Trwa ładowanie...

Używki a prostata

Avatar placeholder
13.07.2021 16:56
Używki a prostata
Używki a prostata

Używki a prostata - wydawać by się mogło, iż alkohol i nikotyna są domeną mężczyzn. Jednak kiedy mężczyzna się starzeje, jego prostata wykazuje łagodny przerost. Po 50 roku życia wielu panów ma problemy z prostatą. Dlaczego tak sporo facetów cierpi na zapalenie gruczołu prostaty? Odpowiedź jest prosta - wśród wielu panów panuje niewielka świadomość i niechęć dbania o zdrowie. Picie alkoholu i kawy, palenie papierosów - to kroki ku chorobie, które często dają o sobie znać na starość.

spis treści

1. Badania prostaty

Bardzo mała ilość mężczyzn zgłasza się do lekarza na badanie prostaty. To badanie jest często bezpłatne i objęte programem profilaktycznym. Jednak jedynym bodźcem są dolegliwości układu moczowo-płciowego, m.in. problem z sikaniem. Im mężczyzna starszy, tym częściej cierpi na przerost prostaty. Dolegliwości, takie jak: zapalenie prostaty wiążą się z wiekiem. Coraz mniejsza produkcja testosteronu ma wpływ na powiększenie gruczołu krokowego, a ten rozciągając się uciska na układ moczowy.

2. Objawy przerostu prostaty

  • częstomocz,
  • gwałtowne parcie na pęcherz,
  • zwężenie strumienia moczu,
  • ból podczas oddawania moczu.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W takim przypadku niezbędne będzie leczenie prostaty lekami, a przy zaawansowanym stadium takiego pacjenta czeka leczenie zabiegowe. Urolog podczas wizyty wykonuje badanie per rectum.

3. Alkohol a prostata

Alkohol nie jest dobry dla organizmu zdrowego człowieka, a szczególnie ma negatywny wpływ dla mężczyzny z zapaleniem gruczołu krokowego. Alkohol podrażnia prostatę, źle wpływa na wątrobę. U mężczyzny mającego gruczolaka alkohol może powodować ostre zatrzymanie moczu. W takiej sytuacji pomaga jedynie wizyta w szpitalu, gdzie zostanie założony do pęcherza cewnik zapewniający swobodny przepływ moczu. Podobnie jest z piwem, któro negatywnie wpływa na ten męski gruczoł.

4. Kofeina a prostata

Kofeina stymuluje układ moczowy powodując częstomocz. Dla większości ludzi to nie stanowi żadnego problemu, zaś w przypadku osób o problemach z prostatą, sprawa wygląda zdecydowanie inaczej. Mężczyźni z dolegliwościami związanymi z drogami moczowymi, będą mieli problemy z oddawaniem moczu. Ponadto, niewskazane jest picie coli i stosowanie ostrych przypraw.

5. Dieta w leczeniu prostaty

W menu mężczyzny po 50 roku życia powinny się znaleźć warzywa i owoce oraz sporo ziaren zbóż. Warto spożywać rośliny strączkowe, gdyż zawarty w nich błonnik przeciwdziała komórkom rakowym. Należy pamiętać o rybach i drobiu w diecie - bogactwie cynku.

Używki a prostata - w przypadku mężczyzn z chorą prostatą, warto mieć tę zależność na uwadze, ograniczając alkohol, kawę, colę i papierosy do minimum, na rzecz zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny chorób prostaty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze