USG nadnerczy - wskazania, przygotowanie do badania, choroby

USG nadnerczy jest coraz częściej wykonywanym badaniem w Polsce. Niestety choroby nadnerczy (guzki, gruczolaki) są przyczynami bardzo poważnych problemów zdrowotnych. USG nadnerczy polega na wykonaniu badania USG jamy brzusznej, ze szczególnym uwzględnieniem nadnerczy. Jak wygląda badanie USG nadnerczy i kiedy należy je przeprowadzić?

USG nadnerczy – wskazania

USG nadnerczy wykonywane jest, wtedy kiedy pacjent uskarża się na bóle w jamie brzusznej. Bóli tych nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do poważnych chorób. Wskazaniami do USG nadnerczy są:

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Dieta dla chorych na wypalenie nadnerczy

Wypalenie nadnerczy jest stanem, w którym nadnercza i oś przysadka-podwzgórze-nadnercza nie pracują prawidłowo. Praca tych narządów jest zaburzona. W efekcie...

Oprócz wyżej wymienionych wskazań do wykonania USG nadnerczy należą także inne dolegliwości, które mogą zwiastować choroby nadnerczy. Objawy i choroby, które również mogą świadczyć o chorobach to:

Badanie USG nadnerczy zleci lekarz, który wcześniej powinien przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad na temat stanu zdrowia.

USG nadnerczy — przygotowanie do badania

Dzień przed przeprowadzeniem badania USG nadnerczy pacjent powinien zastosować się do odpowiedniej diety. Należy przestrzegać zasad diety lekkostrawnej oraz pić wodę niegazowaną. Dodatkowo można przyjmować właściwe dawki tabletek przeciw wzdęciom.

W dzień badania USG nadnerczy pacjent powinien być na czczo, a także nie powinien palić papierosów.

Niestety USG nadnerczy nie zawsze daje jednoznaczny wynik. Otóż pole nadnerczy po prawej stronie zazwyczaj jest bardzo dobrze widoczne na obrazie USG, pole lewe znajduje się niedaleko żołądka i okrężnicy, dlatego jego widoczność może być znacznie ograniczona.

Jeżeli podczas USG nadnerczy obraz któregokolwiek z organów będzie niewystarczający dla specjalisty, to ten może zlecić wykonanie badania tomograficznego, które bezpośrednio pokazuje obraz nadnerczy, gdyż skoncentrowany jest tylko na nich.

U dzieci i osób szczupłych są większe szanse do wykrycia nieprawidłowości podczas USG nadnerczy. Cena badania USG nadnerczy jest zróżnicowana w poszczególnych klinikach, jednak za badanie pacjent nie powinien zapłacić więcej niż 150 złotych.

USG nadnerczy – choroby

Obraz z USG nadnerczy lub tomografii informuje lekarza o ich stanie. Jeżeli obraz będzie niejednorodny można podejrzewać, że nadnercza zaatakowane są np. guzkami. Większość osób, u których wykrywane są nieprawidłowości nadnerczy, to osoby po 60 roku życia. Podczas USG nadnerczy (w połączeniu z wynikami innych badań dotyczących funkcjonowania nadnerczy) lekarz może wykryć takie choroby jak:

  • choroba Cushinga;

  • choroba Addisona;

  • hiperaldosteronizm;

  • incydentaloma;

  • guzy i guzki nadnerczy.

Jeżeli USG nadnerczy wykaże nieprawidłowości, lekarz powinien zlecić dokładniejsze badania, aby mieć pewność co to rodzaju choroby nadnerczy. Choroby nadnerczy to bardzo poważne schorzenia, czasami leczy się je przez całe życia. Często guzki i guzy nadnerczy w sposób chirurgiczny są usuwane. W niektórych przypadkach wystarczy przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG jamy brzusznej - wskazania, przygotowanie, przebieg
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 6 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły USG jamy brzusznej - wskazania, przygotowanie, przebieg
Badania

Biopsja nadnerczy

. Wskazania i przygotowanie do biopsji nadnerczy Biopsję nadnerczy należy zrobić, gdy występują zaburzenia ich wzrostu lub masy (...) także informację o skłonnościach do krwawień...

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Przygotowanie do USG

Przygotowanie do USG

Dzięki najnowszej technologii przyszła mama może zobaczyć przestrzenny obraz swojego dziecka. Badanie to nie jest groźne dla płodu.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO)

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

ma charakter indywidualny i zależy od historii choroby pacjenta. Ponadto, przygotowaniem do zabiegu powinien zająć się ośrodek, w którym wykonywane jest badanie. Więcej na ten temat mówi dr Piotr Gryglas,...