobowości, m.in. teoria Freudowska, teorie czynnikowe Raymonda Cattella albo Hansa Eysencka czy teorie neopsychoanalityczne, np. Karen Horney, Harry' ego Sullivana. Wiele osób interesuje się tym, co psychologia mówi o ludziach i ich cechach osobowości. Według teorii Carla Gustava Junga, ludzie zasadniczo się od siebie różnią. Psychologia Junga zakłada, że rodzaje osobowości determinują zdolność do przetwarzania informacji. Powszechnie znany element jego teorii to podział na ekstrawertyków i introwertyków. Jednak psychologia jungowska jest nieco bardziej skomplikowana. Autor wyodrębnił aż 16 typów osobowości, które zasadniczo różnią się między sobą. Jak wygląda ten podział?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wpływ hormonów na osobowość"

Ekstrawertyk a introwertyk

Psychologia osobowości zajmuje się m.in. klasyfikacją różnych rodzajów osobowości. W tworzeniu szeregu typologii uwzględnia się różne cechy, np. otwartość na nowości, poziom tolerancji, odporność na stres, stosunek do ludzi itp. Główną cechą ekstrawertyków jest zwrócenie się do świata zewnętrznego, a introwertyków – skupienie na sobie i własnym postrzeganiu rzeczywistości. Ci pierwsi są otwarci i często bardzo rozmowni, podczas gdy ci drudzy sprawiają wrażenie zdystansowanych, cichych i rozważnych. Osoby ekstrawertywne łatwo nawiązują znajomości, a introwertycy mają z tym problem. Dla ekstrawertyka praca w grupie to jego żywioł, z kolei introwertyk woli działać samodzielnie.

Osoby, które są nastawione na odczuwanie, żyją „tu i teraz”. Z kolei typ intuicyjny koncentruje się na przeszłości lub przyszłości i bardziej martwi się tym, co się wydarzy niż dba o teraźniejszość.

Cechy osób „odczuwających”:

 • szybko dostosowują się do sytuacji,
 • są praktyczne i aktywne,
 • lubią przyjemności związane z fizycznymi wrażeniami,
 • są realistyczne i pewne siebie.

Typ intuicyjny:

 • interesują go nowości i rzeczy niezwykłe,
 • nie lubi rutyny,
 • woli teorię od praktyki,
 • często ma dużo wątpliwości.

Myślenie a czucie

Myślenie to zdolność radzenia sobie z informacją na podstawie jej struktury i funkcji. Natomiast czucie polega na podejściu do czegoś poprzez jego początkowy stan energetyczny i interakcje. Osoby, które są skoncentrowane na myśleniu, zwykle wykazują zainteresowanie systemami, strukturami i wzorami. Wszystko analizują, są stosunkowo zimne uczuciowo i mało emocjonalne. Podczas oceniania biorą pod uwagę intelekt i to, czy coś jest właściwe, czy nie spełnia standardów wartościowania. Ciężko jest im mówić o uczuciach i nie lubią rozwiązywać kłótni. Z kolei osoby nastawione na czucie interesują się ludźmi i ich emocjami. Ich uczucia są zaraźliwe. Ponadto, cechuje je przykładanie dużej wagi do miłości i pasji. Oceniając coś, kierują się etyką i podziałem na dobro i zło. Łatwo się obrażają i manipulują emocjami innych. Często mówią komplementy, aby zadowolić partnerów interakcji.

Postrzeganie a ocenianie

Rodzaj osobowości skupiony na postrzeganiu jest motywowany do aktywności poprzez zmianę sytuacji, natomiast typ oceniający działa pod wpływem swoich decyzji, które są wynikiem rozwoju sytuacji.

Typ postrzegający:

 • działa impulsywnie,
 • często nie kończy tego, co zaczął,
 • lubi mieć poczucie wolności,
 • jest ciekawy świata,
 • pracuje efektywnie wtedy, gdy ma do tego dobry nastrój,
 • często działa bez przygotowania.

Typ oceniający:

 • nie lubi, gdy pytanie zostaje bez odpowiedzi,
 • planuje pracę z wyprzedzeniem i zwykle doprowadza zadania do końca,
 • nie lubi zmieniać decyzji,
 • lubi stabilizację,
 • z łatwością podporządkowuje się zasadom i dyscyplinie.

Z wymienionych powyżej czterech przeciwstawnych par powstaje 16 typów osobowości. Na przykład ktoś może być introwertykiem, typem intuicyjnym, myślącym i oceniającym. Psychologia Junga nie tylko pomaga określić swój rodzaj osobowości, ale i poznać swoją charakterystykę, mocne i słabe strony. Jak widać, osobowość to dość skomplikowane pojęcie. Inne typologie osobowości zwracają uwagę na takie zmienne, jak np. cechy temperamentu, sumienność, pracowitość, typ układu nerwowego, otwartość na ludzi, tolerancja na frustracje, samoocena czy sposób percepcji świata.

Komentarze (1)
DARIO_S
DARIO_S ponad rok temu

Jung nie wyodrębnił 16 typów. Czwarty wymiar (a bez czterech wymiarów binarnych nie byłoby 16 = 2 X 2 X 2 X 2, typów osobowości wprowadziły Myers-Briggs tworząć Myers Briggs Type Indicator, nie zrobił tego Jung.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Randki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Randki
Randki

Związek partnerski

Związek partnerski

Idealny związek polega na grze obustronnych kompromisów. Pierwszym ruchem wdrażania zmian między tobą i partnerem jest swój własny rachunek sumienia.

Randki

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Sporadyczne kłótnie mogą utrwalać i cementować związek. Gdy jednak stają się regularne i spowodowane błahostkami - niszczą go.

Randki

Postawa mężczyzny

Postawa mężczyzny

Zauroczony mężczyzna zazwyczaj przybiera pozycje ciała, w których wygląda na wyższego, większego i silniejszego.

Randki

Gwałt na randce (WIDEO)

Gwałt na randce (WIDEO) Odtwórz wideo

tylko pierwszej randki - równie dobrze może mieć miejsce na którymś spotkaniu z kolei. Kobieta powinna zwrócić uwagę, aby nie wybierać miejsca spotkania

Randki

Jak poderwać dziewczynę? (WIDEO)

Jak poderwać dziewczynę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Coraz więcej osób zastanawia się - jak poderwać dziewczynę i zostać w jej pamięci na dłużej. Uważa się, że kobiety bardziej pociągają osoby o męskim charakterze i fizjonomii. Wielu z nich przybiera maskę, aby tylko zainteresować swoją osobą i skupić...

Randki

Podryw krok po kroku (WIDEO)

Podryw krok po kroku (WIDEO) Odtwórz wideo

Podryw ma na celu zainteresowanie sobą inną osobą, z którą chciałoby się nawiązać kontakt seksualny. Podczas pierwszego spotkania liczy się dobre wrażenie, które można osiągnąć poprzez efektowny wygląd, interesującą rozmowę oraz czarujące spojrzenie....

Randki

Seks bez miłości (WIDEO)

Seks bez miłości (WIDEO) Odtwórz wideo

Seks w związku kształtuje relacje, buduje zaufanie i poczucie bliskości. Pozwala zbliżyć się do siebie na poziomie psychicznym i fizycznym, partnerzy znają swoje potrzeby i są odpowiedzialni na siebie. Jednak, w ostatnich czasach seks stał się sposobem...

Randki

Sztuka kompromisu

Sztuka kompromisu

Życie w związku polega na wzajemnej komunikacji i kompromisach, tylko wtedy relacje będą budowane na trwałych fundamentach.

Randki

Niepewność w związku

Wiele osób, w szczególności kobiet, dotyka niepewność w związku. Zadajemy sobie pytania: „Czy to ten jedyny? Czy to z nim na pewno chcę spędzić resztę życia?". Mimo łączącego nas uczucia, braterstwa dusz, wspólnych zainteresowań i podobnych poglądów,...