Przejdź na WP

USG układu moczowego – charakterystyka. wskazania, przygotowanie do badania, opis badania, wyniki badania

USG układu moczowego jest badaniem ultrasonograficznym, dzięki któremu istnieje możliwość wykrycia nieprawidłowości układu moczowego. Badanie jest bezbolesne i szybkie. Można jest wykonać u każdego, gdyż jest badaniem nieinwazyjnym. Kiedy należy wykonać badanie USG układu moczowego? I jak wygląda przebieg badania?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. USG układu moczowego - charakterystyka

Badanie USG układu moczowego jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym i bezpiecznym, można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży i dzieci. Lekarze bardzo często korzystają z tego typu diagnozy, gdyż cenią badanie za całkowitą bezbolesność i dokładność.

Podczas badania USG układu moczowego wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które nie zagrażają życiu człowieka. Po badaniu nie występują żadne skutki uboczne. Badanie to ma możliwość wykrycia nawet najmniejszych zmian chorobowych.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia...

zobacz galerię

2. USG układu moczowego - wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania badania USG układu moczowego jest ból czy pieczenie w podbrzuszu. Istnieją jeszcze inne wskazania do wykonania badania, zalicza się do nich:

3. USG układu moczowego - przygotowanie do badania

Badanie USG układu moczowego wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Otóż godzinę przed wykonaniem badania pacjent powinien wypić około dwóch litrów wody niegazowanej. Pęcherz jest najlepiej widoczny, gdy jest jak najbardziej wypełniony.

Pacjent w dzień oraz przeddzień badania powinien zastosować dietę lekkostrawną. Jeżeli dana osoba ma problemy ze wzdęciami, to powinna przyjmować leki, które zmniejszą ilość gazu w jelitach. Pacjenci przed badaniem nie powinni palić papierosów oraz żuć gumy.

4. USG układu moczowego - opis badania

W czasie badania USG układu moczowego pacjent leży na kozetce, w pozycji na plecach. Podczas badania lekarz może prosić o zmianę pozycji leżącego. Na brzuch nakładany jest specjalny żel, a następnie przykładana jest głowica. Dzięki zastosowaniu żelu sygnały są wysyłane w lepszej jakości.

Lekarz może poprosić pacjenta o wypróżnienie pęcherza w trakcie trwania zabiegu, gdyż może chcieć ocenić jego pustą strukturę. Czas badania USG układu moczowego to około 20 minut.

5. USG układu moczowego - wyniki badania

Podczas badania oceniane jest kilka czynników. Na wyniku badania wypisane są wszystkie badane struktury razem z ich oceną. USG układu moczowego bada wielkość, grubość czy położenie nerek. Prawidłowa wielkość nerek to 9–13 cm, a grubość kory 15–25 mm. Podczas badania możliwe jest wykrycie guzków albo torbieli na nerkach. USG układu moczowego pozwala także na wykrycie cech zastoju moczu oraz na ocenę stanu pęcherza moczowego.

USG układu moczowego – charakterystyka. wskazania, przygotowanie do badania, opis badania, wyniki badania
USG układu moczowego – charakterystyka. wskazania, przygotowanie do badania, opis badania, wyniki badania (123RF)

Musisz to wiedzieć

Jeżeli wyniki badanie będą nieprawidłowe, to najlepiej jest zgłosić się do lekarza prowadzącego, w celu ustalenie odpowiedniego dla pacjenta leczenia. Koszt badania wynosi 80 złotych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy