Trwa ładowanie...

Vicks VapoRub (maść)

Jesień i zima to okresy, w których najłatwiej jest zachorować na przeziębienie czy grypę. Wystarczy niska temperatura, zbyt cienkie ubranie i porywisty, zimny wiatr, abyśmy poczuli pierwszy katar i ból gardła. Takie dolegliwości najlepiej leczyć od razu, niekoniecznie jednak przyjmując tabletki i obciążając swój układ pokarmowy. Można wybrać maść, którą smaruje się klatkę piersiową i plecy, aby pozbyć się objawów choroby. Taką maścią jest np. Vicks VapoRub.

spis treści

1. Najczęstsze pytania

Czym jest Vicks VapoRub?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Maścią rozgrzewającą.

W jaki sposób należy go stosować i jak to wpływa na wchłanianie?

Nacierać klatkę piersiową i plecy. Wchłanianie następuje prze skórę i przez drogi oddechowe.

Jakie składniki zawarte są w maści?

Olejki eteryczne.

Substancja czynna

Substancjami czynnymi leku są Levomentol, Kamfora, Olejek eukaliptusowy i Olejek terpentynowy. 100 g Vicks VapoRub zawiera 2,75 g mentolu, 5 g kamfory, 1,5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku terpentynowego.

Czy stosując maść, należy nosić specjalne ubrania?

Należy nosić lekkie, nieprzylegające ubrania.

Jak długo należy stosować Vicks VapoRub, aby dolegliwości ustały?

Maść należy stosować kilka dni.

Czy maść może być stosowana przez dzieci?

Tak, ale nie młodsze niż 5 lat.

Maści rozgrzewające są bardzo dobrymi preparatami do stosowania w przeziębieniu i bólu. Należy jednak pamiętać, by nie stosować ich zbyt długo w tym samym miejscu ze względu na ryzyko odparzeń i innych uszkodzeń skóry.

Czy jego działanie trzeba wspomagać innymi lekami?

Nie trzeba, ale często jest to korzystne.

Czy lek jest bezpieczny dla alergików?

Może uczulać. U alergików trzeba stosować go ostrożnie.

Kiedy zacząć stosować Vicks VapoRub?

Gdy pojawią się objawy przeziębienia.

Czy maść może być stosowana przez kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią?

Może być stosowana, ale pod kontrolą lekarza.

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym jest Wick Pharma, Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH.

2. Co to jest Vicks VapoRub?

To maść, którą stosuje się w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła, czyli w kaszlu, katarze, obrzęku błon śluzowych nosa i uczuciu utrudnionego oddychania. W jego składzie znajdziemy składniki czynne, takie jak kamfora, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy i levomentol, które łagodzą dolegliwości górnych dróg oddechowych. Mentol i kamfora pomagają usunąć obrzęk śluzówek nosa i łagodzą kaszel. Mają też działanie znieczulające. Olejki natomiast wspomagają wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, dzięki czemu łatwiej jest nam odkrztuszać.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Nie należy stosować Vicks VapoRub, jeżeli stwierdzono u nas uczulenie lub nadwrażliwość na którąś z substancji wchodzących w skład produktu. Przeciwwskazaniami jest też uszkodzona lub skaleczona skóra lub błony śluzowe, astma oskrzelowa i inne choroby dróg oddechowych. Nie należy także stosować maści u dzieci poniżej 5. roku życia.

Szczególną ostrożność należy zachować, gdy stwierdzono u nas nadwrażliwość na rozpuszczalniki i perfumy, epilepsję lub drgawki, astmę oskrzelową i choroby dróg oddechowych.

Lekarz powinien być poinformowany o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach, także tych, które dostępne są bez recepty. Nie ma też informacji na temat bezpieczeństwa stosowania maści u kobiet w ciąży, dlatego chęć zastosowania należy skonsultować z lekarzem. Mamy karmiące piersią nie powinny jednak stosować maści na klatkę piersiową.

Vicks VapoRub nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania innych maszyn mechanicznych.

4. Stosowanie

Maść przeznaczona jest do nacierania klatki piersiowej i pleców. Może być też zastosowana do inhalacji. Aby uzyskać zadowalające efekty, należy wcierać maść w odpowiednie miejsca, a tę czynność powtarzać 2–3 razy dziennie. Aby uzyskać lepsze efekty, warto w okresie stosowania maści nakładać lekkie ubrania, które sprzyjają parowaniu składników lotnych, a co za tym idzie, ułatwiają inhalację. To samo należy zastosować u dzieci pomiędzy 5. a 12. rokiem życia.

Należy pamiętać, że Vicks VapoRub przeznaczony jest tylko do użytku zewnętrznego, a jeżeli przypadkowo zostanie połknięta przez dziecko, to należy skonsultować się z lekarzem, który określi odpowiednie leczenie w tej sytuacji. Nie należy jednak wywoływać u dziecka wymiotów.

5. Działania niepożądane

Tak jak każdy lek, tak i Vicks VapoRub może powodować działania niepożądane, które jednak nie muszą wystąpić u każdego pacjenta. Rzadko mogą wystąpić podrażnienia i reakcje alergiczne. Jeśli jednak się pojawiają, należy przerwać leczenie, a jeśli nie miną – skonsultować się z lekarzem. Reakcjami, które mogą pojawić się po podaniu maści są zaczerwienienia, podrażnienia skóry i oczu, alergiczne zapalenie skóry oraz reakcje miejscowe, które spowodowane są nadwrażliwością na jeden ze składników leku. Jeżeli wystąpi inne działanie niepożądane, takie jak skurcz krtani lub drgawki, maść należy natychmiast usunąć ze skóry i wezwać pomoc medyczną.

Po spożyciu maści mogą wystąpić ostre zatrucia charakteryzujące się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, zawrotami głowy, uderzeniami gorąca, drgawkami, a nawet porażeniem oddychania i śpiączką. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Vicks VapoRub należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni. Maści nie należy stosować, jeżeli termin ważności umieszczony na opakowaniu upłynie.

6. Oferty aptek

Vicks VapoRub (maść) - Ale leki!
Vicks VapoRub (maść) - Apteka Belwederska
Vicks VapoRub (maść) - Apteka Sawa
Vicks VapoRub (maść) - Apteka Amica
Vicks VapoRub (maść) - olmed

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Artur Rumpel
Vicks VapoRub (maść)
Vicks VapoRub (maść)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza