Trwa ładowanie...

Udar słoneczny czy udar mózgu? Łatwo pomylić objawy

Lato oznacza nie tylko przyjemności. Wysokie temperatury niosą również zagrożenia. Sprawdź, czy umiesz w porę rozpoznać udar słoneczny, udar mózgu i wylew.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko udaru"

spis treści

1. Udar słoneczny

Wakacyjny relaks w upalne dni może być niebezpieczny. Jeśli poczujesz ból głowy, mdłości, dekoncentrację, to może być skutek wysokich temperatur. Niektórzy podczas upałów doświadczają udaru słonecznego. Czasem dochodzi nawet do udaru mózgu.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Meteorologicznej, pierwsza dekada XXI wieku przyniosła wiele zgonów powodowanych upałami. Najbardziej zabójczy był rok 2003. Tylko na terenie Europy zmarło 35 tys. osób. Amerykańska Earth Policy Institute mówi o 52 tys. zmarłych.

Udar cieplny oznacza przegrzanie organizmu, powodujące przekrwienie mózgu i opon mózgowych. Gdy dochodzi do zaburzeń termoregulacji i gospodarki wodno-elektrolitowej, może pojawić się osłabienie, nudności, potliwość, zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa, omdlenie.

U niektórych pacjentów odnotowuje się ból i zawroty głowy, gorączkę, drgawki, przyspieszone tętno, zwiotczenie mięśni, suchość skóry, zaczerwienienie albo bladość twarzy.

Choremu należy podać napoje, przenieść w cień, obłożyć chłodnymi ręcznikami, lodem, polewać wodą. W razie pogorszenia stanu zdrowia, nieodzowne będzie wezwanie pogotowia. Unikanie nasłonecznienia i odpowiednie nawadnianie organizmu zmniejsza ryzyko doświadczenia udaru cieplnego lub przegrzania.

2. Udar mózgu

Udar mózgu to poważny problem neurologiczny. Pierwsze objawy można pomylić z udarem słonecznym. 80 proc. udarów to tzw. udary niedokrwienne. Podobnie jak podczas zawału serca, dochodzi do powodowanego skurczem lub zatorem naczyń krwionośnych niedokrwienia i niedotlenienia tkanek.

Udary krwotoczne to tzw. wylewy krwi do mózgu wskutek pęknięcia tętniaka lub osłabionej ściany naczynia. Zdarzają się również u osób cierpiących na skazy krwotoczne, stany zapalne żył i tętnic, zaburzenia krzepnięcia, nowotwory mózgu albo po urazach mechanicznych głowy. Zwiększone ryzyko zauważa się u alkoholików, palaczy, osób starszych.

Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym
Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym [6 zdjęć]

Udar to ogromny problem współczesnych czasów. Coraz częściej słyszymy o znanych, pełnych zdrowia osobach,...

zobacz galerię

Najczęściej u pacjenta pojawiają się bóle głowy, nudności, wymioty, osłabienie, omdlenia, zaburzenia widzenia, mowy, motoryki, wzrost tętna, zaburzenia oddychania, zaburzenia świadomości, padaczkę, sztywność karku i kończyn. Nie zawsze występują wszystkie objawy równocześnie.

Udar to statystycznie trzecia najczęstsza przyczyna śmierci. Każdego roku 30 tys. Polaków traci życie wskutek udaru, kolejnych 40 tys. traci trwale sprawność. Udary zdarzają się u coraz młodszych pacjentów.

W razie złego samopoczucia, lepiej nie lekceważyć objawów i nie próbować samodzielnie stawiać diagnoz. Lekarz i specjalistyczne badania pomogą rozpoznać, co tak naprawdę dolega pacjentowi i w porę wdrożyć leczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza