16 typów osobowości według Junga (ekstrawertyk, introwertyk)
Czym jest osobowość? W psychologii istnieje cała masa różnych teorii osobowości, m.in. Raymonda Cattella, Hansa Eysencka, Karen Horney czy Harry'ego Sullivana. Jednak jedną z najpopularniejszych jest ta stworzona przez Carla Gustava Junga. Co warto wiedzieć o osobowościach według Junga i czym się charakteryzują?
1. Typy osobowości według teorii Junga
Według teorii Carla Gustava Junga ludzie zasadniczo się od siebie różnią. Psychologia Junga zakłada, że rodzaje osobowości determinują zdolność do przetwarzania informacji.
Powszechnie znany element jego teorii to podział na ekstrawertyków i introwertyków, jednak psychologia jungowska jest nieco bardziej skomplikowana, autor wyodrębnił aż 16 typów osobowości, które zasadniczo różnią się między sobą.
Z wymienionych poniżej czterech przeciwstawnych par powstaje dokładnie 16 osobowości. Na przykład ktoś może być introwertykiem, typem intuicyjnym, myślącym i oceniającym. Psychologia Junga nie tylko pomaga określić swój rodzaj osobowości, ale i poznać swoją charakterystykę, mocne i słabe strony.
Jak widać, osobowość to dość skomplikowane pojęcie. Inne typologie osobowości zwracają uwagę na takie zmienne, jak np. cechy temperamentu, sumienność, pracowitość, typ układu nerwowego, otwartość na ludzi, tolerancja na frustracje, samoocena czy sposób percepcji świata.
1.1. Ekstrawertyk i introwertyk
Psychologia osobowości zajmuje się m.in. klasyfikacją różnych rodzajów osobowości. W tworzeniu szeregu typologii uwzględnia się różne cechy, np. otwartość na nowości, poziom tolerancji, odporność na stres czy stosunek do ludzi itp.
Główna cecha osobowości ekstrawertyków to zwrócenie się do świata zewnętrznego, a główna cecha osobowości introwertyków to skupienie na sobie i własnym postrzeganiu rzeczywistości.
Ci pierwsi są otwarci i często bardzo rozmowni, podczas gdy ci drudzy sprawiają wrażenie zdystansowanych, cichych i rozważnych. Osoby ekstrawertywne łatwo nawiązują znajomości, a introwertycy mają z tym problem. Dla ekstrawertyka praca w grupie to jego żywioł, z kolei introwertyk woli działać samodzielnie.
1.2. Myślący i czujący
Myślenie to zdolność radzenia sobie z informacją na podstawie jej struktury i funkcji. Natomiast czucie polega na podejściu do czegoś poprzez jego początkowy stan energetyczny i interakcje.
Osoby o typie osobowości myślącej, które są skoncentrowane na myśleniu, zwykle wykazują zainteresowanie systemami, strukturami i wzorami. Wszystko analizują, są stosunkowo zimne uczuciowo i mało emocjonalne.
Podczas oceniania biorą pod uwagę intelekt i to, czy coś jest właściwe, czy nie spełnia standardów wartościowania. Ciężko jest im mówić o uczuciach i nie lubią rozwiązywać kłótni.
Z kolei osoby o osobowości czującej interesują się ludźmi i ich emocjami, ich uczucia są zaraźliwe. Ponadto, cechuje je przykładanie dużej wagi do miłości i pasji.
Oceniając coś, kierują się etyką i podziałem na dobro i zło. Łatwo się obrażają i manipulują emocjami innych. Często mówią komplementy, aby zadowolić partnerów interakcji.
1.3. Postrzegający i oceniający
Rodzaj osobowości skupiony na postrzeganiu jest motywowany do aktywności poprzez zmianę sytuacji, natomiast typ oceniający działa pod wpływem swoich decyzji, które są wynikiem rozwoju sytuacji.
Typ osobowości postrzegający:
- działa impulsywnie,
- często nie kończy tego, co zaczął,
- lubi mieć poczucie wolności,
- jest ciekawy świata,
- pracuje efektywnie wtedy, gdy ma do tego dobry nastrój,
- często działa bez przygotowania.
Typ osobowości oceniający:
- nie lubi, gdy pytanie zostaje bez odpowiedzi,
- planuje pracę z wyprzedzeniem i zwykle doprowadza zadania do końca,
- nie lubi zmieniać decyzji,
- lubi stabilizację,
- z łatwością podporządkowuje się zasadom i dyscyplinie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.