Uzależnienie od zakupów

Uzależnienie od zakupów określa się inaczej mianem zakupoholizmu albo shopoholizmu. Nałóg ten objawia się natręctwem kupowania, nadmiernym nabywaniem produktów czy usług, które w ogóle nie są człowiekowi do niczego potrzebne. Zakupoholizm to po prostu nadmierne, kompulsywne, nieprzemyślane i dysfunkcjonalne robienie zakupów. Do utraty kontroli nad własnym zachowaniem prowadzą czynniki psychologiczne, ale nie bez znaczenia jest również wpływ konsumpcjonizmu i oddziaływań marketingowych. Bezustannie człowiek jest wystawiony na różne strategie służące podnoszeniu wskaźników sprzedażowych, np. stosuje się bonusy, promocje, wyprzedaże, gratisy itp., a dodatkowo reklamy zapewniają o niebotycznym uczuciu zadowolenia po udanym zakupie produktu marki X. W czym tkwi istota zakupoholizmu i kiedy powinniśmy zastanowić się, czy przypadkiem nie popadliśmy w nałóg robienia nadmiernych zakupów?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Pojęcie zakupoholizmu

Zakupoholizm

Sprzedawcy zachęcają do zakupów całorocznymi wyprzedażami i promocjami. Należy pamiętać, że częste robienie zakupów też może być nałogiem.

Zakupoholizm (shopoholizm) można określić syndromem XXI wieku. To niepohamowana pokusa i potrzeba robienia zakupów, która sprowadza się do nabywania niepotrzebnych i wcześniej niezaplanowanych dóbr. Zakupoholizm stanowi formę rozładowania wewnętrznego napięcia, redukcji stresów, frustracji, problemów, smutków, poczucia niedowartościowania. Zakupoholik traktuje często zakupy w supermarkecie jako swoistego rodzaju terapię, ucieczkę przed szarą i przygnębiającą rzeczywistością. Nabycie nowego produktu umożliwia, przynajmniej przez krótki okres, poprawę humoru i kompensację pewnych deficytów natury psychicznej.

Robieniu zakupów najczęściej towarzyszą uczucia spełnienia, zadowolenia, a nawet euforii. W perspektywie długofalowej pojawiają się poczucie winy, wstyd, rozczarowanie sobą, smutek, spadek samooceny, złość, irytacja i wyrzuty sumienia. Shopoholizm nie różni się w swej istocie niczym od pozostałych nałogów, jak hazard, seksoholizm, pracoholizm czy narkomania. Różnica tkwi jedynie w rodzaju „narkotyku”, czyli źródle, w którym zaspokaja się swoje niedostatki czy niedoskonałości.

Objawy zakupoholizmu

Nie każdy konsument, nawet ten nabywający wiele dóbr, staje się zakupoholikiem. Człowiek ma raczej tendencję do racjonalnego planowania wydatków i razem z bliskimi, rodziną, małżonkiem czy partnerem omawia potrzeby zakupowe oraz ustala budżet domowy. Zazwyczaj tworzy się listę potrzebnych produktów i ogranicza nieprzemyślane decyzje nabywcze. Shopoholizm pojawia się wówczas, gdy jednostka nie potrafi kontrolować ilości kupowanych dóbr i odczuwa nieodpartą pokusę ciągłego robienia zakupów, które stają się metodą radzenia sobie ze stresem.

Zakupoholizm to zagrożenie XXI wieku, gdyż siła nabywcza konsumentów jest ciągle wzmacniana przez krzykliwe hasła reklamowe, masowe wyprzedaże, promocje świąteczne, programy lojalnościowe, gratisowe dodatki. Nałogowe zakupy mają sprzymierzeńca w postaci kart płatniczych wykorzystywanych zamiast realnych pieniędzy. Człowiek nie widzi nominału wydawanych banknotów, transfer środków finansowych zostaje niejako „odrealniony”. Potrzeba klienta zostaje zaspokojona poprzez nabycie towaru, a płatność – odroczona. Konsekwencje obserwuje się później, np. w postaci obciążenia karty kredytowej, zaległych rat kredytowych, debetu.

Spadek nastroju czy niskie poczucie własnej wartości to mechanizm inicjujący zakupoholizm. Pojawia się wewnętrzny konflikt, który trzeba zredukować, a sposobem na walkę z napięciem staje się kompulsywne robienie zakupów. Czasami pokusa zakupów jest tak mocna, że nie można jej odroczyć ani zignorować. Podobnie jak w przypadku innych nałogów, może pojawić się zjawisko tolerancji – konieczność kupowania coraz więcej, by dostarczyć sobie energii i chęci do życia oraz swoiste objawy abstynencyjne (np. złe samopoczucie, dysforia), kiedy odczuwając przymus, zaniecha się zakupów.

Nałogowiec wpada w pułapkę błędnego koła – nabywa niepotrzebne produkty, wprawia się chwilowo w lepszy nastrój, uświadamia sobie bezcelowość zakupów, ma wyrzuty sumienia i znowu pojawiają się u niego symptomy depresyjne, popychające w stronę kompulsywnych zakupów, by zredukować lęki i frustracje. Shopping nie jest niczym złym, każdy od czasu do czasu lubi sobie kupić jakiś drobiazg czy pozwala sobie nawet na odrobinę szaleństwa podczas zakupów. Kiedy jednak wizyty w sklepach służą radzeniu sobie z wewnętrznymi problemami, np. próbuje się dowartościować własne ego w oczach innych („Patrzcie, stać mnie na taki luksus”), wówczas zakupy noszą znamiona patologii.

Ofiary zakupoholizmu

Kto jest najbardziej narażony na shopoholizm? Wbrew stereotypowemu myśleniu, wcale nie tylko kobiety. Płeć nie różnicuje prawdopodobieństwa popadnięcia w nałóg. Rozbieżność dotyczy jedynie rodzaju nabywanych produktów przez kobiety i mężczyzn. Panie preferują wydawanie pieniędzy na perfumy, kosmetyki, ubrania, torebki, buty i biżuterię, a panowie – na różnego typu gadżety, np. telefony komórkowe, konsole, komputery, sprzęt RTV, przyrządy sportowe itp. Najbardziej zagrożone są osoby z niską samooceną, które – chcąc zrekompensować sobie niedostatki w obrazie własnego „Ja” – rzucają się w wir nieprzemyślanych zakupów. Kupowanie to jakby metoda na podwyższenie swojego statusu społecznego, dodanie sobie ważności, władzy, siły, poważania.

Na zakupoholizm cierpi również coraz większy odsetek nastolatków. Ponadto młodzież jest bardzo podatna na chwyty marketingowe i ma małą wiedzę w zakresie edukacji konsumenckiej. Hasła typu: „Poczuj wolność, swobodę, wyzwól energię” silnie oddziałują na psychikę młodych i utwierdzają w przekonaniu permanentnego zadowolenia po dokonanych zakupach. Osoby majętne na pewno później dostrzegają negatywne konsekwencje zakupoholizmu, natomiast ludzie z mniejszą zasobnością portfela niemalże od początku borykają się z takimi problemami, jak: kłamstwa, okradanie bliskich, pożyczki, debet, kredyty, trudności z płynnością finansową, utrata zdolności kredytowej, zadłużenia, a w skrajnych przypadkach – przejścia z komornikami i windykatorami, a co za tym idzie, kryzysami rodzinnymi i małżeńskimi.

Jak sobie radzić z zakupoholizmem?

W ramach profilaktyki można spróbować robić zakupy tylko w oparciu o wcześniej sporządzoną listę niezbędnych produktów, zamiast wielkich sklepów samoobsługowych wybierać małe sklepiki osiedlowe albo delegować na zakupy innych członków rodziny. Warto dokształcić się w zakresie edukacji konsumenckiej i przeczytać kilka książek na temat świadomego kupowania czy sztuczek marketingowych, by uodpornić się na ich wpływy. Jeżeli zakupoholizm przybierze już postać trudnego do przezwyciężenia nałogu, trzeba skorzystać ze specjalistycznej terapii uzależnień, najlepiej psychoterapii w nurcie behawioralno-poznawczym albo przynajmniej udać się na wizytę do psychologa, który pomoże zdemaskować problemy tkwiące u podstaw patologicznych zachowań.

Komentarze (3)
~Betina
~Betina 7 miesięcy temu

Cześć :) Ja też zauważyłam wśród wielu osób znajomych że są uzależnieni od zakupów ale nie tylko... I wcale nie są to bogaci ludzie - myślę, że braki emocjonalne i inne "topią" w zakupach... Jedna koleżanka nawet była na leczeniu w Koszalinie. Nie wiem czy znacie - tam jest jakiś nowo otwarty ośrodek chyba wsparcie. Jak wróciła otrzeźwiała i już tak nie szaleje :)

Odpowiedz
~kasa, kasa
~kasa, kasa ponad rok temu

no coz... zauwazylam, ze wiele rodzin tak ma. ci, ktorzy maja pieniadze, wola kupowac za duzo i pakowac kase w zabawki dla dzieci, zamiast dawac im swoj czas. kupuja tone czesto zbednych rzeczy, zamiast inwestowac w dusze i cialo. ale, niestety, maja tez czesto problemy z depresja i samoakceptacja. smutne jest to, ze sie kupuje nalogowo, zamiast spedzac czas w bardziej produktywny i wartosciowy sposob :-).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od zakupów
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Co robić?

~Lalambayy8 • ostatni post 17 godzin temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od zakupów
Uzależnienie od zakupów

Jak nie stracić głowy podczas zakupów i nie wydać fortuny?

Jak nie stracić głowy podczas zakupów i nie wydać fortuny?

? Odpowiednia strategia uchroni nas przed wydaniem zbyt dużej ilości pieniędzy. Zrób listę zakupów To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów (...) , by nie dać się ponieść szaleństwu zakupów. Dzięki liście możemy...

Uzależnienie od zakupów

Leczenie zakupoholizmu

przymusu kupowania a depresją, dlatego leczenie może opierać się na podawaniu antydepresantów. Jak wygląda terapia uzależnienia od zakupów? Jak wyrwać (...) . Stały się one nałogiem i antidotum na twoje problemy. Co...

Uzależnienie od zakupów

Zakupoholizm

Zakupoholizm

Sprzedawcy zachęcają do zakupów całorocznymi wyprzedażami i promocjami. Należy pamiętać, że częste robienie zakupów też może być nałogiem. Zakupoholizm to kupowanie z przyjemności, a nie z konieczności.

Uzależnienie od zakupów

Czy cierpisz na zakupoholizm?

, czy możesz być zakupoholikiem albo zakupoholiczką! Objawy uzależnienia od zakupów Rozwiąż test poniżej i sprawdź, czy grozi ci zakupoholizm (...) kupowania często bywa silniejszy od racjonalnego podejścia do zakupów,...

Uzależnienie od zakupów

Jak naprawdę wygląda zakupoholizm?

z najnowszej kolekcji. W taki właśnie sposób przedstawiane są w filmach i książkach osoby uzależnione od zakupów. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie (...) oderwania się od rzeczywistości. Cechy zakupoholiczki Osoby...

Uzależnienia

W sieci uzależnień

W sieci uzależnień

- uzależnionym można być praktycznie od wszystkiego. Hazard, internet i zakupy - Szacuje się, że w ubiegłym roku 14,6 mln młodych Europejczyków między 15. a (...) jej około 2,3 mln osób w wieku od 15 do 34 lat (1,9...

Uzależnienie od komputera - objawy, leczenie

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Osoby uzależnione traktują telefon komórkowy jak przedłużenie ręki lub ucha, a brak telefonu może u nich wywoływać napady lękowe.

Produkty dla dzieci

Jak robić zakupy z dzieckiem?

Jak robić zakupy z dzieckiem?

Myśl pozytywnie Na samą myśl o zakupach z dzieckiem przechodzą cię dreszcze? Pogódź się z prawdą - najważniejszym zadaniem nie będzie wykreślenie (...) wszystkich pozycji z listy zakupów, a zapewnienie dziecku nieustającej...

Uzależnienie od komputera - objawy, leczenie

Uzależnienie od komputera u dzieci

Uzależnienie od komputera u dzieci

Problemy wychowawcze mogą być spowodowane uzależnieniem od internetu lub komputera. Dziecko traci kontakt z rzeczywistością, uzależniając się od życia w wirtualnym świecie.

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.