Użądlenia przez owady

Dla osób uczulonych na jad owadów, użądlenie przez nie może być szczególnie niebezpieczne i groźne dla życia. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia: od reakcji miejscowej skóry, gdy w miejscu użądlenia powstaje bąbel otoczony rumieniem, po reakcję miejscową uogólnioną w postaci odczynu skórnego, z towarzyszącym obrzękiem stawów.

Objawy te utrzymują się zazwyczaj do 24-48 godzin. Szczególnie groźna jest reakcja anafilaktyczna, która także może być reakcją na użądlenie przez owady, na których jad jest się uczulonym.

1. Objawy alergii na jad owadów

 • rumień, obrzęk, pokrzywkę,
 • ból, pieczenie w miejscu użądlenia,
 • pokrzywkę uogólnioną,
 • obrzęk śluzówki jamy ustnej, gardła, nosa, krtani.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Objawy te doprowadzić mogą do duszności i trudności w oddychaniu, co stwarza zagrożenie dla życia. Towarzyszą temu zazwyczaj niepokój, lęk i poczucie choroby. Im szybciej po użądleniu pojawiają się objawy ogólne (duszność, pokrzywka), tym poważniejsza jest, wymagająca szybkiej interwencji, reakcja.

Szczególnie istotna w zapobieganiu jest świadomość uczulenia na konkretne gatunki owadów.

2. Pierwsza pomoc w użądleniu

W przypadku użądlenia należy:

 • usunąć żądło,
 • nałożyć opaskę uciskową,
 • na miejsce użądlenia położyć okład z lodem lub zimną wodą,
 • podać doustny lek przeciwhistaminowy.

Jeśli wystąpi duszność, obrzęk ust, języka, krtani, należy natychmiast przewieźć chorego do szpitala.

Około 50 proc. osób, u których wystąpiły poważne objawy ogólne po użądleniu, narażonych jest na ryzyko wystąpienia ponownej reakcji po kolejnym użądleniu.

Osoby uczulone na jad owadów powinny mieć przy sobie zawsze, szczególnie latem, zestaw pierwszej pomocy. W jego składzie znaleźć się powinny opaska uciskowa, pęseta, a przede wszystkim leki: lek przeciwhistaminowy, hydrokortyzon oraz adrenalina w specjalnie do tego celu przygotowanej jednorazowej strzykawce z odmierzoną (fabrycznie) dawką. Środki takie przepisywane są przez lekarza osobom szczególnie zagrożonym wystąpieniem groźnych objawów alergii.

Działania profilaktyczne obejmują też grupę prostych zachowań zmniejszających ekspozycję na alergen: nienoszenie barwnej odzieży, niechodzenie boso, bez nakrycia głowy, niejedzenie słodyczy i lodów na świeżym powietrzu, niepicie słodkich napoi ze szklanek, unikanie silnych zapachów mogących wabić owady.

Bardzo skuteczną metodą zapobiegania poważnym reakcjom alergicznym po ukąszeniach jest przeprowadzane w poradniach alergologicznych odczulanie jadem owadów, do którego kwalifikację przeprowadza lekarz specjalista.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!