Trwa ładowanie...

Urazy powiek i okolic oczu

Urazy powiek mogą dotyczyć skóry powiek i mieć charakter powierzchowny lub mogą dotyczyć również innych struktur okolicy oczodołowej i wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Powodowane są zwykle czynnikami zewnętrznymi, ale mogą również być następstwem zmian rozrostowych, zakażeń i wad powiek.

spis treści

1. Rodzaje urazów powiek

Urazy powiek dzielą się ze względu na czynnik sprawczy na urazy:
1. tępe - wylewy krwawe, obrzęk powiek, otarcia naskórka, guzy powiek, czasem odma podskórna,

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

  1. drążące - rany nie dotyczące brzegu wolnego powiek:
  • rany okolicy kątów powiek, rany z obecnością ciał obcych,

  • rany ze znacznymi ubytkami skóry,

  • rany kąsane,

  1. oparzenia - chemiczne, termiczne, popromienne.

Zaburzenia dotyczące rzęs, takie jak nabyty nieprawidłowy wzrost rzęs czy wrodzona dwurzędowość rzęs, również mogą doprowadzić do urazu powieki. Wady, guzy i stany zapalne i inne choroby powiek omówione są szczegółowo w innych opracowaniach na portalu abcZdroweOczy.

2. Leczenie uszkodzeń powiek oraz ran w okolicach oczu

W postępowaniu leczniczym należy pamiętać, że tylko delikatne, powierzchowne urazy można poddać samoleczeniu, bez konsultacji z lekarzem. Wszelkie poważniejsze rany oraz uszkodzenia w obrębie oczodołu lub uszkodzenia powiek związane z innymi obrażeniami ciała oraz dające objawy kliniczne ze strony narządu wzroku, zawsze wymagają specjalistycznego badania okulistycznego. Mogą bowiem w konsekwencji doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak: nasilony ból powiek i zaburzenia widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku.
Rany powierzchowne leczone są najczęściej, w zależności od etiologii, preparatami do użytku zewnętrznego o działaniu przeciwzapalnym i/lub przeciwbakteryjnym. Poważniejsze urazy wymagają zwykle interwencji chirurgicznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Aleksandra Katarzyńska
Następny artykuł: Plastyka powiek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza